Hamilelikte Cilde Faydalı Olan Yağlar

Hamilelikte cilde faydalı olan yağlar genellikle E vitamini içeren ve cildin nem dengesinin korunmasında faydalı olanlardır. Bu yağların düzenli olarak kullanımı gebelik döneminde cildin daha rahat bir şekilde esnemesini ve doğumdan sonra kısa sürede toparlanmasını sağlar. Hamilelik döneminde cilt için yağlardan yararlanmak daha doğal içerikli olduğu için etkili ve faydalıdır. Gebelik döneminde kullanacağınız yağları bir uzmana danışıp kullanmanız doğru olur. Ayrıca cilt tipinize göre yap kullanımını belirlemeniz için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa nem dengesini sağlamak amacı ile yağlardan yararlanabilirsiniz. Kuru ciltler için ise öncelikle cildin nem dengesini sağlayıp bu nem dengesini korumak için yağları tercih edebilirsiniz. Her cilt tipi farklı özelliklere sahiptir bu nedenle cilt tipini bilerek hareket etmek faydalı olacaktır.

Argan Yağı

Hamilelikte cilde faydalı olan yağlar arasında argan yağı sıklıkla kullanılır. Özellikle içeriğinde E vitamini barındırması sayesinde kuru ciltlerde nem dengesinin sağlanması için oldukça önemlidir. Cildin nem dengesinin korunmasını ve bu denge sayesinde çatlak oluşumunun engellenmesini sağlayan argan yağının cilde de herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Özellikle göğüs bölgesindeki çatlakların önlenmesinde oldukça etkilidir. Argan yağını yüzünüze de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her gün rutin yüz temizliğinden sonra birkaç damla argan yağını cildinize masaj yaparak yedirebilirsiniz. Bu şekilde cilt problemlerini de önlemiş olursunuz. Çok eski dönemlerden bu yana cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan argan yağı cildin onarılmasında ve lif yapısının esnekliğini korumasında etkili olan yağlardan birisidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Son dönemde popüler olan yağlardan birisi olan Hindistan cevizi yağı gebelikte oldukça faydalıdır. Hamilelikte cilde faydalı olan yağlar arasında özellikle son yıllarda sıklıkla kullanılan bu yağ cildin nem dengesinin korunmasında oldukça etkilidir. Düzenli kullanımı ile çatlak oluşumunu doğrudan engelleyen Hindistan cevizi yağını cildinizin çatlamaya meyilli bölgelerine masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Kullanım için eğer yağ donmuşsa hafif benmari usulü eriterek kullanmak istediğiniz bölgeye masaj yapabilirsiniz. Cildi besleyerek canlanmasını ve esnekliğinin korunmasını sağlayan bu yağ gebelik döneminde yaşanacak her türlü cilt problemine karşı oldukça etkilidir. Hamilelikte oluşabilecek çatlaklara faydası olduğu gibi akne ve sivilce gibi problemlerinize karşı da cildinizi uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra Hindistan cevizi yağı ile nemlendirebilirsiniz. Düzenli kullanımı ile cilt problemlerinizin gözle görülür bir şekilde azaldığını fark edeceksiniz.

Zeytin Yağı

Çok eski zamanlardan bu yana şifa amaçlı kullanılan zeytin yağı hamilelikte cilde faydalı olan yağlararasında önemli bir yer sahiptir. Yapılan araştırmalar zeytin yağının anne sütüne benzer bir yapıda olduğunu gösterirken cildin onarılmasında ve hücrelerin yenilenmesinde de oldukça etkili olduğunu saptanmıştır. Zeytin yağı cilt kuruluğu yaşayan gebeler için oldukça etkili bir yağdır. Özelikle çatlak oluşumuna meyilli bölgeler olan göbek bölgesi, göğüs bölgesi, kalça bölgesine masaj yaparak zeytinyağını uygularsanız çatlak oluşumunun engellendiğini ya da hafiflediğini gözlerinizle göreceksiniz. Bunun için gebeliğin başından itibaren düzenli olarak zeytin yağını cildinize uygulamalısınız. Ciltte cansızlığın ve solukluğun önüne geçmek için temiz cilde birkaç damla zeytin yağını dairesel hareketler ile uygulayarak gebelik döneminde parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gebelikte Cilt Sağlığını Korumanın Yolları

Hamilelikte cilde faydalı olan yağlarve bu yağları kullanmanın yanı sıra cildin elastik yapısını korumak için bazı uygulamaları düzenli olarak yapmak gereklidir. Gebelikte cilt sağlığını korumanın yollarıarasında her ne kadar yağ kullanımı önemli olsa da sağlıklı beslenme ve yeterli su tüketimi de oldukça etkilidir. Özellikle paketli ürünler ve şeker oranı yüksek ürünlerin tüketimi cilt sağlığının bozulmasında oldukça etkilidir.  Bu nedenle gebelerin sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri ve şeker ihtiyaçlarını meyvelerden karşılamaları önemlidir. Ayrıca gebelik döneminde fazla karbonhidrat tüketimi hızlı kilo artışına sebep olacağı için gebelik döneminde cilt sağlığının bozulmasına neden olur. Bu nedenle protein miktarı yüksek ürünleri tüketmek ve temiz içerikli ürünlere beslenmede ağırlık vermek gebelik döneminde cilt sağlığının korunmasında etkili olur. Bol bol sebze tüketimi de cildin parlamasını ve sağlığının korunmasını sağlayacağı için gebelik döneminde sıklıkla tüketilmelidir. Cilt sağlığını korumanın yolları arasında zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağına beslenmenizde de yer verebilirsiniz. Bu şekilde yağlardan oldukça yüksek oranda faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir