Hamilelikte Cildin Yenilenmesini Sağlayan Gıdalar

Hamilelikte cildin yenilenmesini sağlayan gıdalar esasında temiz içeriğe sahip olan pakete girmemiş olan tüm gıdalardır. Ancak bunların arasında hücreleri yenileyen ve cilde ekstra canlılık sağlayan gıdalar da bulunur. Öncelikle planlı bir hamilelik düşünüyorsanız hamile kalmadan önce beslenmenize dikkat etmeye başlamanız cildin yenilenmesi için önemlidir. Hücrelerin yenilenmesi için yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırmanız ve cildinize gerekli olan suyu almanız önemli b ir husustur. Bu şekilde cildin yenilenmesini sağlayarak canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu dönem hormonların değişime uğradığı ve cildin hassasiyet kazandığı bir dönemdir. Hal böyle olunca cilde bakım yapmak ve beslenmeye dikkat etmek zorunludur. Özellikle su içeriği yüksek olan ürünlerin tüketimi cildin yenilenmesi için önemlidir.

Gebelik Döneminde Faydalı Olan Yiyecekler

Gebelik döneminde faydalı olan yiyecekler arasında yeşil yapraklı sebzeler ve protein içeriği yüksek olan yiyecekler oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüm bu yiyecekleri mevsimine uygun olarak tüketerek cilt sağlığınızı korumanız mümkündür. Özellikle marul, turp, tere, roka, dereotu gibi yeşilliklere her öğünde yer verebilirsiniz. Tüm bu yiyecekleri tüketirken limon ile birlikte tüketerek cildin kendisini temizlemesine katkıda bulunabilirsiniz. Gebelik döneminde özellikle ilk üç ay maydanoz tüketimi çok fazla önerilmez.

Bunun nedeni düşük riskine neden olmasıdır. Az miktarlarda tüketebileceğiniz maydanoza doğum sonrasında yer vererek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca her gün yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyum içerikli yiyecekleri tüketerek cilt sağlığınızı korumanız mümkündür. Cildin kendisini yenilemesi ve parlak bir görünüme sahip olması için bu yiyeceklerin tüketimi oldukça önemlidir. Gebelik döneminde faydalı olan yiyecekler arasında protein içeriği yüksek olan kırmızı et ve kuru baklagiller sıklıkla tüketilerek cilt sağlığı korunabilir. Ayrıca cilt sağlığını korumak için Omega 3 kaynağı olan balık tüketimi de oldukça önemlidir. Bu besinlere ağırlık vererek beslenmenizi oluşturduğunuz takdirde cilt sağlığınızı korumamanız kaçınılmazdır.

Gebelik Döneminde Cilde Zararı Olan Yiyecekler

Gebelik dönemi oldukça hassas ve kısa süren bir dönemdir. Bu dönemde beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde hem bebeğiniz açısından hem de kendi sağlığınız açısından ileriye dönük oldukça yararlı bir dönem geçirmiş olursunuz. Gebelik döneminde şekerli ve paketli ürünleri tüketmek cilt sağlığının bozulmasında etkilidir. Şekerli ürünler hücrelerin yenilenmesini engellerken pek çok cilt problemini de beraberinde getirir. Gebelik döneminde cilde zararlı olan yiyecekler arasında asitli içeceklerin tüketimi de bu dönemde bebeğe zararlı olduğu gibi cildin yapısını da bozacağı için önerilmez. Hamilelikte cildin yenilenmesini sağlayan gıdalardenildiği zaman pakete girmemiş olan ve temiz içeriği olan gıdaların tüketimi arttırılmalıdır. Yüksek karbonhidrat içeriğine sahip beyaz ekmek tüketimi de gebelik döneminde cilde zararlıdır. Ekmek tüketimini gebeler günde 3-4 dilimle sınırı tutarak bu dönemde cilt sağlığını koruyabilir. Ayrıca ekmek tüketirken çavdar ekmeyi ya da tam tahılı ekmek tüketerek bu dönemin daha rahat bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Gebelikte Cilt Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde cilt sağlığını korumak için besinler oldukça önemli bir yer tutar. Bunların yanı sıra temiz hava ve düzenli spor yaparak cilt sağlığının korunmasını destekleyebilirsiniz. Özellikle cilt sağlığının korunması için temiz havada yapacağınız yürüyüşler cildinizin nefes almasını sağlayacağı için hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra cildinize sağlıklı yağlar ile uygulayabileceğiniz masaj ile cilt sağlığını korumanız mümkündür. Gebelik döneminde cilt sağlığını korumak için tavsiyeler arasında spor da bulunur.sağlıklı beslenme ile birlikte spor ve masajla cildinizi desteklerseniz sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olursunuz. Hindistan cevizi yağı, argan yağı, zeytin yağı ve badem yağı gibi yağları cildinize düzenli olarak kullanarak cildin nem dengesini korumanız mümkündür. Yağ kullanımında temiz cildinize birkaç damla yağı dairesel hareketler ile yedirerek istediğiniz görüntüye ulaşmanız mümkündür. Ayrıca bu yağları gebeliğin ilk döneminden itibaren kullanarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Gebelik döneminde cilt sağlığını korumak için fazla kilo almamak önemli bir husustur. Bu nedenle kilo kontrolünüzü sağlayarak bu dönemin daha rahat bir şekilde atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir