Hamilelik Döneminde Etkili Cilt Bakımı

Hamilelik döneminde etkili cilt bakımı için pek çok yol bulunur. Cilt bakımı kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte herkes tarafından geçerli olan kurallarda vardır. Bunlardan en önemlisi cildin nem dengesinin korunmasıdır. Cilt kuru kalırsa gebelik döneminde çatlak oluşumu yoğunlukla yaşanır. Ayrıca kuru ciltlerde döküntü ve egzama gibi problemlerin de yaşanma oranı artar. Gebelik döneminde vücudun su miktarı artacağı için cildin kurumaya ve çatlamaya meyli fazla olur. Bu durumdan kurtulmak için ise cilde düzenli bakım yapılmalı ve her gün nemlendirilmelidir. Yağlı ciltlerin problemleri ise sivilce ve akne gibi sorunlardır. Yağlı ciltlerin düzenli olarak temizlenmesi ve cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi problemlerin çözümü için gereklidir. Hamilelik döneminde etkili cilt bakımı denildiği zaman cildin bu dönemde özel ve kendine has sorunlar yaşadığını bilmek gereklidir. Bu problemlerin çoğunluğu gebelik dönemi bittiğinde kendiliğinden geçer. Öncelikle çok fazla cilt sorunlarının üstüne gitmemek ve cildin kendi kendini onarmasını beklemek gereklidir.

Gebelik Döneminde Cilt Lekeleri

Gebelik döneminde cilt lekeleri pek çok hamilede görülebilen sorunlardandır. Bu lekeler yüz bölgesinde yoğunlukta görülür. Ancak gebelik dönemi bittikten sonra kendiliğinden geçer. Bazı cilt tiplerinde kalıcı olduğu gözlense de güzellik merkezlerinde yapılan farklı yöntemler ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Hormonların değişimi nedeni ile görülen bu lekelenmeler genellikle genetiktir. Aile bireylerinde görülürse genellikle sizde de görülme ihtimali fazla olur. Gebelik döneminde cilt lekeleri için dermatologdan yardım alabilir ve bu doğrultuda yol izleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde etkili cilt bakımı için beslenmeye dikkat etmekte önemlidir. Sebze ve protein ağırlıklı beslenerek bebeğe faydalı olan gıdaları tüketmek gebelik döneminde lekelenme sorunun minimum düzeyde kalmasını sağlar. Bu dönemde şekerli ürünlerin fazla tüketimi cilt sorunlarının ve lekelenmelerin artmasında oldukça etkilidir. Gebelik döneminde şekerli ürünlerden uzak durarak benlerin ve lekelerin daha hafif seyretmesini sağlayabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Çatlak Oluşumu

Hemen hemen her gebede çatlak oluşumu gözlenebilen bir durumdur. Genellikle genetik faktörler etkili olsa da çatlak oluşumunda beslenme ve gebelik döneminde hızlı kilo alımı oldukça etkilidir. Hormonların bu dönemde değişmesi ile birlikte ciltte bulunan lifli yapı incelir ve bu incelme çatlakların oluşumuna ortam hazırlar. Gebeliğin ilk başlarından itibaren Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve badem yağı gibi yağları karın bölgenize, göğüs bölgenize ve kalça bölgenize düzenli olarak uygularsanız çatak oluşumunu minimum düzeyde tutabilirsiniz.Gebelik döneminde çatlak oluşumu önlenmesiiçin düzenli olarak bu yağları kullanmak önemlidir. Gebelik döneminde hızlı kilo almak çatlak oluşumunu etkileyen en önemli sebeplerden birisidir. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek ve düzenli spor yapmak gebelik döneminin en az kilo ile atlatılması için önemlidir. Çatlak oluşumunu engellemek için pilates ve yürüyüş gibi sporlardan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde çok ağır olmayan ancak vücut için faydalı olan sporları yaparak çatlak oluşumunun önüne geçmek mümkündür.

Gebelik Döneminde Ciltte Hassasiyet

Gebelik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte kaşıntı ve dökülme gibi problemler sıklıkla görülebilir. Bunların önüne geçmek için temiz içerikli kozmetik ürünleri kullanmak daha doğru olur. Ayrıca içeriğinde kimyasalların yoğun olduğu ürünlerin kullanımı cildin hassasiyetiniarttıran etkenlerdendir. Bu nedenle cildinize gebelik döneminde doğal içerikli yağlar kullanarak dökülme ve kaşıntı gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ile rutin bir temizlik yaparak cildin temiz kalmasını sağlamakta kaşıntının ve cilt dökülmelerinin önüne geçer. Ayrıca yoğun cilt kaşıntılarınız mevcutsa mutlaka doktorunuzla görüşerek altında yatan herhangi bir etken olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gebelik döneminde ciltte hassasiyet probleminden kurtulmak için tüm bunların yanı sıra paketli ürünlerden kaçınarak cildin içerden korunmasını sağlamanız mümkündür. Unutmayın ki cildinize ne kadar fazla bakım yaparsanız yapın beslenmeniz temiz içerikli değilse etkisi istediğiniz düzeyde olmaz. Beslenmenizi düzenleyerek gebelik döneminde cilt dökülmelerinin ve kaşıntının önüne geçmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir