Hamilelikte Ayakkabı Numarası Büyür?

Hamilelikte ayakkabı numarası; gebelik sürecinde anne vücudunda çeşitli hormanların salınımı nedeniyle ayaklarda şişme oluşur, bu nedenle kullanılan ayakkabı numarası da değişebilir. Bir nevi vücudun ödeme toplaması da denilebilir. Gebelik döneminde, karın bölgesinin büyümesi gibi göğüs ve el, ayaklarda da belirli değişmeler görülebilir. Hamilelikte ayak büyümesi yaşanır, ama daha sonra bu durum normale döner. Fakat kalıcı olanları da olabilir, bu durum iseRelaksin adındaki hormon sonucu gelişir, bu hormonun görevi ise; doğum esnasında bebeğin kolay ve rahat doğmasını sağlamaya yarar etkileşimi oluşturmaktır. Yanipelvis çevresinde bulunan kemikleri kemiğe bağlayan bağ dokusu eklemleri yumuşatmaktır. Pelvis bölgesinde bulunan bu bağ dokuları aynı zamanda ayakta da bulunur. Bu yüzden vücut içerisinde salınım oldukça, ayaklardaki dokular dagevşer ve kemiklerhafifçe açılarak kalıcı ayak büyümesine ortam oluşturabilir.

Gebelik Döneminde Ayakların Büyüme Nedeni

Hamilelikte ayak büyümesi de diğer hormanal nedenlerden dolayı ortaya çıkar.Bazı kadınlarda geçici olan bu durum, bazılarında ise kalıcı olabilir. Geçici olan nedenlerden biri ödem sonucu gelişir, ödeme atıldıkça vücut toparlanır. Özellikle gebeliğin son aylarında, vücut su toplar ve el-ayaklarda şişmeler gelişir.

Bu da daha önceden rahatlıkla giyilen ayakkabılara, sığmayan ayakların oluşmasına yol açar.Hamile kadınlar için, bu durum tabii çoğu zaman rahatsız edici bir olay olarak ortaya çıkar. Geçici ayak büyümelerine neden olan bir diğer sebep ise, çok hızlı ve fazla kilo alımıdır. Kilo neticesinde, ayaklarda yağ tabakası oluşur ve ayaklar ekstra büyür.

Hamilelikte Ayak Büyümesine Karşı Neler Yapılabilir?

Ama sizler hamilelikte ayak büyümesi durumundan biraz olsun kurtulmak için, bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin; gün içinde fazla ayakta kalmamaya ya da oturmamaya özen gösterebilirsiniz. Sıklıkla ayakta olduğunuzda, aralıklar ile oturabilir ve dinlenebilirsiniz. Amaç tabii ki kan dolaşımını hızlandırmak ve dengelemek diyebiliriz. Otururken ise bacaklarınızı uzatabilir ve ayaklarınızın altına yastık ya da minder gibi yan ürünler ile destek yapabilirsiniz. Dinlenirkenise yan tarafınıza yatabilirsiniz. Böylece böbreklerinizin daha iyi çalışmasına da katkı sağlamış olursunuz. Aynı zamanda atık maddelerinin de atılma işlevini de kolaylaştırır. Aynı zamanda rahat ayakkabı tercih edebilir ve fazla yüksek topuklu giymemeye özen gösterebilirsiniz. Ayrıca kaydırmaz tabanlı ayakkabılar giymeniz de daha iyi olacaktır. Bol bol su içmek ve aşırı tuzlu besinlerden uzak durmanız da oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir