Hamilelikte 12 Güzel Uyku Tavsiyesi

Hamilelikte 12 güzel uyku tavsiyesi kadınların stressiz ve yorgun hissetmeden bir hamilelik geçirebilmesi için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kadınlarda genellikle baş dönmesi, yorgunluk, stres, mide bulantısı, hassasiyet, duygusallık, horlama, bacak krampları gibi birçok etki görülür. Bu etkilerin azaltılması için iyi uyku hamilelik döneminde oldukça önemli bir yer kaplar. Düzensiz bir uyku düzeni bu semptomların artmasına etki ederken, düzenli ve kaliteli bir uyku ise bu semptomların azalmasını sağlar. Bu nedenle hamileliğin sıkıntısız ve sorunsuz bir şekilde geçmesi için bazı alışkanlıklar edinmek gerekir. Bu önlemler alındığında uyku düzeni daha güzel bir şekilde ilerler ve daha az stresli bir hamilelik geçirilmesi sağlanır.

1- Su Tüketimi

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken ilk şey su tüketimidir. Sadece hamile olanlar için değil diğer insanlar için de hayati bir etkiye sahip olan su vücudumuz için oldukça önemli bir maddedir. Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan su karşılanmadığı zaman bazı olumsuz etkiler görülür. Su tüketiminin daha çok gündüz ve yatmadan bir iki saat öncesinde karşılanması gerekir. Akşam ve yatmadan önce içilen su gece tuvalete kalkılmasına ve gece uykunun bölünmesine neden olabilir.

2- Uykudan Önce Ağır Yiyeceklerden Kaçınmak

Hamilelikte 12 güzel uyku tavsiyesinden biri diğeri ise uyumadan önce ağır ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Yatmadan önce tüketilen baharatlı, yağlı, acılı ve sindirimi zor olan yiyecekler midenin rahatsız olmasına neden olabilir. Uyumadan önce yemeğin sindirilmesi uykunun daha düzenli olması için etki eder.

3- Yemek Saatlerine ve Yenilenlere Dikkat Etmek

Hamilelikte özellikle kafeinden uzak durulması gerekir. Çok fazla kafein içeren çay, kahve, çikolata gibi besinlerin akşam saatlerinde yenmesi hamilelikte kaliteli bir uykuyu engelleyen unsurlardan biri olabilir. Bu nedenle akşam saatlerinde kafeini yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

4- Şekerleme Yapmak

Hamilelikte gün içerisinde otuz dakika ile atmış dakika arası uyumanın vücuda iyi geldiği ve dinlendirdiği bilinir. Bu nedenle bu süreçte gün içerisinde şekerleme yapmaya özen gösterilmelidir. Ancak bu şekerleme saati fazla uzatıldığında gece uykusuna engel olabilir. Bu şekerlemenin saatini ayarlamak ve fazlaya kaçmamak gerekir.

5- Sabah Bulantısını Önlemek İçin Gece Sağlıklı Atıştırmalıklar

Hamilelikte 12 güzel uyku tavsiyesinden bir diğeri ise sağlıklı atıştırmalıklar tüketmektir. Hamilelikte kadınların en çok şikayet ettikleri şeylerden biri sabah bulantısıdır. Bu sabah bulantısını önlemek için gece yatmadan önce kuru meyve, kuru yemiş ya da tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yenilebilir. Bu atıştırmalıklar başucunda bekletilerek ihtiyaç anında yenilebilir.

6- Yatak Odasını Güzel Bir Uykuya Uygun Düzenleme

Yatak odasının karanlık ve sessiz bir şekilde ayarlanması güzel bir uykunun kaçınılmaz olmasını sağlar. Bu nedenle hamilelik döneminde yatak odası karanlık ve sessiz olacak şekilde düzenlenebilir. Güneşlik yoksa odaya güneşlik takılabilir ve odanın sessizliği sağlanabilir.

7- Kaygıyı Azaltmak İçin Doğum ve Sonrası Hakkında Bilgi Edinme

Kadınların hamilelikte en çok kaygı duyduğu şeylerden biri doğumdur. Halk arasında gezinen söylentilere kulak asan kadınlar özellikle bu konuyla ilgili ciddi kaygılar duyarlar.

Bir diğer kaygı duyulan şey de doğum sonrası çocuk hakkında duyulan kaygılardır. Bu konularda araştırma yapılıp, bilgi edinildiğinde kaygının azaldığı hatta yok olduğu görülebilir. Kaygı azaldığında da uyku düzeni de düzelir.

8-  Gevşeme Teknikleri Kullanma

Hamilelikte 12 güzel uyku tavsiyesidenilince akla gelen bir diğer önerisi ise gevşeme teknikleridir. Meditasyon ve nefes teknikleri öğrenilerek sağlıklı ve kaliteli bir uyku sağlanabilir.

9-  Spor Yapmak

Hamilelik dönemine uygun egzersizler mevcuttur. Vücudu çok zorlamadan yapılan bu spor, vücudun zinde kalmasını engeller ve pozitif bir bakış açısı kazandırır. Bu nedenle spor yapmak oldukça önemlidir. Güzel bir uyku spor eşliğinde kaçınılmaz bir hale gelir.

10- Başucuna Kitap ya da Kalem Kâğıt Bulundurma

Başucunda kitap ya da kalem kağıt bulundurmak gece uykusu kaçan herkesin kullandığı bir yöntemdir. Başka bir iş ile oyalanarak kaygılardan uzaklaşabilir ve tekrar uykuya odaklanılabilir. Bu nedenle güzel bir uyku için başucunda bunları bulundurmak gerekir.

11- Sol Tarafa Yatmak

Sola dönük uyku düzeni edinmek her zaman daha sağlıklı olan bir uyuma yöntemidir. Özellikle hamilelik döneminde sol tarafa dönük şekilde uyumak uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

12-  Uyku Zamanı Rutini Oluşturmak

Düzenli bir şekilde uyku ve uyanma zamanı belirleme uyku rutinin düzene oturmasını kolaylaştırır. Bu nedenle uzmanlar uyumak ve uyanmak için bir saat belirlemenin her zaman düzenli bir uyku için gerekli olduğunu söyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir