Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gerekilen Şeyler

Hamilelik döneminde uzak durulması gerekilen şeyler arasında öncelikle sağlıksız ne varsa sayılabilir. Aşırı yağlı gıdalar, tuzlu gıdalar, işlenmiş gıdalar, yüksek oranda kafein, asitli içecekler, civa oranı yüksek besinler, pişmemiş çiğ et vb. daha sayısız besin sayılabilir. Eğer hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, tabii ki beslenme ve yaşam tarzınıza da bu yönde dikkat etmeniz gerekir. Böylece bebeğiniz ve sağlığınız daha iyi olacaktır. Vitamin ve mineral açısından zengin içerikli gıdalara yönelmeniz gerektiği gibi, dengeli bir beslenme düzeni de oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken Besinler

Asitli içecekler- kutu meyve suları- Kafein:

Hamilelik döneminde uzak durulması gerekilen şeyler arasında öncelikle; asitli, çok şekerli, yapay kutu meyve suları ve kafein sayabiliriz. Hamilelik süresince bunları tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Paketlenmiş her türlü gıda sizin için artı sağlıksız bir koşulu doğurur.

1.Cıva içeriği fazla olan deniz mahsülleri, uzak durmanız gereken yiyeceklerdendir. Balık ve kabuklu deniz ürünleri cıva bulundurduğu için; bebeğin gelişme aşamasında olan sinir sistemine zararı dokunabilir

• Cıva içeriği fazla olan balıklar; kılıç balığı, kiremit balığı ve uskumru’dur. Hamilelik süresince tüketmemekte fayda vardır.

• Ayrıca deniz ürünlerini haftada en fazla iki porsiyon önerilir.

2.İşlem görmüş etler:

Hamilelik döneminde uzak durulması gerekilen şeyler listesinde işlem görmüş etler de özellikle yer alır. Sucuk, salam, sosis vb. et ürünleri, üretim esnasında işlem gördüğü için ekstra bakteri-mikrop içerir. Ayrıca yüksek sodyum içerdiği içinde, gebelik döneminde aşırı derecede şişkinliğe yol açabilir. Şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

3.Pastörize edilmemiş süt ve peynirler:

Listeriya gibi zararlı bakterileri içeren enfeksiyonlara yol açabileceği için, tüketilen sütlerin de pastörize olması önemlidir. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin pastörize sütten yapıldığına emin olmanızda fayda vardır. 

4.Çiğ ya da az pişmiş yumurta:

 Hamilelik döneminde uzak durulması gerekilen şeyler listesinde, çiğ yumurtalar da yer alır. Çiğ yumurta  salmonella adındaki bakteri içerir. Bu nedenle yumurtaların sarıları ve beyazları katılaşana kadar pişirilmesi önerilir. Çiğ veya az pişmiş yumurta ile yapılan yiyeceklerden de uzak durmakta fayda vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir