Hamilelikte Göz Sağlığı

Gebelikte yaşanan birçok sağlık problemi, hamilelikte göz sağlığı konusunda yaşanan problemler ile anne adaylarına bilgi verecektir. Bu nedenle gece bireylerin hamilelik sürecinde mutlaka sık sık göz doktora gitmesi ve kontrolü elden bırakmaması gereklidir. Gebelik zehirlenmesi, hipertansiyon gibi hastalıklar göz sağlığından anlaşılabilecektir. Hamilelik sürecinde değişen hormonlar nedeniyle de bazen geçici göz hastalıkları yaşanıp, doğum sonrası bu hastalıklar geçebilir. Fakat hastalığın kalıcı ya da geçici olduğu mutlaka doktorlar tarafından konulan teşhisler ile belirlenmelidir.

Hamilelikte Göz Sağlığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte göz sağlığı ile ilgili bilinmesi gerekenler sayesinde anne adayları bebekleri ve kendi sağlıkları konusunda haber sahibi olabilir. Anne adaylarının göz sağlığı, bebeklerinin sağlığı konusunda önem teşkil eder.

• Gebelik esnasında çoğu hormonun salgılanmasında farklılıklar olur. Bu değişimler gözdeki kornea yapısının kalınlaşmasına neden olabilir. Korneanın normalden fazla kalınlığa sahip olması da göz numarasının büyümesi gibi sorunlara neden olabilir. Gebelikte bu tarz sorunlar sıklıkla görülür ve geçicidir. Hormonlar normale döndükten sonra kornea kalınlığı da eski haline dönecektir. Hamilelik sürecinde gözlük değişimi yapılmamasında fayda vardır. Çünkü göz numarası hamilelikten sonra küçülecektir.

• Excimer lazer tedavisi, gözdeki kırma bozukluklarını düzeltmek için uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sonrası 6 ay hamile kalınmaması önerilir. Bu nedenle hamile kişilerin kesinlikle bu tedaviden uzak durması gereklidir.

• Miyop sorunu yaşayan kişiler hamilelik sürecini mutlaka bir göz doktoru danışmanlığında sürdürmelidir. Çünkü yine hormonların değişimi nedeniyle miyop kişilerin korneasında yırtık gibi durumlar oluşabilir.

• Hamilelik sırasında gözde salgılanan yaşların azaldığı bilinir ve bu göz kuruluğu hastalığına sebep olur. Batma, kaşıntı, yanma, sızlama gibi rahatsızlıklarda yine bu nedenden olabilir. Göz kuruluğu, göz doktorlarının önerdiği damlalar ile tedavi edilebilir. Göz kuruluğunu önlemek için televizyon, telefon ve bilgisayar gibi ekranlara uzun süre bakmamak da faydalı olacaktır.

• Rahatsız edebilecek olması nedeniyle kontakt lens kullanımı da hamilelik sürecinde önerilmez.

• Gözün içindeki baskı hamileliğin ortalarında azalabilir. Bu azalma hamilelik sonrasında da devam edebileceği için mutlaka bir sorun yaşandığında doktora danışılmalıdır. Hamilelik öncesinde de glokom sorunu yaşayan kişilerin kullandığı damla, gebelik için sorun yaratabilir. Bu nedenle herhangi bir damla kullanılmadan önce yine göz doktoruna danışılarak hareket edilmelidir.

• Hamilelikte göz sağlığı ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında yakını görme bozukluğu oluşabileceğidir. Bu görme bozukluğu hamilelik sırasında başlamasının ardından hamilelik sonrası da kalıcı hale gelip devam edebileceği için mutlaka doktor tavsiyesi ile bir tedavi uygulanmalıdır.

• Hamilelik sırasında yaşanan çift görme, ışığa hassasiyet gibi görme bozuklukları yaşanabilir. Bu durum gebelik zehirlenmesi ve hipertansiyonun habercisi olabilir. Bu hastalıklar göz içinde bulunan retinaların zarar görmesi nedeniyle kanamaya sebep olur. Bu kanama yukarıda anlatılan görme bozukluklarına sebep olur.

• Gebelik sırasında olduğu gibi doğum sırasında da retinası hassas anne adaylarının retinaları zarar görebilir. Bunu önlemek amacıyla hamilelik sırasında detaylı retina muayenesi yapılmalıdır.

• Gebeliğe bağlı olarak gelişen diyabetlerde göz sağlığını büyük ölçüde zedeler. Yine aynı şekilde diyabet hastalığının da doktor tarafından sık sık kontrol edilmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir