Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte folik asit kullanımı önemli bir durum olarak karşımıza çıkar. Gebe olmayı planlayan anne adaylarının, folik asit takviyesi yapmaları uzmanlar tarafından önerilir.  Doktorlar;  doğurganlık çağında olan ve bebek isteyen kadınlara, vücudun ihtiyacı olan folik asit miktarını karşılamalarını önerir. Örneğin; 400 mcg civarında olabilir. Fakat miktarı tabii kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca folik asit eksikliğinden dolayı, megaloblastik anemi rahatsızlığı da görülebilir. Megaloblastik anemi; kemik iliğinde yer alan kan hücrelerinin, normalden büyük olmasından dolayı ortaya çıkan bir kansızlık türüdür. Altında yatan nedenler ise folik asit ve B12 vitamin yetersizliği diyebiliriz.

Folik asit eksikliğini karşılamak adına, takviyeler alınabildiği gibi; besinler ile de karşılamaya çalışabilirsiniz. Örneğin; C vitamini içeren besinler alınabilir. Ayrıca folik asit içermeyen besinleri tüketmekten kaçınmalı ve bu tarz diyetlerden de uzak durmanızda fayda vardır. Vücudun ihtiyacı olan folikasiti besinler ile karşılayamadığınız durumlarda, doktor kontrolü sonucunda takviye vitaminler almanız önerilir. Doktorunuz size özel beslenme planı ve takviye düzeni sağlayacaktır. Böylece bebeğinizin gelişim süreci daha sağlıklı olur ve onu beslemek için güçlü bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Özellikle bebek sahibi olmayı planlıyorsanız ve gebeyseniz, hamilelikte folik asit kullanımı adımına dikkat etmeniz önerilir. Hamile olmadan önce, folik asit kontrolü yaptırabilir ve vücudunuzun ihtiyacını karşılamak adına folik asit tabletleri alabilirsiniz. Folik asit tabletlerini, doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca beslenme düzeninize de folik asit içeren besinlerin yer almasına özen gösterebilirsiniz.

Folik asit içeren besinler genel olarak şöyle:

• Balık, yumurta ve karaciğer, yeşil sebzeler, yeşil mercimek, tam tahıllı besinler, ceviz içi, portakal gibi besinler özellikle folik asit açısından zengin gıdalardır.

• Baklagiller, Kuşkonmaz, Kuru fasulye, Ay çekirdeği, Domates suyu, Maydanoz, nane, kişniş, Çilek, Pancar

• Turunçgiller, Brüksel lahanası, Brokoli, Ispanak, Soya Fasulyesi

• Kereviz, Ceviz, Tahin, Fındık, Ciğer, Buğday, Papaya, Muz ve Avokado şeklinde sayılabilir.

Folik asit su içinde eriyen bir vitamin olduğundan dolayı, besinlerin uzun süre pişirilmesi ve sebze yemeklerine su eklenerek pişirme yöntemleri sonucunda suyun dökülmesi gibi durumlar, besinlerin folik asit kaybına neden olur. Böylece yediğiniz besinlerden folik asit alımını yapamayabilirsiniz.

Folik Asit Nedir? Faydaları Neler?

Hamilelikte folik asit kullanımı folikasitin vücut işlevi açısından önemlidir. Folik asit sinir sistemi ve belirli sistemlerin sentezlenmesinde ve onarılmasında önemli bir role sahiptir. Bu açıdan bakıldığında ise, bebeklerde ilk gelişen şeyin sinir sistemi olduğu belirtilir. Bu nedenle folik asit eksikliği sonucunda bebekte farklı olumsuz semptomlar gelişebilir. Gebelik döneminde anne adayında folik asit eksikliği olması sonucunda, bebeklerinde de sinir tüp bozukluğu gelişebilir. Tıbbi adı ise spinabifida şeklindedir. İlgili rahatsızlık, beyin ve omuriliğin gelişmesinde önemli rol oynayan; embriyonunun gelişimi esnasında düzgün kapanamaması durumuna denilir. Bebeğin nöral tüpünün kapanması ise hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelir. Bu açıdan ilk dönemlerde folik takviyesine dikkat edilmelidir. Hamilelikte folik asit kullanımı bu gibi nedenler ile oldukça önemlidir.

Folik asidin görevleri;

• Vücuda oksijen sağlayan sağlıklı kan hücrelerinin oluşmasını destekler. Buna bağlı olarak; folik asit eksikliği sonucunda ise kişide; yorgunluk, halsizlik ayrıca soluk bir ten görülebilir.

• Ayrıca bir önemli görevi de; DNA ve diğer genetik materyallerin sentezlemesi ve onarımı işlevidir. Hücrelerin bölünmesi aşamasında da oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir