Hamilelikte Gelişen Unutkanlık Sebepleri

Hamilelikte unutkanlık bir diğer adı ile gebelik aklı ile adlandırılır. Böyle bir durumda cüzdanınızı unutmak ya da ocağı açık bırakmak gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Hatta telefon numaranızı dahi kimi zaman hatırlamayabilirsiniz.  Hamilelikle beraber, vücutta gelişen hormanlar ile bazı değişimler yaşanır.  Normal zamanda unutkanlık sorunu yaşamayabilirsiniz, fakat gebelik sürecinde en ufak şeyleri dahi unutabilir ve endişeye kapılabilirsiniz. Ama bu durumunun geçici olduğunu bilmeniz gerekir.

Hamilelik esnasında yaşanan unutkanlık doğum ertesinde devam etmiyor. Bu durumun ilk aylarda yaşanmasının sebebi, tabii ki vücudunuzun salgıladığı hormonal değişikliklerdir. Vücudunuzun hamilelik sürecine alışma evresi de diyebiliriz. Hamilelik gibi bir duruma karşı, vücudunuz alışma evresinde, aynı zamanda hafıza zayıflığı da eşlik edebilir. Hormonların dengesiz iniş çıkışları tabii ki vücudun normalden farklı çalışmasına yol açar. Araştırmalara göre; gebeliğin üçüncü evresinde, annenin beyin hücreleri hacim olarak azalmaya başlar ve bu yüzden bu tarz unutkanlıklar görülebilir. Birkaç ay sonra ise her şey normale döner.

Gebelikte Unutkanlık Nedenleri

Hamilelikte unutkanlık nedenleri arasında, hormonal değişiklikler en büyük sebep olarak karşımıza çıkıyor. Duygusal karışıklık vb. unutkanlık sorununun bir nedeni de hamilelikte yaşanan depresyondur. Ancak tabii ki, sadece unutkanlık depresyona girdiğinizi göstermeyecektir. Hayata karşı ilginizin azalması ya da yaşamdan zevk almama gibi durumlar da yaşıyorsanız, depresyondan şüphe edebilirsiniz. Yani sürekli olarak kötümser bir bakış açısı gibi durumlar yaşıyorsanız, hamilelikle gelişen bir depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu konuyla alakalı yardım almanız gerekebilir. Depresyon söz konusu değilse dahi ufak tefek unutkanlıklardan dolayı rahatsız olabilirsiniz. Bu nedenle stres ve üzüntüden uzak durmanızda fayda vardır. Böylece daha keyifli bir hamilelik geçirebilir ve sağlıklı bir şekilde bebeğinizin doğmasını sağlayabilirsiniz.

Gebelikte Yaşanan Unutkanlığa Karşı Neler Yapılabilir?

Eğer hamilelikte unutkanlık sorunu yaşıyorsanız, bu durumun geçici olduğunu düşünerek, kendinizi rahatlatabilir ve önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

• Hatırlamak istediğiniz önemli şeyleri yazabilir ve sürekli gözünüzün önünde olan bir yere asabilirsiniz.

• Aynı zamanda çantanıza ve evinizin belirli noktalarına, not defteri ve bir kalem yerleştirebilirsiniz. Pratik olarak elektronik not defterini de kullanabilirsiniz.

• Ayrıca kendi kendinize unutkanlığınızla dalga geçebilir ve eşinizi de bu yönde teşvik edebilirsiniz. Bu dönemi, bebeğinizin sağlığı için stresten uzak şekilde eğlenceli bir hale getirmeniz oldukça önemlidir.

Hamilelikte unutkanlık sürecini normal geçiştirmek özellikle, bebeğin sağlığı için önem taşır. Unutkanlığınızın, doğumdan birkaç hafta sonrasında da devam edeceğini, ama bunun bir nevi tatlı bir yorgunluk olduğunu düşünmenizde fayda vardır. Böylece içinde bulunduğunuz duruma daha eğlenceli bakabilir ve bu dönemi stres yaşamadan atlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir