Hamilelik Döneminde Tatil

Hamilelik döneminde anne adayların kafasını karıştıran ve endişeye düşüren durumlardan biri de hamilelik döneminde tatil diyebiliriz. Yazın güzelliğinden ve güneşten faydalanmak isteyen anne adayları için bu yazımızda bazı öneriler vereceğiz.

Hamilelik sürecinde tatile gitmeden önce doktorunuz ile görüşmeniz önceliğiniz olmalıdır. Bu sayede daha kontrollü bir şekilde tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Tatil sürecinde yapılacak olan yolculuklarda, yemek yeme alışkanlıklarında ve gideceğiniz mekanlarda seçici olmanız önemlidir. Eğer bulantılı geçen bir hamilelik süreciniz varsa mümkünse uçak ve tekne yolculuklarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Kendi özel aracınız ile dinlenerek gitmeniz sizin açınızdan en iyisi olacaktır. Bir diğer konu ise yemekler, yemek seçiminde gittiğiniz otellerde fazlasıyla seçici olmalı ve mide bulantısına sebep olacak besinlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda tatil yerinizin temiz hava şartları açısından verimli olan ve sakin bir yer seçmenizi tavsiye ederiz. Böylece hem siz hem de bebeğiniz eğlenceli bir tatil süreci geçirebilirsiniz.

Tatil dendiğinde sadece yaz tatillerinden bahsetmiyoruz. Ancak kış tatilleri pek tavsiye edilen bir durum değildir. Kayak gibi tehlikeli sporlardan hamilelerin kaçınması en doğrusudur. Herhangi bir düşme ile kendinize ve bebeğinize zarar verme riskiniz oldukça yüksek olduğundan, yaz aylarında yapılacak bir tatili tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bu tatil hem size hem de bebeğinize oldukça iyi gelecek, zihnen de dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Hamilelik Döneminde Tatil Yolculuğu

Hamilelik döneminde tatil yolculuğu oldukça riskli olabilir. Özellikle de uzun bir yolculuğa gidecekseniz, öncesinde doktorunuz ile görüşüp bir karara varmanızı tavsiye ederiz. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız her açıdan önemlidir. Hamileliğin ilk süreçlerinde uzun yolculuklarda sorun yaşamasanız dahi, ileriki dönemlerde oluşabilecek bulantı, kusma, ateş basması gibi durumlardan dolayı dinlenerek gidebileceğiniz bir yolculuk en iyisidir.

Tatile giderken yolculuk esnasında yanınızda mutlaka mide bulantısı için gerekli materyalleri bulundurmanız önemlidir. Aynı zamanda en konforlu bir şekilde yolcuğunuzu tamamlamanız da sizin sağlığınız ve iyi bir yolculuk geçirmeniz için önemlidir. Bu sebeple yanınıza ihtiyacınız olan tüm yolculuk malzemelerini getirmeyi unutmayın.

Hamilelikte Tatil Süreci

Hamilelikte tatil süreci boyunca anne adaylarının dikkatli olması gerekir. Beslenme konusunda daha önceden belirlediğiniz beslenme şekline uymaya devam etmeli ve aşırıya kaçacak kaçamaklar yapmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca su içerken de suyunuzun buzlu olmamasına ve kapalı şişler içinde olmasına özen göstermelisiniz. Otel yerlerindeki buzlar çeşme sularından yapıldığı için bulantı olmasına sebep olabilir. Aynı zamanda yediğiniz meyve ve sebzelerin de iyi bir şekilde yıkandığından emin olmadan yemeyin. Bu süreçte bağışıklık sisteminiz oldukça hassas olacağından tüm beslenme kurallarında dikkatli olmalısınız. Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde hareket etmeniz, olası bir farklı durum dahilinde de kendisine bildirmeniz gerekiyor. Tüm bunları uygun bir şekilde gerçekleştirdiğiniz de herhangi bir problem yaşamadan keyifli bir şekilde tatilinizi yapabilirsiniz.

Hamilelikte Seçilen Tatil Mekanı

Hamilelikte seçilen tatil mekanı konum ve temiz hava bakımından uygun olmalıdır. Sakin bir beldede tatil seçerseniz, bu sizin dinlenmeniz ve tatilin keyfini geçirmeniz için en verimlisi olur. Aynı zamanda tatil sürecinde bulunduğunuz ortamda güneş ışınlarından korunmak için önlemlerinizi, gerekli olan krem ve vitaminlerinizi de almalısınız. Seçtiğiniz otel ya da pansiyonun olduğu bölgelerde bir hastane olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu sayede olası bir rahatsızlığınızda kısa sürede hastaneye ulaşabilirsiniz. Böylece yaşayabileceğiniz rahatsızlık ihtimalinin problem oluşturmasını da önlemiş olursunuz. Şimdiden tüm anne adaylarına iyi tatiller diliyoruz. Kendinizi korumayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir