Hamilelikte Bacak Krampları İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte bacak krampları nüksedebilir. Gebelik esnasında anne adayının sıkıntı çektiği, birçok fiziksel zorluktan biridir. Bacak krampları gebelik sürecinde ortaya çıkan en sık yaşanan rahatsızlıklardan biri denilebilir. Özellikle hamileliğin son aylarında daha da artabilir ve kramp ağrıları oluşabilir. Bu durum ise anne adayını oldukça zorlar. Krampların nedeni belli değildir, fakat genel olarak; kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür. Ayrıca gebelik döneminde iyonlar, plasenta ve fetüste toplanır. Böylece damar içi sıvı miktarı artar, annenin kanındaki magnezyum oranı düşer. Bu durumda ise ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı daha da artar. Sadece besinle karşılanabilir ya da vitamin takviyesi yapılabilir.

Magnezyum ve kalsiyum desteği Hamilelikte bacak krampları tedavisi için önemli diyebiliriz. Aynı zamanda uygun vitamin desteği de alabilirsiniz. Ayrıca büyüyen uterus toplardamar sisteminde baskı yaratır, bunun sonucunda ise dolaşım problemleri meydana gelir.  Yorulma, fazla ayakta kalma-oturma ve fazla kilolar, varisler vb. sebeplerde bacak kramplarına neden olabilir.

Kramp Olduğunda Ne Yapmalı?

Kramplar için kalça ve bacak kaslarınızı gerecek spor ve egzersiz çeşitlerini yapmak için çabalayabilirsiniz. Ayrıca bacak ve baldır kaslarınızı da esneterek gevşetmeye çalışabilirsiniz. Hafif bir masaj ile de kramp ağrısını önleyebilirsiniz. Ya da baldır üzerine sıcak bir havlu ile baskı uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte Kramplar İçin Tavsiyeler

Hamilelikte bacak krampları için bazı yöntemler uygulayabilir ve bu durumun önüne geçebilirsiniz. Genel olarak gebelik, kadınların kas fonksiyonlarını olumsuz etkileyen bir dönemdir.

Bu nedenle olumsuz durumları etkili etkenler ile hafifletmeye çalışabilirsiniz. Kramplar hayati bir tehlike oluşturmaz fakat rahatsız edici bir durumdur.

Krampları önlemek için;

• Kalsiyum içeren zengin gıdaları ile beslenebilirsiniz.

• Düzenli bir şekilde egzersiz ve yürüyüş yapabilirsiniz.

• Uzun süre boyunca; oturmaktan ya da ayakta kalmaktan ve yürümekten kaçınmanız önerilir.

• Dinlenirken özellikle ayaklarınızı yüksekte tutabilirsiniz.

• Varisi olanlar varis çorabı giyebilir.

• Yüksek topuklu ayakkabılar yerine, rahat ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

• Uyumadan önce mutlaka ılık bir duş alabilirsiniz.

• Ayrıca gece yatmadan önce; baldır ve bacak kaslarınızı gerebilir, sol tarafınızda yatmaya özen gösterebilirsiniz.

• Aşırı kilo alımından kaçınabilir ve hamilelere özel pilates ya da yoga gibi egzersizler yapabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir