Hamilelik Döneminde Güzellik ve Bakım

Hamilelik döneminde güzellik ve bakım vücutta meydana gelen değişimler nedeniyle özel yöntemlerle yapılmalıdır. Kilo alımı, vücutta çatlak oluşumu, ödem gibi birçok değişimden dolayı hamile kadınlar kendilerini çirkin hissedebilirler. Her kadın gibi hamileler de güzel hissetmek ve güzel görünmek için bakım yapmak ister. Bu dönemde hassas vücut yapısından dolayı kullanılan malzemelerde bir çekince oluşur. Bakım yapıldığı zaman güzelliğin yanı sıra sağlıklı bir görüntüye de kavuşulmuş olur. Güzel görünüme kavuştuklarında ise mutlu hissedeceklerdir. Böylece hamilelikle birlikte meydana gelen olumsuz duygu değişimleri de bir nebze olsun engellenebilir. Doğum sonrasında vücutta mümkün olduğunca az hasar oluşması için bakımları hamilelik döneminden itibaren aksatmadan yapmak gerekir. Özel bakım ürünleri ve yöntemleri ile hamilelerin güzelliğine güzellik katmak mümkün.

Hamilelikte Uygulanması Gereken Bakımlar

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerle birlikte her kadının uygulaması gereken bakım rutini değişiklik gösterir. Hamilelikte uygulanması gereken bakımlar hangileridir bilebilmek için hamilelikteki vücutta nasıl değişimler meydana geliyor bilmek gerekir. Öncelikle hamileliğin ilk aylarında deri her zamankinden çok daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu dengesiz ve yağlı cilt yapısından dolayı hamilelik öncesi hiç sivilce çıkarmamış olan bir kadın bile sivilce üretmeye başlar. Yağlı ciltle baş edebilmek için her gün duş alınmalıdır. Sıcak suyla duş almak sakıncalı olabilir. Ilık suyla kısa sürede alınan duşlar yararlıdır. Duş dışında da cilt çok fazla yağlanıyorsa kimyasal içermeyen kozmetik ürünleri ya da doğal bakım ürünleri kullanılabilir.

Yağ dengesine kavuşmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ise mutlaka su içilmelidir. Günde en az 2.5 litre su tüketilmesi güzel bir cilt için basit ama etkilidir. Hamilelik boyunca ciltte aşırı hassasiyet meydana gelir. Gergin ve kurumuş bir cilt oluşur. Bu yüzden temizlik sonrası günde en az iki kez içeriği zararlı olmayan nemlendiricilerle cilt nemlendirilmelidir. Su içmek vücudun kuruluğuna da engel olacaktır. Kilo almaya bağlı oluşan vücuttaki çatlaklarla baş edebilmek için nemlendirme ihmal edilmemelidir. Hamilelik döneminde uygulanması gereken bakımlar yalnızca cilt ile sınırlı değildir. Bu dönende tırnaklar oldukça zayıflar. Tırnakları güçlendirmek için düzgün beslenilmeli ve güçlendirici yağlar kullanılmalı. İçerik olarak zararlı olan ojeler tırnakların hava almasına engel olarak gücünü azaltır. Bu dönemde mümkün olduğunca oje sürülmemelidir. Bu zamanda cildin tersine saçlar canlı ve parlak bir hale sahip olur. Saçların bu görünümünü korumak için doğal maskeler yapılmalı ve boya gibi kimyasal uygulamalardan uzak durulmalıdır. Hamilelik döneminde diş çürümesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun için düzenli olarak diş fırçalamak ve doktora gitmek gerekir.

Hamilelikte Doğal Bakım

Hamilelikte doğal bakım çoğu hamilenin gönül rahatlığıyla ve seve eve uyguladığı bir yöntem. Piyasadaki bakım ürünleri özellikle makyaj malzemeleri ne yazık ki zararlı kimyasallar içeriyor. Bu ürünlerden sağlığı koruyabilmek için uzak durmak gerekiyor. Zararlı bakım ürünlerinden kaçınan hamileler alternatif yollar arıyor. Güzelleşmek için hem zararı olmayan hem de içeriği sayesinde şifa kaynağı olan doğal ürünler hamilelerin kurtarıcısı. Doğal ürünleri kullanmadan önce elbette bir doktora danışılmasında yarar var. Kullanılan doğal ürünlerin bir yan etkisi olmadığından emin olunduktan sonra bu ürünlerle bakım yapılabilir. Hamilelik döneminde cilt her zamankinden daha gergin ve kuru hale gelir. Ufak temaslar dahi cildin kızarmasına neden olabilir.  Kilo alımı ve ciltte oluşan gerginlikle karın, göğüs ve vücudun çeşitli bölgelerinde çatlaklar oluşur. Çatlakları mümkün olduğunca azaltmanın yolu hamilelik sürecinde bakım uygulamaktır. Duş sonrası ve gün içinde en az iki defa doğal yağlarla cilt nemlendirilmeli. Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, shea yağı zeytinyağı gibi yağlar sürülmelidir. Tırnaklara sürülecek limon yağı, çay ağacı yağı güçlendirilmesinde yardımcı olur. Yağların içine ekleyeceğiniz bir miktar E vitamini etkisini arttıracak ve hamilelik döneminde güzellik ve bakım konusunda size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir