Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik süreci önemle takip edilmesi gereken hem annenin hem de ebeveynlerinin hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında pek çok konu ele alınıyor. Hamilik süreci;  hekim ve psikologlarca ele alınan özen gösterilmesi gereken araştırma konularından olarak görülüyor. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken konuların başında ilk üç ay folikasitten zengin gıdalar sonrasında ise uzman denetimindeki sağlıklı gıda tüketimine ayrılan zaman geliyor. Ayrıca sıvı tüketimini artırarak su içme eğilimini giderek çoğaltmanız gerekiyor. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta anne adayı olarak hareket alanınızı genişletmek bol bol doğa yürüyüşleri ve oksijenli ortamlarda besin tüketimine ve hava almaya dikkat etmeniz olacaktır. Hamilelik süresince olabildiğince sebze ve meyve tüketmeli, bulgur, pirinç, makarna ve unlu mamulleri gerektiği ölçüde ve dengeli  bir  şekilde  tüketmelisiniz. C vitamininde de önem vermeli her aşamada mandalina, portakal ve taze meyve suyu ve posası tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Hamilelikte Uzman Denetimi

Gebelik süresince besinlerin doğru bir şekilde tüketilmesi ışığında;  toplumca iki canlısın denilerek yiyecekleri iki kat daha fazla tüketme eğilimi doktor hekimlerce yeniden ele alınıyor. Bu yanlış ve gelenekçi uygulamanın uzman denetimi sayesinde bir nebze olsun önüne geçilebiliyor.

Her aşamada hamilelikte uzman denetimi önemle üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor. Besin tahıl gruplarının özellikleri, yağlı ve fastfood tüketiminin zararları ve kahve tüketiminin bebek ve anne sağlığı için tehdit unsur içeren sorunları uzmanlar tarafından şeffaf bir şekilde ele alınıyor. Anne adayı bu sayede daha kontrollü olarak ve bilgi birlimi zengin bir şekilde bilinçli bir anne olarak gebelik sürecine güvenle devam edebilme fırsatı yakalıyor.

Yatış Pozisyonları ve İlaç Kullanımı

  • Hamilelik süresince anne adayının belirli periyotlarla dinlenmesi ve şekerleme yapması son derce olağan bir dinlenme aracı olarak görülüyor. Bu kapsamda yatış pozisyonları ve ilaç kullanımı kapsamında anneye çeşitli uyarırlarda bulunuluyor. Anne adayı olarak sırt üstü yatmanız tavsiye edilmiyor fakat bazı anne adayları bu pozisyonu tercih ederek sırtüstü rahat ettiklerini söylüyor.
  • Uzmanlarca   önerilen uygulama  ise  anne adaylarının yan pozisyon   bir şekilde uyuma  pozisyonuna  geçmenin doğruluğu  önemle belertiliyor.Uzun yolculuklar  dahilince  ya da ani kriz   müdahalelerinde  kullanılan ilaçlar da  önerilmiyor.Doktorunuzun verdiği reçete  dahilinde   aldığınız  ilaçları kullanmalı  kesinlikle  doktor  tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanımı yoluna gitmemelisiniz.
  •  Bu anne adayı olarak sizin sağlığından çok bebeğinizin yaşamsal fonksiyonlarına zarar verecektir. Anne adaylarının yatış pozisyonu, ilaç kullanımı beslenme şekli ve aktivite planın yanı sıra daha pek çok sayıda dikkat etmesi gereken konu ve süreç aşaması bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir