Hamilelik Sürecinde Diyet

Hamilelik sürecinde diyet, anne olacak olan adayların akıllarında oluşan soru işaretlerinden biridir. Neredeyse her anne adayı gebelik süresince kilo alır. Ancak bu kiloyu kontrol altına alabilmek için bazı diyet uygulamaları da yapılabilir. Bu süreçte anne ve çocuk sağlığı için aç kalmamak oldukça önemlidir. Bu doğrultuda ilerleyen bir diyet yapımı ve ya kilo alımına dikkat ederken anne adaylarının sağlıklarına da dikkat etmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlere gebelik sürecinde yapabileceğiniz diyet ve beslenme şekillerini aktaracağız. Hepsinden önce doktorunuz ile iletişim halinde olmanız ve sürekli kontrol altında bulunmanız sizin için en iyisidir.

Pek çok kadının aklında hamileyken alınan kiloların doğumdan sonra verilememesi korkusu vardır. Bu sebeple kadınlar hamileliğin en başında bazı beslenme programları planlamaya başlarlar. Böylece hem sağlıklı bir gebelik olurken hem de fazla kilo almadan dokuz ayı geçirebilirsiniz. Bu konuda sağlık uzmanları son zamanlarda daha ayrıntılı bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiriyor. Hamilelerin kilo kontrol durumları ve beslenmeleri hakkında gerekli olan tüm bilgilendirmeleri kendilerine yapıyorlar.

Hamilelik sürecinde diyet yapılması konusunda dikkat edilmelidir. İsveç gibi zorlu bir diyet yapmanız sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle daha hafif diyetler ya da direkt olarak kilonuzu kontrol altına tutmanızı sağlayan bir beslenme programı uygulamanız daha mantıklı olur. Peki, bu süreçte çok kilo almamak için neler yapılabilir, birlikte göz atalım.

Hamilelik Döneminde Fazla Kilo Almamak İçin Neler Yapılabilir?

Kadınların genel korkularından biri de hamilelik sonucunda aldıkları fazla kilolardır. Bunu önleyebilmek adına da hamilelik sürecinde bazı alternatifler sağlamaya çalışırlar. Hamilelik döneminde fazla kilo almamak için neler yapılabilir düşüncesi de burada karşımıza çıkar.

Normal yaşantımızda önemli olan uyku düzeni, dengeli beslenme ve spor aktiviteleri hamilelik sürecinde iki kat daha fazla önem taşır. Çok sık yağlı gıdalar tüketmek hem size kilo aldırır hem de bebeğin gelişiminde etkili değildir. Bu sebeple daha az yağlı besinler tüketmeniz tavsiye edilir. Fazla kilo almamak adına öncelikle doktorunuz ile konuşmanız ve buna uygun olarak bir beslenme sürecine girmeniz önemlidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde yaşanan aşerme süreçlerini de en hafif şekilde atlatırsanız, sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Belirtmeliyiz ki iki can taşıdığınız için iki insan kadar yemek yemenize gerek yok. Sadece dengeli ve düzenli beslenme ile de çocuğunuza besin sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıda belirttiğimiz maddelere de göz atarak kilo alımınızı önleyebilecek seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

• Gün içinde nerede olursanız olun yanınızda mutlaka kuru incir, kuru kayısı, fındık ve ceviz gibi yemişlerden bulundurun. Tok tutar ve açlığınızı giderir.

• Öğünlerinizi düzenli bir şekilde tüketin. Ayrıca akşam yemeğini olabildiğince erken yaparsanız, geç saatte yemek yememiş olursunuz. Bu da metabolizmanızın yavaş olmadığı bir ana denk geleceğinden sindiriminiz hızlanır.

• Eğer canınız atıştırmalık bir şeyler çekerse ya da yemek yememeniz gereken bir anda acıkırsanız, sizi tok tutacak kalorisiz besinler tercih edebilirsiniz.

• Kilo almamak için en önemli olan alternatiflerden biri de spordur. İster evinizde isterseniz de bir spor salonunda spor yapabilirsiniz. En azından gün içinde yarım saat yürüyüş yapmanız bile etkili olur.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler doğrultusunda kendinize düzenli ve sağlıklı bir yaşam da sağlamış olursunuz. Hamilelik sürecinde diyet  pek tavsiye edilmese de dengeli bir beslenme programı fazla kilo almamanızı ve normal kilonuzu korumanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir