Hamilelikte Göz Çevresi Kararması

Hamilelikte göz çevresi kararması çoğu hamilenin şikayetçi olduğu durumlardan birisidir. Göz çevresi kararması sadece gebelikte değil çoğu bayanın da başına gelen bir olay olarak göze çarpar. Hamilelikte ortaya çıkmasının birçok sebebi de bulunabilir. Hormonlarda oluşan değişmelerle birlikte vücudunuzda birçok değişiklik ortaya çıkabilir. Hamilelikte göz çevresi kararması da bu değişikliklerden sadece birisidir. Göz çevresi kararmalarının altında hormon değişikliklerinden başka bir sebep de yatıyor olabilir. Bu faktörlere bu yazımızda değineceğiz.

Hamilelikte Göz Çevresi Kararmalarının Sebepleri

Bu bölümde sizlerle hamilelikte göz çevresi kararmalarının sebeplerini açıklayacağız. İşte o sebepler;

Yorgun Olmak

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren başlayan ve doğuma kadar giden uzun süreçte birçok anne adayı uykusuzlukla boğuşma durumunu yaşar. Bu sebeple uykusuzluk yorgunluk ve halsizlik yaratır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma yaşayan bireylerin de vücut dirençleri düşer. Fakat her gebede bu tip sorunlar yaşanmayabilir. Özellikle son aylarda bebeğin anne karnında hareketli olması sonucunda gece uykuları bölünebilir. Bu sorunların tümü de hamilenin yorgun olmasını sağlar. Yorgunluk da vücutta göz çevresi ve altlarında kararmalarla kendisini belli eder.

Beslenme Bozuklukları

Hamilelikte göz çevresi kararması beslenme bozuklukları sebebiyle de oluşabiliyor. Özellikle gebeliğin ilk aylarında mide bulantısı ve kusma yaşayan kişilerde çeşitli beslenme bozuklukları yaşanıyor. Bulantı sebebiyle yemeklerden uzaklaşma ve tiksinme durumu ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple de gebeler yemek yemekten uzak durabiliyor. Böyle durumlardan kesinlikle kaçınmanız gerekiyor. Çünkü bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için sizin beslenmenizin rolü büyük. Yeterince beslenememeniz durumunda ise hamilelikte göz çevresi kararması haliyle karşılaşabilirsiniz.

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sırasında hormonlarda yaşanan değişimler vücudun birçok sistemine etki etmektedir. Bu sebeple bazı değişimler cildinize de yansıyabilir. Bu sebeple birçok hormon değişiminin ardından göz çevresi kararması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca cildinizde kahverengi cilt lekelerinin oluşumu riski de oldukça kuvvetlidir. Genel olarak beyaz tenli kadınların cildi hassas olduğu için açık renk cilt tiplerinde leke oluşumu riski daha fazladır.

Göz Çevresi Kararması İçin Yapılması Gerekenler

Göz çevresi kararması için yapılması gerekenler listemizin ilk sırasında koruyucu kremler var. Yaz ya da kış ayı fark etmez hamileliğiniz süresince koruyucu kremler kullanmanız cildinizi ve göz çevrenizin daha sağlıklı olmasını sağlayacak.

Sizin ve bebeğinizin yeteri kadar vitamin alabilmesi için beslenme düzeninize büyük bir önem vermeniz gerekiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tüketmeli gerekirse ek takviyeler almalısınız. Dengeli ve düzenli beslenen gebelerde, hamilelikte göz çevresi kararmalarına rastlanmaz.

Ayrıca göz çevresi kararmaları için soğuk su kompresi uygulayabilirsiniz. Günde üç kere gözlerinize uygulayabileceğiniz bu yöntem göz çevrenizde oluşan kararmalara iyi gelecektir. Gözlerinizin üzerine poşet yeşil çay da uygulayabilirsiniz. Bu yöntem de birçok gebenin kullandığı bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir