Hamilelikte Duygu Değişimi

Hamilelikte duygu değişimi yaşanması oldukça olağan doğal bir durumdur. Hamilelik, insanlar için çok önemli kutsal bir dönem olarak kabul edilir. Hamilelik, yeni bir yaşamı dünyaya getirmek, ona hayat vermektir. Hamilelik kutsal olmasının yanı sıra bir kadının yaşamındaki en önemli olaylardan biri olarak görülür.Hamilelikle beraber hamile bireyde fiziksel, hormonsal ve psikolojik birçok değişim meydana gelir. Hamilelikteki duygu değişimi hamile kişinin yaşamındaki ekonomik, sosyal, biyolojik vb. iç ve dış faktörlerin durumlarına göre farklı etkiler gösterebilir. Hamilelikte duygu değişimleri her kadında ve her kadının her hamileliğinde farklı şekillerde gözlenebilir. Bir kadın ilk hamileliğini yaşıyor olsa da beklenen veya beklenmeyen bir hamilelik yaşıyor olsa da hamilelikte duygu değişimi olumlu ve olumsuz etkileriyle birçok anne adayında sıklıkla görülür. Hamilelikte duygu değişimi, hamile kadınlar ve hamile kadınların çevrelerindeki insanlar tarafından sıklıkla merak edilip araştırılan bir konudur. Bu değişimler bilim insanları tarafınca da sürekli incelenen durumlar arasında yer alır.

Hamilelikte Yaşanan Duygu Değişimleri

Hamilelikte duygu değişimi hamile bireyleri “Ben de bir sorun mu var?” düşüncesine sürükleyip pek çok kaygıyı da beraberinde getirebilir. Hamile kadınların bu süreçte aklına birçok düşünce gelebilir. Anne adayının aklına gelen pek çok düşünce hamile kişinin bu süreci sıkıntılı geçirmesini etkileyebilir.

Ancak hamilelikte yaşanan duygu değişimleri yaşam kalitenizi düşürmüyor ve gündelik hayatınızı sürdürmeniz de ciddi boyutta engel teşkil etmiyorsa bu duygu değişimleri endişelenecek bir durum değildir. Tüm bu endişeler hayatınızın kontrolü bir başkasının elindeymiş gibi hissettirebilir ancak bu oldukça normaldir.

Hamile Kadınların Ruh Halleri

Hamilelikte duygu değişimi hamilelik sürecinin başından sonuna kadar her dönemde gözlenebilir. Bu değişimler bazı dönemlerde az bazı dönemler de ise yoğun olarak kendini gösterir. Hamilelikte duygu değişimi hamileliğin belirtileriyle, hamileliğin öğrenilmesinin hemen ardından, hamilelik sürecinde artarak veya azalarak belli aralıklarla gözlemlenebilir. Bazı durumlarda bu duygu değişimlerinin doğumun ardından da sürdüğü görülür. Her anne adayı bu duygusal dalgalanmalara farklı şekilde maruz kalır ve farklı şekillerde geri dönüt verir. Ancak özelikle hamile kişinin hormonlarında yaşanan en etkili değişimler ilk üç aylık dönemde gerçekleşir. Bu yüzden bu ilk üç aylık dönemde yaşanan duygusal dalgalanmalar hormonal düzeyin de etkisiyle kendini daha çok gösterir. İlk üç aylık dönemin ardından hormonal düzeyin normale dönmeye başlamasıyla hamile kadınların ruh halleri daha stabil bir durumda seyreder. Hamilelik geçirmiş bazı kadınların tecrübelerine göre birçok hamile kadın; 6 ile 10 hafta arasında duygu değişimlerinin arttığını, ikinci üç aylık dönemde hafiflediğini ve doğuma yaklaştıkça ​​tekrar kendini gösterdiğini söyler.

Ruh Hali Değişimleri

Hamilelikte duygu değişimi anne adayının tahmin ettiği şekilde ortaya çıkmayabilir. Anne adayı hamileliği heyecanla bekleyen bir kadınsa bile hamile olduğunu öğrendiği zaman çok mutlu olmasının yanında yoğun olarak korku da hissedebilir. Tüm bunlar bilindiği gibi olağan duygusal etkilerdir. Hamilelikte duygusal değişimler net olarak ilk kez rollerin değişimiyle gözlenir. İlk aylarda anne rolüyle ilişkili tüm duygusal durumlar ön plana çıkar. Annelik rolünün kadın rolünün önüne geçmesiyle beraber yaşamsal beklentiler ve kaygılar her zamankinden daha çok gözlenir. Sadece anne rolü değil annenin etrafında değişen roller de (baba, teyze, dede…) annenin duygu durumunu etkileyen rol değişimleri arasındadır. Hamilelikte anne adayının duygusal durumunu etkileyen diğer bir faktör ise fiziksel değişimdir. Fiziksel değişimini görüp veya fiziksel değişimine çevresindeki insanların tepkilerini görüp bundan rahatsız olan annenin kendi gözündeki imajı ve çevresiyle olan ilişkileri zedelenebilir.Hamilelikte duygu değişimleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak unutulmamalıdır ki tüm ruh hali değişimleri olumsuz değildir; sevinç, heyecan, umut, şefkat gibi duygular da anne adayında görülür.

Ani Duygu Değişimleri

Hamilelikte en çok yakınılan ani duygu değişimleri çoğunlukla salgılanan hormonlar sebebiyledir. Değişen duygu durumları, depresif ruh hali, vücudun yenilikleri kabul etmekte zorlanması ve gerginlikler hormon düzeylerinde yaşanan değişim sonucu gelişen durumlardır ve gayet doğaldır. Hamilelik sürecinde gerçekleşen biyolojik ve fiziksel değişimlerin anne adayının duygu durumunu değiştirmesi kaçınılmazdır. Gebeliğin ilk dönemlerinde ise bebeğe hazırlıksız yakalanmanın verdiği kaygı, aile içi huzursuzluklar, ekonomik sıkıntılar, iş yaşamının getirdiği gerginlik, başlayan hamileliğin kariyer üzerindeki muhtemel olumsuz etkisi ve bunlar gibi diğer faktörler de bu dönemde anne adayında olumsuz duygu değişimleri oluşmasına neden olabilir.

Olumsuz Duygu Değişimlerini Önlemek İçin Yapılması Gereken

Hamilelikte duygu değişimi her anne adayında görülebildiğinden her anne adayının bundan en az şekilde yıpranarak çıkması için anne adayı ve çevresi üstünde düşen görevi yapmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu görüldü ki anne adayı ve yakınları hamilelik sürecinde psikolojik değişimler konusunda ne kadar bilgi sahibi olursa bu duygusal değişim sürecinin o kadar rahat geçer. Bu yüzden bu süreçte öncelikle konu hakkında bilgilenme sağlanmalıdır. Olumsuz duygu değişimlerini önlemek için yapılması gereken bir diğer faaliyet anne adayının yakınlarıyla sık sık konuşmasıdır. Anne adayının bu süreçte yalnız hissetmesi onu duygusal dalgalanmalara daha çok itecektir. Anne adayı bu süreçte bu durumdaki tek kadının o olmadığını unutmamalıdır. Anne adayı bu süreçte bu konu hakkındaki seminerlere katılıp diğer anne-babalarla tartışıp kendini rahatlatabilir. Anne adayının daha iyi hissetmesine yardımcı olacak bir diğer faaliyet egzersizlerdir. Nefes egzersizleri ve düzenli olarak yapılacak spor anne adayının daha sakin hissetmesini sağlayacaktır. Hamilelikte duygu değişimi yaşamak normal olsa da strese sebep olabileceği için bu değişimlerle başa çıkmayı öğrenmek bebek ve anne için önemlidir. Bunların yanında anne adayları sorunlarını aşmada zorluk yaşarlarsa uzman desteğine başvurmaktan çekinmemelidir. Ancak unutulmamalıdır ki hamilelikte duygusal değişimi en aza indirmek önemli olsa da bunun için reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanmadan önce mutlaka hamileliği takip eden doktora danışmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir