Hamilelik Sürecinde Uzak Durmanız Gereken Önemli Durumlar

 Hamilelik süresi boyunca duyarlı bir anne adayı olarak hamilelikte uzak durulması gerek durumlar kapsamında olabildiğince uzman bir hekim gözetiminde gebeliğinizi geçirmeye özen göstermelisiniz. Hamilelik devresi psikolojik ve vücut bütünlüğünün oldukça değişim gösterdiği bir süreç aşaması olarak etkinlik kazanıyor. Bu kapsamda oldukça sağlınıza, yediğiniz -içtiğiniz gıdaların gebelik sürecinize ne kadar etti edeceğine özenle dikkat etmelisiniz. Spor alışkanlıklarının yanı sıra daha pek çok aktivite planı geliştirerek her aşamada muhakkak yeni baştan bebeğinizle daha sağlıklı bir haftaya merhaba demenin mutluğunu yaşamayı iyice öğrenmelisiniz. Bol su tüketimine özen göstermeli; sebze meyve tüketimini hızlandırmalı; besinleri iyice pişirerek tüketmeye olabildiğince özen göstermelisiniz. Hamilelik süresi boyunca kısa yürüyüşler yapmalı yapabiliyorsanız denize girerek daha da gevşeyerek olabildiğince bebeğinizi ve kendinizi deniz suyu içinde rahatlatmaya özen göstermelisiniz.

Anne adayı olarak dengeli bir şekilde beslenmeli, yağsız et, balık, süt, yumurta, yoğurt ve her türlü mineral ve vitamin desteğine karşı duyarlı bir şekilde eğilmelisiniz. Ayrıca kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için bu besin ve alışkanlıklardan olabildiğince istifade etmelisiniz.

Nelerden Uzak Durmalısınız?

  • Bitki çaylarında çikolata, asitli içecek ve özellikle kahvede çokça kafein maddesi bulunuyor. Hamilelikte uzak durulması gereken durumlar çerçevesinde bu maddelerden gebelik süresince kesinlikle uzak durmalısınız. İlk aylar kesinlikle ciğer yememeli,  40 haftalık zaman diliminde ciğer yeme alışkanlığını en az seviyelere indirebilmeyi başarmalısınız.
  • Alkol ve sigara kullanımını hızlıca kesmeli, pasif bir içici olsanız dahi sigara içilen yerlerde kesinlikle durmamalısınız. Pasif içici bile olsanız böbrek ve akciğer sisteminize bu içecekler çok büyük zarar ve tahribat veriyor bunun bilincinde olmalısınız. Hamilelik süresi boyunca doktor tavsiyesi eşliğinde bitki çayları tüketmeli,   kesinlikle bitki çayları konusunda seçici olmayı öğrenmelisiniz.
  • Ton balığı, köpek balığı, kılıç balığı, midye, karides, istiridyeden uzak durmalı sizin için daha faydalı olan somon ve hamsiye yönelerek doğru pişirme kalitesi ile balık tüketmeye özen göstermelisiniz. Ultrason dışında hiçbir şekilde MR çekilmemeye dikkat etmeli, özelikle stres, kaygı ve kötü enerji ve yorgunluktan uzak durmalısınız.
  • Fastfood, yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ruh ve bedeninizi rahatlatacak meditasyon süreç aşamalına ayrıca dikkat etmelisiniz. Hamilelikte uzak durulması gereken durumlar kapsamında İlk aylarda ve diğer zamanlarda ağır kaldırmamaya önemle dikkat etmelisiniz.
  • Ayrıca gebelik dönemini; doktor reçetesi denetimi ve tavsiyesi noktasında bütün 40 haftayı kontrollü ve güvenli bir şekilde geçirmeye gayret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir