Hamilelik Testleri Çalışma Prensibi

Anne adaylarının büyük çoğunluğu evlerde yaptıkları testler ile gebeliklerini anlar. Bu sebepten evde uygulanan testlerin güvenilir olması çok öneme sahiptir. Fakat bu testlerin de yanılma payı olduğunu unutmamak gerekir. Hamilelik testlerinin çalışma prensibi idrar hamilelik hormonunun artmasına dayanır. Fakat her gebede bu yoğunluğun artması farklı zamanlarda olabilir. Bu yüzden gebelik olsa bile bunu öğrenmek için belirli bir vakit geçmelidir. Bazı anne adaylarında döllenmeden sonraki 2 haftalık süreçte de bu hormon artabilir fakat bu durum çok az anne adayında görülür.

Gebelik testinde doğru bir sonuç istenildiğinde sabah idrarı kullanılmalıdır. Gün içerisinde içilen içecekler ve yenilen yiyecekler idrardaki hamilelik hormonu yoğunluğunu etkileyebilir. Bu nedenle gece mesanede biriken idrarın, ilk olarak sabah kullanılması testin daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Eğer döllenmeden çok uzun süre geçmişse günün herhangi bir saatinde yapılan test de geçerli olabilir. Fakat yanılma ihtimalini arttırmak için, sabah ilk idrar ile test yapmak daha doğru olacaktır.

Hamilelik Testleri Yanılabilir Mi?

Kadınların hemen hepsi evlerdeki testlere güvenerek hamileliğini sorguluyor ve eğer negatiflik varsa bazı durumlara dikkat edilmiyor. Peki hamilelik testleri yanılabilir mi? evet yanılabilir. Testler ne kadar güvenilir de olsa bazı durumlar testlerin yanılma ihtimalini arttırır. Örneğin testin yapılma saati ve idrarın yoğunluğu bu testin yanılma ihtimalini  büyük oranda değiştirir. Veya anne adayları döllenmeden sonra belirli bir süre beklemediyse testte yine yalancı negatiflik çıkabilir. Bu nedenle testi doğru zamanda ve doğru şekilde yapmak son derece önemlidir.

Testlerde genellikle yalancı negatiflik görülme oranı daha yüksektir fakat yalancı pozitiflik oranı oldukça düşüktür. İki durumda da mutlaka kan testi ile gebelik durumu netleştirilmeli ve buna göre anne adayı hayatında değişiklikler yapmalıdır. İdrar testlerinde yanılma ihtimalini azaltmak için hassas testlerde kullanılabilir. Bu testler hamilelik hormonunu düşük seviyelerde bile tespit edebildiği için anne adaylarının en güvendiği testler arasında yer alır. İlk testten sonra negatif çıktıysa ve anne adayı belirtiler yaşadığına inanıyorsa test birkaç gün sonra tekrarlanmalıdır. Gebelik hormonu birkaç günde bir katlandığı için anne adayı şüphelerini 1 hafta içerisinde birkaç test yaparak doğrulamalıdır.

Hamilelik Testi Nasıl Uygulanır?

Hamilelik testi hemen herkes tarafından bilinse de doğru uygulama yapılması testin sonucu için son derece önemlidir. Öncelikle gebelik testi şekline göre uygulama metodunun değiştiğini bilmek gerekir. Genel olarak kullanılan kaset tipi testlerde kutudan çıkan bir damla aleti ile idrardan birkaç damla teste eklenir. Bu idrarın toplandığı kap mutlaka steril olmalıdır, aksi takdirde test sonucu değişebilir. Hamilelik testi nasıl uygulanır sorusunun cevabı ikinci tip testlerde farklıdır. BU testlerde ise testin ucunda bir kağıt bulunur ve bu kağıdın ucu dikey bir şekilde idrara batırılmalıdır. BU sayede test idrardan örnek alır ve yaklaşık 3-5 dakika bekledikten sonra test sonucu rahatlıkla okunabilir.

Hemen herkesin bildiği gibi iki çizginin görünmesi pozitif anlamına gelir. Eğer tek çizgi görüyorsanız bu durum gebeliğin var olmadığını gösterir. İki tane silik çizgi gören kişilerin ise bu testi birkaç gün sonra tekrarlaması faydalı olacaktır. Ekranda hiç çizgi görünmemesi ise testte yeteri kadar örnek bulunmadığı yani testin yanlış uygulandığı anlamına gelir. Bu test sonuçlarına göre sonrasında kan testi yaptırmak ve gebelik kesesinin kontrolü için doktora görünmek en doğru uygulama olacaktır. Yapılan kontrollerde gebelik süreci hakkında da bilgi alabilir ve ilerleyen zamanlarda bebeğinizin kalp atışlarını bile duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir