Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Hakkında Bilgi

Hamilelik sürecinde anne adayları beslenmeleri ile birlikte giyimlerine de oldukça dikkat ederler. Özellikle de ayakkabı tercihleri onlar için oldukça önemlidir. Peki, hamilelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalı? Bu sorunun cevabını yazımızda sizler için derledik.

Hamileliğin son evrelerinde artık ayaklarda ve bileklerden şişmeler oluşur. Bu sebepten dolayı anne adayları ayakkabı seçerken oldukça dikkatli olmalıdırlar. Onları rahatsız edecek ve konforsuz olan ayakkabılardan uzak durmaları en iyisidir. Hamileliğin 6. Ayından sonra ayaklardaki basınç artış gösterir. Aynı zamanda damarlar genişler ve vücut bu bölgede su toplar. Bebeğin de verdiği ağırlık ile artık topuklu ayakkabı giymek imkânsız hale gelir de diyebiliriz. Bu süreçte öncelikle uzak durmanız gereken ayakkabı modellerini sizler için sıralayacağız. Ardından anne adayları için en uygun olan ayakkabı modelleri neymiş, birlikte bakacağız.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Ayakkabı Modelleri

Hamilelikte uzak durulması gereken ayakkabı modelleri vardır. Hamilelik süresinde ve ilerleyen zamanlarda ayakta durmak bile zorlaşırken topuklu ayakkabılar, ayağı sıkan ve nefes aldırmayan ayakkabılar giyilmesi sağlıklı değildir. Ayrıca dümdüz olan bir babet ayakkabıdan da uzak durulması gerekiyor.

Ayak sağlığı ve giyilebilecek ayakkabı modelleri için doktorunuza da danışarak alışverişinizi yapabilirsiniz. Genel bir düşünce ise kalın ve kısa topuklu ayakkabılar tercih edilmesi ya da rahat ve ortopedik spor ayakkabıların giyilmesi önerilir. Böylece hamilelik sürecinizde ayaklarınızda çok fazla sıkıntı yaşamamanız ve günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmeniz kolaylaşır.

Tabanı dümdüz olan bir ayakkabı tercih etmek, ayağınızdaki kan dolaşımının azalmasına neden olur. Bu sebeple düz tabandan uzak durmanız gerekir. Hamilelik sürecinde kullanabileceğiniz en iyi ayakkabı modelleri; hovercraft ve metatars teknolojili ürünlerdir. Bu ayakkabılar ile hem sağlıklı hem de rahat günler geçirebilirsiniz.

Kış aylarında çoğu kadının vazgeçilmezi olan topuklu çizme ve botlardan hamilelik sürecinde uzak durulması tavsiye edilir. Onun yerine daha çok çıt çıtlı ve fermuarlı botlar kullanılabilir.

Hamilelikte Doğru Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte doğru ayakkabı seçimi oldukça önem arz eden bir durumdur. Çoğu kadın hamileliklerinin ilk dönemlerinde topuklu ayakkabılardan ve ya rugan, ayağı sıkan ayakkabılardan kullanmaya devam ederler. Ancak ilerleyen süreçlerde vücudun ağırlaşması ve ayağa daha çok yük binmesi ile kimi zaman yürümek dahi zorlaşır. Bu süreçte de sizleri rahat ettirecek ayakkabılar tercih etmeniz önemlidir.

Ayakkabı seçiminde öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz. Bu sayede daha bilinçli bir şekilde ayakkabı ve giyim alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hamileliğin sonraki dönemlerinde şişkin oluşan ayakları bir nebze de olsa rahatlatabilmek adına geniş ve düz taban olmayan ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Doğru bir ayakkabı seçimi için daha önceden araştırma yapabilir ve tecrübeli kişilerden de bilgi alabilirsiniz. Böylece bu dönemi de ayağınızda ağrı yaşamadan atlatabilirsiniz.

Mümkün olduğunca ayakta durmak istemeyeceğiniz bu süreçte daha konforlu olabilmek adına kalın ve alçak topuklu ayakkabılar, rahat spor ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Eğer sandalet ve ya terlik giymek gibi bir düşünceniz varsa da yine bunda da düz taban olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Terliklerin alt kısımlarının emici olmamasına ve yumuşak olmasına da dikkat ederseniz, daha rahat bir şekilde yürüyebilirsiniz. Giyeceğiniz ayakkabıların içindeki çorapların da mümkün olduğunca pamuklu ürünler olmasını sağlayın. Böylece ayaklarınız yumuşacık ve her zaman sıcak olacaktır.

Hamilelik sürecinde kısa spor ve yürüyüşler yaparak da ayağınızdaki baskıyı azaltabilirsiniz. Böylece giyeceğiniz ayakkabılarla birlikte daha konforlu bir ayak sağlığı kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir