Hamilelikte Depresyon Belirtileri

Hamilelikte depresyon belirtileri uzun süreli durumlarda ruhsal manada ciddi sorunlara sebep olabilir ve anlamanın birkaç yolu vardır. Depresyonda olmak sizin hatanız değildir ve hamilelik sırasında ve sonrasında hemen her kadında görülür. Depresyon, üzüntü duygularına ve yapmak istediğiniz şeylere ilgi kaybına neden olan tıbbi bir durumdur. Nasıl hissettiğini, düşündüğünü ve hareket ettiğini etkileyebilir ve günlük yaşamına müdahale edebilir.

Hamilelikte Depresyon Bulguları Nelerdir?

Hamilelikte depresyon bulguları öncelerde majör depresyon sadece birkaç gün kendini hissettirir ancak 2 haftadan fazla süren depresyon belirtileri veya semptomlarınız varsa depresyonunuz olabilir. Bir durumun belirtileri, döküntü veya öksürük gibi, başkalarının sizin hakkınızda görebileceği veya bildikleri şeylerdir. Semptomlar, başkalarının göremediği, boğaz ağrısına sahip olmak veya baş dönmesi gibi hislere de sebep olabilir.

Depresyon belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Duygularınızdaki değişiklikler

• Üzgün, umutsuz veya bunalmış hissetmek: Bu durumlarda genel bir üzüntülü ruh hali içerisinde olursunuz ve genel olarak yaptıklarınızdan zevk alamazsınız.

• Huzursuz veya karamsar hissetmek: Sürekli olarak içinizde bastıramadığınız strese benzer bir his ve karamsar bir ruh halidir.

• Çok ağlamak: Yerli yersiz her şeye ağlamak.

• Kendini değersiz veya suçlu hissetmek: Depresyon durumundayken kendinizi gereksiz bir suçluluk ve hak etmediğiniz şekilde değersiz hissetmenize sebep olur.

• Ölüm veya intiharı düşünmek: Ne yazık ki tedavi edilmediği taktirde depresyon, kendine zarar verme intihar gibi durumlara sebep olur.

• Bunalmış hissetmek: Çevrenizdeki her şeyden ötürü bunalmış ve bıkmış hissiyatına kapılırsınız.

• Kendinize olan ilgiyi kaybetmek: Kendinize günlük bakımlarınızı yapmaktan vazgeçer ve bakımsız olursunuz.

• Konsantrasyon bozukluğu: en basit işlere bile odaklanmakta zorluk çeker ve ilginizi kaybedersiniz.

Günlük yaşamınızdaki değişiklikler

• Genelde yaptığınızdan daha fazla veya daha az yemek: İştahınızda ciddi değişikliklere sebep olur ve bağışıklık sisteminizin çökmesine sebep olur.

• Bir şeyleri hatırlamakta, konsantre olmakta veya karar vermekte güçlük çekmek

• Çok uyuma veya uyumamak: Uyumamak vücutta fizyolojik ve biyolojik değişikliklere sebep olur.

• Arkadaşlardan ve aileden çekilme: En yakınınıza bile kendinizi açmaktan ve konuşmaktan uzaklaşır içinize kapanmış bir hal yaşarsınız.

• Genellikle yapmaktan hoşlandığınız şeylere ilginizi kaybetmek

Vücudunuzdaki değişiklikler

• Enerjisinin olmaması ve her zaman yorgun hissetme: Kendinizde günlük işleri yapacak gücü dahi bulamazsınız. Çok çabuk yorulur ve enerji yoksunluğuna bağlı olarak hareket etmekten kaçınırsınız.

• Baş ağrısı, mide problemleri veya gitmeyen diğer ağrı ve ağrılara sahip olmak

Hamileyseniz ve bu belirtilerden veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz veya daha da kötüleşirse, sağlık uzmanınızı arayın. Daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için profesyonel yardım alın.

Hamilelikte Depresyon Sizi ve Bebeğinizi Etkileyebilir mi?

Evet, hamilelik sırasında depresyon sizi ve bebeğinizi etkiler.

• Kendinize iyi bakmamak. Örneğin, depresyonunuz tedavi edilmezse, sağlıklı yiyecekler yiyemez ve hamilelik sırasında yeterli kilo alamazsınız . Doğum öncesi bakım kontrollerinizi atlayabilir veya sağlık uzmanınızın talimatlarını izlemeyebilirsiniz.

• Sigara içmek , alkol almak veya zararlı ilaçlar kullanmak

• Hamilelikten sonra bebeğinize bakmanızı ve bağ kurmanızı zorlaştırabilir.

Hamilelik sırasında depresyon, bebeğinizin aşağıdakiler için riskini artırır:

• Erken doğum . Bu, 37 haftalık hamilelikten önce çok erken gerçekleşen doğumdur.

• Gebelik yaşı için küçük olmak bebeğin doğumdan önce ne yapması gerektiğizamandır.

• Bebeğiniz olması gerektiğinden daha küçük ve sağlıksız şekilde dünyaya gelebilir.

• Gebelik esnasında depresyonu bulunmayan kadınlardan doğan bebeklerden daha sinirli, daha az aktif, daha az özenli olur.

• Yaşamın ilerleyen dönemlerinde öğrenme, davranış ve gelişim sorunları ve ruh sağlığı koşulları

Hamilelikte Depresyonu Atlatmanın İpuçları

Hamilelikte depresyonu atlatmanın ipuçlarını takip ederek, yaşadığınız depresyon hissinden daha hızlı kurtulabilirsiniz. Öncelikle, zihinsel ve fiziksel refahınıza ne kadar çok önem verirseniz, kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Depresyon sırasında birtakım tedbirler alarak sürecin olumsuz etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

1. Hamileyken bir destek planı geliştirin. Bir krizde hangi adımları atacağınızı ve destek için kimi arayabileceğinizi belirleyin.

2. Rahatlamak ve bir mola vermek için kendinize kaliteli zaman ayırın. Kendinizi iyi hissettiren şeyler yapın.

3. Hissettiklerinizi en az bir kişi ile paylaşın.  Derdinizi birilerine anlatmak, insanda bir rahatlama hissine sebep olur ve bazı şeylere başka bir pencereden bakmanıza yardımcı olur.

4. Kocanıza, ailenize ve dostlarınıza güvenin. Onların desteği iyileşmenizde büyük rol oynayacaktır. İhtiyaçlarınızdan bahsedin ve destek isteyin. 

5. İlişkilerinizi öncelikli tutun. Sevdiklerinizle zaman geçirerek iyi hissettirmek, beyin kimyasallarınızı artırır.

6. Yeterince uyuyun. Yeni doğmuş bir bebekte bu zor olsa da iyi bir gece uykusu ruh haliniz ve enerji seviyeleriniz için harikalar yaratabilir.

7. Yemekleri bir öncelik haline getirin. Ne tükettiğiniz ruh halinize etki eder. Kan şekerini sabit tutun ve yeterli besin ve vitamin aldığınızdan emin olun.

8. Temiz hava size iyi gelir,yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Vücudunuzun ve beyninizin nefes alması için biraz oksijen iyi gelecektir.

9. Depresyonu azaltan ve sizi rahatlatan egzersizleri yapmaya çabalayın.

10. Anneler için bir gruba katılın. Diğer annelerin zorluklarınızı paylaştığını ve iyi bir sosyal çıkış olabileceğini duymak güven vericidir. Böyle bir imkanınız yoksa internet üzerindeki sosyal mecralara katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir