Hamilelikte Bebeğin Kilo Almasını Sağlayan Besinler

Hamilelikte bebeğin kilo almasını sağlayan besinler protein açısından zengin olan ve besin değeri yüksek olan gıdalardır. Gebelikte çok beslenmenin bebeğin kilo almasını arttırdığına dair yaygın bir kanı bulunur. Ancak uzmanlar bunun aksine çok faza beslenmenin annenin kilo almasına neden olarak gebelikte bazı risklerin meydana gelmesi gibi faktörler oluşacağını söyler. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmek ve günlük kalori miktarından fazlasını almak gebelik döneminde çok istenen bir durum değildir.  Bebeğin kilo alması için annenin sağlıklı besinlere yönelmesi daha doğru olur. İki kişilik beslenmek doğru bir yaklaşım olmadığı gibi erken doğum riskini de arttırır. Ayrıca anne için fazla kilo alımı sezaryen doğum gibi doğal yoldan olmayan doğumların artmasına neden olur.

Protein Kaynaklı Besinler

Gebelik döneminde protein kaynaklı besinler tüketmek bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukçça önemlidir. Özellikle bebeklerin beyin gelişimi açısından et ve et ürünlerini tüketmek oldukçça önemlidir. Hayvansal proteinin yanı sıra bitkisel protein kaynaklarından da faydalanmak önemlidir. Kuru fasulye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek gibi kuru baklagillerin öğünlerde tüketilmesi önemlidir.

Bebeklerin hücre yapısının gelişmesinde ve bebeklerin büyümesinde protein çok önemlidir. Gebeliğin ikinci ve üçüncü evrelerinde bebekler hızlı bir büyüme içerisine girer. Tam da bu dönemde protein alımının günlük olarak arttırılması önemlidir. Gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için normal bir gebenin günde 75 ile 100 gram arasında protein alımı gerçekleştirmesi gereklidir. Ayrıca protein eksikliği anne adayının halsizlik ve baş dönmesi gibi problemler yaşamasına neden olabilir. Sık sık hasta olma ve kaslarda güçsüzlük gibi etkenler de anne adayının yetersiz protein aldığının göstergesidir.  Protein kaynaklı besinler tüketilirken eğer hayvansal gıdalar tüketmek istemezseniz mutlaka bitkisel kaynaklı proteinlerden tüketmek gereklidir. Bu dönemde kinoa gibi bitkisel protein kaynaklarından tüketebilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde çiftlikte üretilen tavukların ve balıkların tüketimini minimuma indirmek doğru olur. Hormonsal anlamda problemli olan bu besinler sağlığa ve bebeğe de zararlıdır.

Gebelikte Tüketilmesi Faydalı olan Besinler

Bebeklerin gelişimi için tüketilmesi gereken besinler arasında ilk sırayı kuru yemişler alır. Özellikle bebeklerde beyin gelişimini olumlu yönde etkileyen ceviz, fındık, Antep fıstığı gibi besinleri sık sık öğünlerinize koymak gereklidir. Bu besinleri ara öğünlerinizde porsiyon kontrolü yaparak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da ekleyebilir besinlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Gebelikte tüketilmesi faydalı olan besinler arasında bir diğer önemli olanı da süt ve süt ürünleridir. Bebeklerin kas ve iskelet sistemlerinin sağlıklı olmasında, kemiklerinin güçlü olmasında etkili olan süt ürünlerini gebelerin tüketmesi bebekler için önemlidir. Gebelikte avokado tüketimi de bebek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Özellikle bebeklerin beyin gelişimini doğrudan etkiler. Yeşil yapraklı sebzelerin gebelik döneminde her öğünde mutlaka bulunması gerekir. Bu durum annenin kilo kontrolünü sağladığı gibi bebeğin de gelişimini olumlu yönde etkiler. Özellikle kış aylarında yoğunlukla bulunan ıspanak, pazı, tere, roka, dereotu gibi besinleri salatalarınızda zevkle tüketebilirsiniz. Ayrıca gebelik döneminde kabak çekirdeği tüketimini arttırarak almanız gereken magnezyum ve demiri bu besinden alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra gebelikte tüketilmesi faydalı olan besinler düzeni tüketimi ile faydasını üst düzeyde sağlar. Eğer düzenli beslenmezseniz gebelik döneminde sağlık problemleri yaşamanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir