Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıkları

Hamilelikte enfeksiyon hastalıkları, doktor kontrolünde uygulanan tedaviler ile önlenmeli ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı kontrol altına alınmalıdır. Hamilelik, anne adaylarının vücut dengelerinin fazlasıyla değiştiği, bağışıklık sistemlerinin daha çok zayıfladığı ve bu nedenle de hastalıklara karşı daha savunmasız olduğu bir dönemdir. Hamile olan kadının korunması ve aynı zamanda mevcut sağlık durumunun da tespit ve takip edilebilmesi açısından ilk haftalar içerisinde doktor tarafından belirlenen bazı testler hamilelere uygulanır.

Bu testler arasında anne adaylarının vücutlarında olabilecek bazı enfeksiyonların da tespit edilebilmesini sağlayan bazı test grupları yer alır. Bu testler, kadınların hamilelik süreçlerinin farklı dönemleri içerisinde anne adayının ve bebeklerin sağlıklarının kontrol ve koruma altına alınabilmesi için tekrarlanır. Ancak bu anlamda anne adayından bebeğe geçebilecek olan enfeksiyonlar da önlenmeli ve dikkate alınmalıdır.

Enfeksiyonlar Hamilelerde Nasıl Belirtiler Verir?

Enfeksiyonlar hamilelerde nasıl belirtiler verir? Hamilelikte meydana gelen enfeksiyonlar arasında genelde kusma, yüksek ateş, halsizlik ve ishal gibi belirtiler veren enfeksiyonlara rastlanır. Ancak bazı enfeksiyonlar da hiçbir belirti vermeden hamile kadınların vücutlarında bulunabilir. Bu yüzden de belirti vermeyen söz konusu enfeksiyonların hamile kadın bünyesinde var olup olmadığının anlaşılabilmesi açısından kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, enfeksiyon testlerini tüm hamileler üzerinde uygulamalı ve sonuçlarına göre tedaviler belirlemelidir.

Gebelikte Bebeğe Geçebilen Enfeksiyonlar

Gebelikte bebeğe geçebilen enfeksiyonlar ve tedavileri türlü türlüdür. Sık sık rastlanan gebelik enfeksiyonlarının türlerine, kadının hamilelik haftasına, hamile kadında neden olduğu şikâyetlere ve beraberinde bebeğe verebileceği zararlara göre hamile kişiye özel olan tedavi protokolleri izlenir. Hamile kadına verilebilecek olan antibiyotikler, ateş düşürücüler, serumlar ve ağrı kesiciler ile beraber enfeksiyonlar hamile kadına ve bebeğe zarar vermeden önce tedavi edilmeye çalışılır. Hamilelikte bebeğe geçebilecek olan enfeksiyonlar ise şu şekilde sıralanabilir:

• Sitomegalovirüs (CMV),

• Toksoplazma,

• Kabakulak,

• İdrar Yolu Enfeksiyonu,

• Kızamıkçık…

1-Sitomegalovirüs (CMV)

Sitomegalovirüs (CMV), bebeğe geçebilen enfeksiyonlardan biridir. Erişkin kişilerin �’lik bir kı8smında görülmekte olan sitomegalovirüsler, tükürükte, anne sütünde, vajina gibi vücut salgılarında ya da kanda yer alırlar. Yakın temas ya da başkalarının eşyalarını kullanma gibi durumlarda bulaşabilirler. Bu virüs, bir defa vücut içerisine girdikten sonrasında artık bir ömür insanın vücudunda kalır.

İlk enfeksiyondan sonrasında ise herhangi bir belirti veya sıkıntı göstermeden vücut içerisindeki hayatına devam eder. Bu süreç herhangi bir sebepten dolayı vücut direnci düşene dek devam eder. Hamilelik ise vücut direncini oldukça düşürebilen ve hamile insanda sık sık enfeksiyonlara sebep olabilen bir dönemdir. Vücutta mevcut olan enfeksiyon ya da hamilelik esnasında bulaşan bir enfeksiyon, genel olarak bebeğe de geçer. Doktor gerekli durumlarda hamileye ilaç tedavileri uygularlar. Ancak bebekte bu enfeksiyona bağlı olan doğumsal bir anormali genel olarak görülmez.

2-Toksoplazma

Toksoplazma, hamilelikte en sık ismi geçen ve hamileler tarafından bilinmekte olan bir virüstür. Az pişmiş olan et ürünlerinden, iyi yıkanmamış olan meyve ve sebzelere kadar pek çok şeyden ağız yolu üzerinden bulaşabilir. Bu yüzden de hamile olan kadınlara şarküteri ürünlerinden çiğ köftelerden ya da az pişmiş etlerden yememeleri gerektiği söylenir.

Meyve ve sebzelerden geçebilme şekli ise enfekte olmuş eti yiyen kedilerin dışkılarının bu toprağa geçmesi ve sebze-meyvelere bulaşması kaynaklı olur. Bu yüzden hamilelik öncesinde geçirilmişse yeniden enfeksiyon kapma riski de bulunmaz. Ancak testler ile daha önce bu enfeksiyonu geçirmemiş olduğu anlaşılan hamileler, doktorlarının önerileri doğrultusunda bu virüsten uzak durmaya çalışmalıdır.

3-Kabakulak

Kabakulak, hamilelik sürecinde geçirilebilecek olan enfeksiyon hastalıklarından bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Kulak alt kısmında olan tükürük bezlerinin iltihaplanmaları, kabakulak hastalığının meydana gelmesine sebep olur. Hamile kadının almış olduğu bu virüsün anne karnında olan bebeğe geçmesi ise nadir görülen bir durumdur. Ancak yine de annenin sağlığı açısından dikkat edilmesi önemlidir. Bebek üzerindeki etkileri ise enfeksiyonların şiddetine ve anne adaylarının hamilelik haftalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yapılmış olan araştırmalar, bu enfeksiyonun bebek üzerinde yapısal olan bozukluklara sebep olmadığını gösteriyor olsa bile bebeğin kalp kasına zarar verip veremeyeceği konusu henüz netleştirilememiş olan bir konudur. Bu konuda kesin bir tanı yoktur. Kabakulak için uygulanabilen de kesin belli bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavide genel olarak şikayetlerin azaltılabilmesi için uğraşılır. Hamile kadınların kabakulak enfeksiyon hastalığından korunabilmesi için bu enfeksiyonu geçirmekte olan kişilerden uzak durabilmesi ve kendini koruyabilmesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir