Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

Gebelik süreci her adımda özveri ve dikkatli olmayı gerektiren hayatın beklide en önemli kritik evrelerinden olarak hamilelikte bitki çayları seçiminize son derece önem vermelisiniz. Bu kapsamda çay türlerini, içeriğini ve kalitesini iyice tahlil ederek tüketmeye dikkat etmelisiniz. Hekim reçetesi özelliği gösteren bitki çaylarına yönelerek, anlamlarını ve içeriğini bildiğiniz bitki çaylarını kendi evinizde doğal bir şekilde hazırlayarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Hamilelik süreci fizyolojik ve ruhsal olarak oldukça dikkat etmeniz gereken önemli ve bir o kadar hassas bir devre olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanların bitki zenginliği ve aktarlardan marketlere geliş serüveni dâhilinde kolayca bulabileceğiniz bu çayları özenle analiz yaparak tercih etmelisiniz. Özellikle bu bitki çaylarını günde 2 fincanı geçmeyecek kadar dengeli bir şekilde tüketmeye gayret etmelisiniz. Hamilelik döneminde gebeler en çok zencefil, ıhlamur, papatya rezene gibi çayları tüketiyor. Ayrıca meyve çayları, yeşil çaylar, normal çaylar ve kuşburnu çayları da hamilelik sürecinde size eşik eden doğal aromalı mucizevî ilaç görevi gören çaylardan olarak gösteriliyor. Her bir bitkisel çay içeriği her gebe anne adayında farklı alerjik ve reaksiyonlarla kendini gösterebilir. Hamilelikte bitki çayları kapsamında bilinçli bir anne adayı olarak, bu bitkisel çaylardan doktorunuzun tavsiyesi eşliğinde dengeli bir şekilde tüketmeye devam etmelisiniz.

 Gebelikte Hangi Bitki Çaylarını Tüketmemelisiniz?

• Gebelik süreci boyunca bazı bitki çaylarını tüketmeniz hem sağlığınız açısından hem de  bebeğinizin sağlığı  açısından oldukça   riskli  bir  etken olarak    görülüyor. Bu açıdan bitki çaylarının yan etkilerini dikkate alarak tüketmeye özen göstermeli her fırsatta uzman hekim desteği alarak bitki çayı tüketmeyi gebelik sürecinde dikkatle takip etmelisiniz.

• Bitki çaylarını fazla tüketmemeye de özen göstermelisiniz ve ani yan etki alerji ve reaksiyon halinde hızlıca doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Ada çayı, ahududu, sinameki gibi bitkilerin çayları hamilelik esnasında düşük yapma riskinizi yükseltebiliyor.

• Bu süreçte hamilelikte bitki çayları kapsamına alınan bu doğal içerikli bitkiler kanama riskini daha da yükseltebiliyor. Bunun için öncelikle hekim desteği sağlayarak doğru ve kaliteli bitki çaylarını tercih etmeli, gerektiği ölçüde bu çaylardan tüketmeye gayret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir