Hamilelikte Hangi Besinleri Tüketmelisiniz?

Hamilelik süresince anne adayı beslenme şekilleri ve alışkanlıklarını yeniden gözden geçirerek hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar konusuna daha da dikkatle eğilmelidir. Uzman görüşü ve doktor tavsiyeleri de, gebe anne adaylarının muhakkak doğru besin zinciri, sağlıklı yemek yeme alışkanlığı kazanması yönünde. Bu aşamada annenin he türlü su tüketimine önelcik vermesi gerektiği ve spor alışkanlığı kazanması da kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Gebelik süresi boyunca muhakkak az ve sık yemek yemeli,  böylece bebeğinizin sağlıklı bir şekle beslenmesine ön ayak olmalısınız. Normal zamanlarda 2 litre su içiyorsanız bu süreçte muhakkak 3 ve 4 litreye kadar su tüketmeye dikkat etmeli, lifli ve tam tahıllı besinler tüketmeye öncelik vermelisiniz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ya da çavdarlı ekmekleri tercih etmeli, sebzeleri iyice pişirerek ve temiz bir şekilde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Hamilelik süresi boyunca doğru ve kaliteli bir gıda desteği sağlamalı öğle ve akşam yemeklerini aşırıya kaçmadan dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

Gebelikte Sürecinde Faydalı Olan Gıdalar

Hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar olarak Üzüm, ceviz, fındık, incir, kuru kayısı ve her türlü kurutulmuş doğal meyveden istifade etmeli, tok tutan bu ara öğünleri mutlaka  çantanızda  bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Meyve tüketimine önem vermeli; özellikle portakal, limon, mandalina i greyfurt gibi meyveleri severek tüketmeye gayret etmelisiniz. Çünkü bu meyveler diğer meyvelere göre  %50 daha fazla su içeriyor. Mango C vitamini desteği ile anne adayını sindirim ve solunum sistemine büyük oranda şifalı bir ilaç desteği olarak tüketiliyor. Ayrıca, içeriğindeki potasyum sayesinde vücut kramplarına karşı etkili bir tedavi aracı olarak görülen Avokado ise, gebe anne adayına B,C,K vitamin desteği sağlıyor.

Avokado meyvesi ayrıca;  sinir ve beyin gelişimini sağlayarak adeta hafızanızın güçlenmesinde son derece etkin bir tedavi kaynağı olarak tüketilmesi önemle tavsiye ediliyor. Muz da potasyum bakımından zengin bir gıda kaynağıdır. Muzu da hamile bir anne adayı olarak sıkça tüketmeli ayrıca, elma, kayısı, kivi meyvelerini de tüketerek hem bağışıklık direncinizi artırmalı hem de daha canlı ve enerjik bir şekilde güne merhaba demenin heyecanını yaşamalısınız. Hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar kapsamında; balık tüketimini de hızlandırmalı; az yağlı et ve tavuk ile hem protein desteği sağlamalı hem de omega vitamin içeriği ile bebeğinizle sağlıklı bir gebelik geçirmenin keyfine varmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir