Hamilelikte Astım

Alerji ve astımın hamilelik döneminde en sık görülen hastalıklardan biri olduğu görülmekle birlikte özellikle bu süreçte kontrol altına alınmayan astım ve alerji durumunun daha sonra düşük riskini artırdığı görülür. Ayrıca bebeğin gelişimini de olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Hamilelik döneminde ise sigara kullanımının meslek, dış ve iç hava kirliliği olmak üzere dış etkenler olarak polen dönemi, evde hayvan beslemesi olmak üzere stres gibi faktörlerin astımı tetikleyen en önemli sebeplerden olduğu bilinmektedir. Gebelikte ise astımın ve alerjinin farklı etkileri olduğu görülmekte olup genel itibari ile değişken bir yapıdadır.

Zira bazı durumlarda astım ve alerjiyi ilk tetikleyenin gebelik olması mümkündür. Bu duruma ek olarak ise bazı astımlı hastaların, gebelik dönemindeki şikâyetlerinin azaldığı ve gebelik boyunca rahat ettiğini de görmek mümkündür. Genel olarak ise şikâyetler gebelik sonra tekrar görülebilmekte ve nüks edebilmektedir. Bu noktada bazı hastaların gebelikleri sırasında şikâyetleri artış gösterirken bazılarının ise şikâyetlerinde bir değişme olmaz.

Tekrarlayan gebelik durumlarında ise astım hastalığının bir önceki dönemde seyrettiği önemli olmakla birlikte genelde aynı sıklıkta seyrettiği görülür. Solunum fonksiyon test sonuçlarına göre FEV1 değerlerinin düşük olmasının sonucu olarak astımın kontrol altında olmadığı ifade edilir. Özellikle alerjik astımın kontrol altında olmamasında dolayı ortaya çıkacak olan komplikasyonların varsayımı yapıldığında, Hamilelikte Astımı kontrol altına almak için yeterli ilaç tedavisi uygulanmasının gerektiğini ifade etmek mümkündür.

Hamilelik Döneminde Yaşanabilecek Alerji Türleri

Alerjenler açısından normal bir birey ile hamile bireyler arasında çok fark olmadığı görülür. En sık karşılaşılanları ise ev tozu, polenler, hayvan epitelleri, küf mantarları ve besinlerdir. Fakat bu süreçte kontrol altında tutulamayan astımın gebeliğe karşı olumsuz birtakım etkileri bulunduğu görülür.

Hamilelikte Astımın şiddetinin büyük olması bebeğin oksijen alımını o ölçüde zayıflatır ve bu durum da rahim içi büyümeyi olumsuz etkiler. Bu gibi gebeliklerde düşük riski fazladır ve sık solunum yolu enfeksiyonları gözlenmekte. Bundan dolayı ise gebelikte astımın mutlaka tedavi edilmeli gereklidir ve kontrol altında tutulması önem arz etmektedir.

Hamilelikte Astım Tedavisi

Astım tedavisinde temel unsurlardan biri de astım kontrol altında tutan en az sayıda ve dozda ilaç kullanılması olarak ifade edilebilir. Özellikle astım ilaçlarının aşırı ya da gereksiz kullanımından kaçılmasına dikkat edilmelidir. Hamile bir astım hastasının tedavisinde ise olabildiğince hamile hastanın astımını kontrol altında tutmak gerekir ve aynı dönemde fetüs az hasar alacak şekilde tedavi yapılması gerekir. Hamile astım hastasının tedavisi bu sebeple denge içinde gerçekleşmelidir.

Hamilelikte Astımı en iyi şekilde kontrol etmek amacı ile eşlik alerjik nezle varsa mutlaka alerjik nezle tedavisinin de destekleyici olarak uygulanması tavsiye edilir. Alerjik nezle şikâyetlerinin sonrasında kontrol altına alınmadığı durumda ise alerjik astımı da kontrol altına almak oldukça zor bir hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir