Hamilelikte Beslenme Şekli

Hamilelikte beslenme şekli çok önemlidir. Çünkü bebeğin gelişimi beslenmeye bağlıdır. Bu problemler hem annenin hem de bebeğin ölümü ile de sonuçlanabilir. Kilo almamak için dengesiz ve yetersiz bir beslenme şekli tercih etmek yapılacak en büyük yanlışlardan birisidir. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenildiği takdirde hem bebeğin gelişimi tamamlanırken hem de emzirme dönemi için hazırlık yapılmış olacaktır. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimi, metabolizması, kemik gelişimi annenin beslenmesine bağlıdır.

Hamilelikte  Anneler Beslenirken Nelere Dikkat Etmelidirler ?

“Hamilelikte nasıl beslenilmelidir?” sorusunu soran annelere verilebilecek ilk öneri bir diyetisyene başvurmasıdır. Çünkü bu süreci en doğru şekilde yönetebilecek kişiler diyetisyenlerdir. Fakat elbette ortak birkaç püf nokta ile beslenmeyi düzenlemek de mümkündür. Ama her annenin ve bebeğin özelliği diğerlerinden farklıdır. Yani bir anne için doğru olan beslenme çeşidi diğeri için doğru olmayabilir. Fazla protein alımı yasak olan anneler olabileceği gibi proteine ihtiyaç duyan anneler de olabilir. Bu gibi durumlardan ötürü herhangi bir sorun yaşamak istemeyen annelerin tahliller sonucu bir beslenme şekli geliştirmesi de iyi olacaktır.

• Anne artık tek kişi olmadığı için mutlaka normalde aldığı besin değerlerinden daha fazlasını almalıdır.

• Tüm besin öğelerinden faydalanılmalıdır. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral gibi besin maddelerinin tamamı bebek ve anne için gereklidir. Düzenli alınması ve fazlaya kaçılmaması şartıyla sağlıklı beslenme için verilebilecek en önemli tavsiyedir.

• Beslenme şekli annenin yaşına, boyuna, kilosuna göre değişebileceği için bir doktordan tavsiye alması en iyisidir.

• Bebeğin gelişmesi için beslenmenin yeterli gelmediği durumlarda ek gıdalar kullanılabilir. Fakat bebeğe iyi geleceği düşüncesiyle aşırı derecede karbonhidrat ve şeker tüketimi yanlıştır. Aksine yediğiniz her şey kan yoluyla bebeğe geçeceği için bu çok yanlıştır. Zararlı ve paketli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

• Protein vücudun gerek duyduğu önemli şeylerdendir bu nedenle yeteri kadar protein alımı, bebeğin organlarının oluşumu ve gelişimi sürecinde çok etkilidir. Protein eksikliği çok ciddi sorunlara yol açabilirken bazı annelerde fazla alınması da sorun yaratabilir. Proteinler hayvansal gıdalardan alınarak anne ve bebek sağlığı en iyi şekilde korunabilir.

• Yağlar her ne kadar zararlı görülse de gerektiği kadarıyla kullanılmalıdır. Doğal olması ve hayvansal yağların kullanılması doktorlar tarafından önerilir.

• Vitaminler bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Düzenli meyve ve sebze tüketimi sayesinde vitamin dengesi sağlanabilir.

• Özellikle et ve süt ürünlerinde bol bol bulunan mineraller de yine vücudun gelişimi ve korunması için çok önemli olduğundan annelerin sık sık tüketmesi gereken besinlerin arasına mineral açısından zengin besinleri eklemesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir