Hamilelikte Bulantıyla Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelikte bulantıyla başa çıkmanın yolları tüm kadınların merak ettiği bir konudur. Günümüz dünyasında kadınlar hamile olduğu halde çalışmaya devam etmek durumunda kalır. Özellikle çalışan kadınlar için hamilelik oldukça zor geçer. Bu dönemi kolay atlatabilmek ve en az mide bulantısıyla geçirebilmek için bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler uygulandığında hamilelik beklenenden daha kolay geçer.

Hamilelikte Mide Bulantısı Hangi Aylarda Yaşanır?

Genellikle sabah başlayan mide bulantısı hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkar. Bu sorunun en net cevabı ilk üç aydır. Hamileliğin başlangıcı sayılan bu aylarda gebeler sık sık mide bulantısıyla karşılaşabilir. 5 ve 8. Haftalarda yoğunlaşan mide bulantısı bazı kadınlarda çok zorlu bir şekilde geçerken bazısında ise kolay bir şekilde atlatılabilir. Bu mide bulantısı bazı kadınlarda hiç yaşanmıyorken bazısında ilk haftada bile tezahür edebilir. Bu tamamen hamile kadının bünyesiyle alakalı bir durumdur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Kaynaklanır?

Hamilelikte en zor baş edilen konulardan biri mide bulantısıdır ve mide bulantısı çok şiddetli geçebilir. Bunun nedenleri tam olarak bilinmese de bazı araştırmalar sonucunda bulgular ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri hormonal değişiklikler olarak bilinir. Progesteron hormonun vücutta artmasıyla birlikte vücutta birtakım değişiklikler yaşanır ve kişinin dengesi bozulur. Bu hormonal değişiklik mide bulantısı hissi yaratabilir.

Bir diğer etkileyen faktör ise hassaslık olarak bilinir. Hamileliğin öncesinde mide bulantısı yaşandığını bilen kişiler kendini şartlayarak hamilelik sırasında mide bulantısı yaşadığını düşünebilir. Bu gibi durumlarda hamilelikte bulantıyla başa çıkmanın yolları öğrenilerek mide bulantısı yok edilebilir. Yetersiz beslenme, stres ve yorgunluk da hamilelik sırasında mide bulantısı yaratabilen durumlardandır. Yeterli ve sağlıklı beslenildiğinde bu etkinin azaldığı görülür. Yapılan bir araştırmada ilk kez hamile olan kadınların birden fazla hamilelik geçirmiş kadınlara göre daha çok mide bulantısı yaşadığı sonucuna varılır. Vücudun hamileliği ilk kez yaşaması nedeniyle bu sorun ile karşılaşılır.

Hamilelikte Mide Bulantısıyla Baş Edebilmenin Yolları

Düzenli Beslenme:

Hamilelikte mide bulantısının en çok sabah saatlerinde ortaya çıktığı görülür. Bu etkiyi azaltmak için sabah erken bir şekilde kalkılarak kahvaltı edilebilir ve mide bulantısına engel olunabilir. Hamilelik sırasında başucunda bazı atıştırmalık ürünler bulundurmakta fayda vardır. Bunlar mide bulantısının azalmasına etki edebilir.

Su Tüketimini Arttırmak:

Hamilelikte bulantıyla başa çıkmanın yollarından biri de sık sık su içmekten geçer. Hayatımızda hayati bir öneme sahip olan su, hamilelikte yaşanan mide bulantısına engel olur. Doktorlarında sık sık tavsiye ettiği su içme fikrine uyarak günde vücudun ihtiyacı kadar su içilmelidir.

Stres ve Yorgunluğu Minimuma Düşürmek:

Özellikle çalışan gebeler için hiç de kolay olmayan stres ve yorgunluğu azaltmak hamilelikte mide bulantısını engellemek için kullanılan bir yöntemdir. Kaygıyı ve stresi minimuma indirerek hem daha mutlu hem de az mide bulantısı geçiren bir hamilelik dönemi geçirilebilir.

Mideye İyi Gelen Besinler Tercih Etmek:

Hamilelik sürecinde kadınların canı çok farklı şeyler isteyebilir. Ama midenin hassas olduğu bu dönemde tercih edilen besinler annenin ve çocuğun sağlığı için besin değeri yüksek ve sağlıklı olmalıdır. Bu süreçte sindirimi kolay olan protein gibi besinlere ağırlık verilerek hem mide bulantısını azalmak hem de çocuğun sağlıklı bir şekilde beslenmesi sağlanabilir. Az yağlı besinler de sindirimi daha kolay olduğu için bu süreç içerisinde tercih edilebilir. Bu dönemde özellikle süt, balık, yoğurt, et, tavuk, kuru baklagiller ve peynir gibi besinler tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir