Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik süresince anne adaylarının beslenme şekli ve düzeyi son derece önemli bir hal alırken hamilelikte beslenmenin önemi giderek daha çok anlam kazanıyor. İlk üç ay canınız istese bile çok aşırı yemek yeme alışkanlığından uzak durmalısınız. Bu hem bebeğe hem de size sağlık açısından muhteşem geri dönüşümler kazandıracaktır. Hamileliğinizin ikinci ve üçüncü trimesterinde iseniz ola ildiğince yediklerinizi seçmeye başlamalı günlük olarak en az 600 Calori bir beslenme periyodu tutturmalısınız. Beslenme şekli ve ne kadar çok tüketmeniz gerektiği kişiye, kilo düzeyine ve fizyolojik özelliklere göre değişiyor. Bu sebeple uzmanlar anne adaylarını her türlü tarama testine geçirerek beslenme alışkanlıklarının adeta yeniden fotoğrafını çekiyor.

Besin Tercihleri

Gebelik süresince anne adaylarının beslenme düzeyi ve şekli; önemle üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor. Çünkü besin tercihleri bebeğin de yaşama hakkına ve duyarlılığına eşsiz katkılar sunuyor. Bu süreçte anne adayı olarak aşırı tatlı, tuzlu ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalı olabildiğince sebze ağırlıklı beslenmelisiniz. Karnabahar, brokoli ıspanak gibi besinleri tercih etmeli;  arıca günde en az 2,5 litre su tüketmelisiniz.

Besinleri tüketirken bol oksijenli, alanlardan faydalanmalı, et,  süt,  yoğurt, peynir ve bakliyat tüketimine dengeli bir şekilde yaklaşmalısınız. Her safhası aşırı olmaktan kaçınmayı gerektiren hamilelikte beslenme şekilleri konusu; en çok doğal olarak tabiatın mucizesi organik sebze meyve tüketimi ve alışkanlıklarının kazanılması noktasına dikkat çekiyor.

Hangi Besinleri Tüketirken Dikkat Etmelisiniz?

Hamlelik süresince olumlu karşılanan yiyecekler kadar önemle üzerinde durulan ve tüketilmemiş önerilen yiyecek ve  içecek  grupları da  sayılmıştır. Bu aşamada hangi besinleri tüketirken dikkat etmelisiniz?   Soruları eşliğine uzak durmanız gereken besinlerin başında fastfood hazır tüketim olan kızartılmış atıştırmalıklar geliyor. Bunun yanı sıra kafein içeren her türlü kahve türünden uzak durmalı; bebeğinizin hayati fonksiyonlarına karşı duyarlı ve saygılı olmalısınız. Alkol tüketiminde n de uzak durmalı ayrıca, gazlı içecekleri de hayatınızdan çıkarmalısınız. Yağlı,  gaziçren bakliyat ve tahıl gruplarına karşı da hassas olmalı nohut, kuru fasulye, çiğ yumurta ve balıketlerinden olabildiğince sebze ve yemekleri pişirerek tüketmelisiniz. Baharatlı ve midenizi bulandıracak şekildeki yemek ve ortam kokularına elinizden geldiğince uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir