Hamilelik Döneminde Saç Boyatmak

Hamilelik döneminde saç boyatmak son yapılan araştırmalara göre bebeğe zarar verebiliyor. Hamileliğin ilk üç ayında saç boyatmanın bebeğe zarar verdiği yapılan çalışmalar ile gösterilmiş Katarakt gibi problemlere yol açabilen bu durum bebekte beyin tümörü oluşması gibi problemlere de yol açabiliyor. Saç boyalarının içerdiği bazı maddeler ilk üç ayda fetusun sağlığını olumsuz etkiliyor. Formaldehit gibi bu ürünler bebekte istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasına yol açıyor. Plasentanın birçok maddeye karşı geçirgen olduğu biliniyor. Bu sebepten ötürü saç boyatırken dikkatli olunmalıdır. Düzleştirici ve ağartıcılar farklı kimyasal maddeler içerir. Bu maddelerin kafa derisi ile emilmesi halinde anne kanına geçer.

Hamileyken Saç Boyatmak

Uzmanlar hamilelik döneminde kullanılan kimyasallar hakkında uyarılarda bulunuyor. Deri yolu ile kana karışabilen bu ürün kimyasal maddelerin bebeğe ulaşmasına yol açabiliyor. Özellikle ilk 3 ayda büyük sorunlara yol açabilen bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Bu maddeler konjenital katarakt gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu maddeler göz saydamlığının kaybolmasına neden olarak bebekte katarakt oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca bu maddelerin sinir sitemini etkileyebileceği ve nöroblastom oluşumunu tetikleyebileceği de uzmanların uyarılarının nedenleri arasındadır. Nöroblastom sinir hücrelerinde görülen tümörleşmeye denir. Araştırmalara göre bebeklerde görülen kanserlerin yüzde 10’u nöroblastom şeklindedir. Ayrıca bu kansere yakalanma riski hamileyken saç boyatmak ile 3 katına çıkıyor.

Hamilelikte Bitkisel Boya

Hamilelik döneminde bitkisel, yarı kalıcı ya da kalıcı her türden boyadan uzak durulması gerekir. Bu boyaların hepsi kimyasal maddeler içerir. Bu dönemde saç boyatmak tehlikeli ancak ilk 3 aydan sonra hamilelikte bitkisel boya kullanılabilir. Bitkisel boyalarda boyar maddeler bulunmadığı için daha güvenilirdir. Anne adaylarının kişisel görünümlerini değiştirmek için hamilelik sonrasını beklemeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bebekte sorunlara yol açabilecek uygulamalardan kaçınılması gerektiği konusunda insanlar uyarılıyor. Ayrıca en büyük riski taşıyan ilk 3 aydan sonra hamilelik döneminde saç boyamak isteniyorsa doktora danıştıktan sonra saç boyatılabilir. Saç düzleştiriciler de sodyum hidroksit ve bisülfit gibi bazı maddeler içeriyor. Hepsi bebeğe zararlı maddeler içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir