Hamilelikte Çatlak Sorunu

Hamilelikte çatlak sorunu hamile kadınların en çok yaşadığı sorunlardan biridir. Hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren yaşanılan hormonal değişimler cildin kalitesinin düşmesine neden olur. Bu dönemde cilt daha kuru, gergin ve hassas bir yapıda olur. Ciltte meydana gelen bu olumsuz değişimin yanında kaçınılmaz olarak kilo alınır. Ayrıca karın bölgesi çok fazla büyüyerek deriyi daha da gerginleştirir. Göğüs bölgesinde de büyüme meydana gelir. Yani birçok faktör sonucunda ciltte çatlaklar meydana gelir. Hem hamilelik sırasında hem de doğum sonrasında ciltte meydana gelen bu gözle görülür değişim estetiği bozar. Doğum sonrasında bu çatlakların kalıcı hale gelmemesi için hamilelik döneminden itibaren çatlaklarla mücadele edilmesi önemlidir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Çözümleri

Hamilelikte çatlak oluşumu çözümleri mümkün olduğunca erken uygulanmalıdır. Hamileliğin son aylarında özellikle 6. aydan sonra değişim meydana gelir. Bu dönemde cilt gerginleşip hassaslaşır ve kuru bir yapıya kavuşur. Hamilelik döneminde en çok büyüyen bölgeler karın bölgesi, göğüsler ve kalçadır. Büyümeyle birlikte hamileliğin sonlarında bazen de doğum sonrasında çatlak oluşur. Öncelikle bu çatlaklar ciltte kızarıklık halinde oluşmaya başlar.

Fark edilen küçük çatlaklar önemsiz görülmemeli ve gecikmeden müdahale edilmelidir. Cildi sürekli olarak nemlendirip beslemek iyi bir yoldur. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, shea yağı, badem yağı gibi doğal yağlar etkili bir nemlendirici özelliği taşır. Bebe yağı da iyi bir alternatiftir. Ciltte gereğinden fazla kuruluk olduğu için sıradan nemlendiriciler yeterli gelmeyecektir. Doktor tavsiyesiyle alınan kozmetik çatlak kremleri de çözüm olabilir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Engellemek İçin Yapılabilecekler

Hamilelikte çatlak oluşumunu engellemek için yapılabilecekler yalnızca cilt bakımı ile sınırlı değildir. Eğer cilt yapısı gebelik öncesi de çatlaklar görülen bir ciltse hamilelikte çatlak oluşumu kaçınılmazdır. Tamamen bu çatlakları engellemek mümkün olmasa bile mümkün olduğunca sayısı ve derinliği azaltılabilir. Hamilelik döneminde hem bede sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça faydalı olan basit bir yöntem ise su içmektir. Cildin esnekliğine kavuşabilmesi ve kuru yapısından kurtulabilmesi için bol su içilmesi gerekir. Beslenme düzeni de bu ölçüde değişmelidir. C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Hücre yenileyici özelliğe sahip besinler alınmalıdır. Gereğinden fazla yemek yiyerek aşırı kilo almak çatlak oluşumunu tetikleyecektir. Hamilelikte çatlak sorunu hamilelik döneminde fazla yemek yenilmesi etkisiyle de yaşanabilir. Annenin yararlı olacağı kaygısıyla çok yemesi hem gereğinden fazla kilo aldıracaktır hem de çatlak oluşumuna neden olacaktır. Yeterli ve dengeli miktarda beslenilerek gereğinden fazla kilo alınmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir