Hamilelik Döneminde Sağlık

Her hamilelik döneminde sağlık açısından değişimler yaşanır. Hamilelik süreci ile birlikte gelen bazı belirtiler günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Öncelikle hamilelik sürecindeyseniz bunun bir hastalık durumu olmadığının farkına varın. Vücutta ödem oluşumu, mide bulantısı, kusma, sık tuvalete çıkma, nefes alma problemleri, bünyenin çabuk yorgun düşmesi, iştahın artması gibi vücudunuzda birçok fiziksel değişim yaşanır. Hormonsal değişimler fiziksel değişimin yanında öfke patlaması, aşırı duygusallık gibi duygu değişimleri yaşamanıza neden olur. Bebeğe bir şey olacak korkusu ise devamlı kaygı dolu bir ruh haline bürünmenize neden olabilir. Her hamilenin yaşayacağı fiziksel değişimlere kötü anlamlar yükleyebilirsiniz. Bu tür kaygıların önüne sağlıklı bir hamilelik dönemi ile geçebilirsiniz. Bunun için hamilelik süreci boyunca beden ve ruh sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenme önemlidir. Hamilelik döneminde aşerme gibi iştahı açan durumlar olabileceği gibi; koku hassasiyeti mide bulantısı gibi yemeyi azaltan durumlar da olabilir. Ayrıca bebeğim yeterince besin alamaz korkusuyla gereğinden fazla yiyebilirsiniz. Öncelikle fazla yemek sağlıklı beslenmek değildir. Dengeli ve yeteri kadar beslenme doğru olandır. Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir ve birçok vitamini içeren bir beslenme düzeni sağlıklı olandır. Hamilelerin düzenli olarak alması gereken folik asit, ihmal edilmemesi gereken bir besindir.

Hamilelikten 3 ay öncesinde folik asit almaya başlamanız sağlığınızın yararına olacaktır.  Kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, pancarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Kuru baklagiller ve fındık fıstık gibi kuru yemişlerde de bulunur. Hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenme için kalsiyum ve demir alımı ihmal edilmemelidir. Demir için ise yağsız kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve ıspanak gibi sebzeler zengindir. Bazı besinlerden ise uzak durmalısınız. Çiğ ya da az pişmiş yumurta, kırmızı et, tavuk ve deniz ürünleri yememelisiniz. Yüksek cıva içeren deniz ürünleri tüketmemenizde yarar var. İşlem görmüş etler ve pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri de sağlığınızı olumsuz etkiler. Kafein içeren içecekleri tüketmeyi tamamen bırakmanız en sağlıklı olandır fakat yine de almak istiyorsanız mümkün olan en az miktarda alınmalıdır. Alkol tüketiyorsanız hamilelik döneminde tamamen bırakmalısınız. Zararlı içecekler yerine doğal meyve suları tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Sağlık İçin Düzenli Yaşam

Hamilelikte sağlık için düzenli yaşam gerekir. Düzenli bir yaşama sahip olmamak hem beden sağlığını bozar hem de strese girmenize neden olur. İlk olarak uyku düzeninizi bozmamalısınız. Bu dönemde çabuk yorgun düşersiniz. Dinç bir vücut için yeterli miktarda uykuyu almalısınız. Eğer yorulursanız 2-3 saatlik öğle uykusu uyuyabilirsiniz. Yorgunluğunuzu azaltmak ve daha rahat nefes alabilmek için egzersiz yapmalısınız. Bu egzersizler sizi zorlamayacak yürüyüş, nefes egzersizi ya da hamileler için özel yoga olabilir. Bu sayede mutluluk hormonu da yükselecek ve kaygılarınızla başa çıkabileceksiniz. Bebeğinizde ve kendinizde meydana gelen değişimler için düzenli doktor kontrolü gereklidir. Bir beslenme programına girecekseniz ya da bir egzersize başlayacaksanız mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Hamilelikte sağlık için düzenli yaşam biçimi hızlı olmamalıdır. Yüksek tempolu ve sizi zorlayacak ağır işlerden kaçınmalısınız. Gerek çalışma hayatında gerekse ev işlerinde gün içerisinde kendinize dinlenme aralıkları oluşturmalısınız. Yaşadığınız ruhsal değişimler için gerek görürseniz bir uzmandan yardım alarak süreci mümkün olduğunca stresten uzak bir şekilde atlatabilirsiniz. Böylece hem bedenen hem de ruhen hamilelik döneminde sağlık konusunda başarılı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir