Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemenin Yolları

Hamilelikte çatlak oluşumunu önlemenin yolları denildiği zaman pek çok etken ve yol göze çarpar. Gebelik döneminde hormonların değişmesi ve değişen bu hormonlar nedeni ile ciltte de bazı hassasiyetler meydana gelir. Çatlak oluşumunun çözümünden önce neden gebelik döneminde çatlak oluştuğu araştırılmalı ve buna göre bir çözüm yöntemi belirlenmelidir. Çatlak oluşumu deride bulunan liflerin incelmesi sonucunda meydana gelir. Ortalama hamileliğin 2. trimester döneminde ortaya çıkar ve son evre olan 3. trimester döneminde iyice belirginleşir. Bazı çatlaklar ise gebelik döneminde net olarak belli olmaz ancak doğumdan sonra tamamen ortaya çıkar. Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemenin yolları çok fazladır. Bunun için bir uzmandan yardım alıp cildinize gerekli bakımı yapabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Çatlakların Nedenleri

Gebelik döneminde çatlak oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi ani ve hızlı bir şekilde kilo alımıdır. Gebelik döneminde genellikle iştah kontrolünü sağlamak zordur. Bu duruma bir de sağlıksız ve paketli gıdaların tüketimi eklendiği zaman kilo alma hızı artar, bu çatlağın en önemli sebeplerindendir. Bu dönemde paketlenmiş ve şekerli yiyeceklerin tüketimini en aza indirmeniz bebek sağlığı ve anne sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu ürünleri tüketmediğiniz takdirde kilo alımınız minimum düzeyde kalır. Gebelik döneminde çatlakların nedenleri arasında bir başka sebep ise genetik yapıdır.

Her cildin yapısı ve esnekliği farklıdır. Bazı ciltler ani kilo almak ya da vermekten olumsuz etkilenir ve çatlak oluşumuna meyillidir. Gebelik dönemi çatlaklarında bir başka etken de hareketsiz yaşamdır. Doktorunuz aksi bir durum söylemediği müddetçe gebelik döneminde yürüyüş ve gebelik pilatesi gibi bazı hafif sporları yapmanız cilt sağlığınızı korumanız ve bebek sağlığını korumanız açısından oldukça faydalıdır. Bu nedene gebelik döneminde düzenli yürüyüş yapmalı ve hareket etmelisiniz. Unutmayın ki hamilelik bir hastalık değildir yalnızca geçici bir süreçtir. Bu şekilde düşünürseniz gebelik dönemini daha ruhsal ve bedensel olarak daha rahat atlatabilirsiniz.

Hamilelikte Çatlakları Önlemek İçin Yapılabilecekler

Hamilelikte çatlakları önlemek için yapılabilecekler arasında en önemlisi beslenmeyi düzenlemektir. Bol su içmek lifli gıdaları tüketmek gebelik döneminde çatlaklara karşı alınabilecek önlemlerden en önemlileridir. Ayrıca gebelik döneminde şekerli gıdalar ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdaları tüketmek kilo kontrolünün sağlanmasını zorlaştırır. Bu durum da çatlakların oluşmasında en önemli etkenlerdir. Mümkün olduğunca şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmak gereklidir. Karbonhidrat alımını da sınırlı tutmak ve sağlıklı karbonhidratları tüketmek gebelik döneminde çatlak oluşumunun önüne geçmek için etkilidir. Gebelik döneminde çatlaklara karşı karın bölgenize hafif masajlar yapmak çatlak oluşumunu engellemek için etkili çözümlerdendir. Ayrıca çatlak oluşumuna meyilli bölgelere dairesel hareketler ile masajlar yaparak bu problemi engelleyebilirsiniz. Hamilelik döneminde çatlakları önlemek için yapılabilecekler arasında çatlaklara karşı etkili olan kremler ya da yağlardan kullanabilirsiniz. Özellikle badem yağı, kantaron yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi yağları çatlamaya meyilli bölgelere uygulayarak bu bölgelerin nem oranını arttırmanız ve çatlamasını önlemeniz mümkündür.

Ayrıca doktor önerisi ille çatlak önleyici kremlerden kullanabilirsiniz. Ancak doğal içerikli ürünler olan yağların kullanımı her zaman cilt için daha faydalıdır. Çatlakların önüne geçmek için bu uygulamalıları hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren düzenli olarak yapmalısınız. Yağları kullanırken masaj yaparak cildinize yedirmeniz daha iyi bir sonuç almanız açısından önemlidir. E vitamini içerikli yağları kullanmak ise cildin elastik yapısının korunmasını sağlayacağı için daha etkili sonuç almanız açısından önemlidir. Unutmayın ki çatlakların önüne geçmek için ne kadar erken tedbir alırsanız o kadar etkili sonuçlar alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir