Hamilelikte Burun Akıntısı ve Tıkanıklığına Karşı Basit Çözümler

Hamilelikte burun akıntısı ve tıkanıklığına karşı çözümler için hayatınızda ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Gebelikte burun akıntısı pek çok kişinin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birisidir. Genellikle hormonsal değişimler nedeni ile bu şekilde problemler ile karşılaşmak mümkündür. Genellikle kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı kişilerde yoğun olarak yaşanan burun akıntısı kaliteli uyku uyumayı engellediği gibi gün içinde de nefes almayı zorlaştırma gibi pek çok olumsuz etkilere sahiptir. Gebelik döneminde burun akıntısı genellikle geçicidir ve doğrumdan sonra kısa zamanda biter. Genellikle ilk trimester denilen gebeliğin ilk üç ayında başlayan ve gebeliğin sonlarına doğru oldukça şiddetli bir hal alan burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştırmanın yanı sıra uyku problemlerine neden olur.

Gebelikte Burun Akıntısının Nedenleri

Gebelikte burun akıntısının nedenleri esasında belirli bir sebep değildir. Pek çok sebebin bir araya gelmesi ile meydana gelen burun akıntısı ve tıkanıklığı hızlı ve fazla kilo allımı ile artar. Bunu önlemek için sağlıklı beslenmek gerektiği gibi kilo alımına da dikkat etmek gereklidir. Gebelikte en fazla 12-15 kilo alınması gerektiğini uzmanlar her fırsatta dile getirir. Bu nedenle iştah kontrolünü sağlayarak bu gibi sorunların önüne geçilebilir. Burun tıkanıklığının sebepleri arasında bir diğeri alerjik bir bünyeye sahip olmaktır. Özellikle bahar aylarında burun tıkanıklığı ve akıntı artar. Bu nedenle eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz doktorunuzla görüşerek uygun bir ilaç kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra gebelikte burun akıntısının nedenleri arasında bazı ciddi problemlerde olabilir.

Burun akıntısı ile birlikte deride pullanma ve kaşıntı, gözlerde yaş gibi semptomlar gösteriyorsanız bunun nedeni enfeksiyon olabilir. Bu nedenle bir doktorla görüşerek burun akıntısının ve tıkanıklığının net olarak sebebini öğrenmenizde yarar vardır. Burun akıntısının sebebi soğuk algınlığı ve buna benzer bir sebepse doktor tarafından verilecek ilaçları düzenli olarak kullanarak bu problemden kurtulmanız mümkündür. Ancak sebep gebelik kaynaklı hormonsal değişimlerse burun akıntısının ve tıkanıklığının geçmesi için doğum yapmayı beklemelisiniz. Bu durum gebelikte sık rastlanmakla birlikte çözümü olmayan yalnızca bir nebze olsun hafifletilebilen bir gebelik problemidir.

Gebelikte Burun Akıntısına Karşı Çözüm Önerileri

Gebelikte burun akıntısına karşı çözüm önerileri arasında hafif egzersizler yer ve bazı ufak değişiklikler bulunur. Özellikle yürüyüş, pilates, yoga gibi egzersizler ile kendinizi rahatlatabilir burun akıntınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca kilo alımının yavaş seyretmesi için sağlıklı ve temiz içerikli gıdalar tüketmek bu probleminin önüne geçmek için etkilidir. Burun akıntısına karşı bol oksijenli bir alanda düzenli yürüyüş yapmak burun tıkanıklığına karşı oldukça etkilidir. Tüm bunların yanı sıra tuzlu spreyler ya da serum fizyolojik gibi deniz suyu içeren sıvılar ile burnunuzu açabilirsiniz. Bu ürünler geçici rahatlama sağlayarak özellikle geceleri rahat uyku uyumanıza imkân tanır. Burun bantları kullanarak burun akıntısının önüne geçmek mümkündür. Gebelikte burun akıntısına karşı çözüm önerileri arasında bulunan burun bantları ve serum fizyolojiklere eczanelerden ulaşabilirsiniz. Sigara kullanılan ortamlarda bulunmak ve sigara dumanına maruz kalmak ya da egzoz dumanı gibi kirli ortamlara maruz kalmak burun akıntısını tetikleyici etkenlerdendir. Bu gibi durumlardan uzak kalarak burun akıntısını hafifletmeniz mümkündür. Tüm bunların yanı sıra gebelik sonrasında burun akıntısı geçmediyse mutlaka bir doktor ille görüşerek tetikleyici unsuru bulmak gereklidir. Genellikle burunda yapısal bir bozukluğun gebelik döneminde ortaya çıkması gibi nedenler burun akıntısının sebepleri arasındadır. Bu duruma karşı doğum sonrası cerrahi işlem gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir