Hamilelikte İlk Üç Ay

Hamilelikte ilk üç ay karnınızda oluşan minik hücresel olarak giren cenin; zamanla erik görünümünde bir hal alıyor. Bu ilk üç ayda bebeğinizin kalbi, Akciğeri karaciğeri, omuriliği başı, kolu ve minik bacakları oluşum gösteriyor. Rahminiz ise bebeğinizin için adeta konforlu bir yuvaya dönüşüyor.9. haftada küçüğünüz kıpırdamaya başlıyor.  Ultrason taramasında bebeğinizin kalp atışlarını duyabilecek yüksek seste olduğunu ise 11. Haftada duyabiliyorsunuz. İlk üç ayda ayrıca bebeğinizin gelişimi haber veren mide bulantıları, baş dönemsi ve ivedilikle hamileliğin verdiği sarhoşluğu yaşıyor oluyorsunuz. Bebeğiniz üçüncü ayın sonunda ise vücut uzuvları henüz küçükte olsa oluşmaya başlıyor ve giderek anne olmanın sarhoşluğu; yerini tatlı bir tebessüme bırakıyor.

İlk Üç   Ayda Anneler ne Yaşıyor?

Yeni anne odayı olarak hamile olduğunuzu öğrendikten sonra olağan bir şekilde sizi tatlı bir heyecan; bunun yanında kaygı ve korku sarıyor. İlk üç ayda anneler ne yaşıyor? Uzmanlar anne adaylarını bu süreçte daha çok psikolojik olarak bir boşlukta olduklarını ve henüz durumun şoku içinde olduklarını söylüyor. Zamanla duygusal karmaşa ve psikolojik süreölçer, kilo alımı ve fizyolojik değişimlerle anne adaylarını yeni bir gelişim süreci bekliyor. Hassas göğüsler, hazımsızlık, kramplar ve sık bir şekilde idrara çıkma anne adaylarında görülen en önemli gelişme ve değişimler olarak belirtiliyor.

Duygusal iniş çıkışların da bir hali yüksek bir şekilde görüldüğü bu dönem de anne; bebeği olacağı haberine ve içinde yavaş yavaş büyüyen minik yavrusuna adapte olma safhasında olarak bu ruh haline bürünüyor. Aşermelerin yanı sıra gebelik takvimin özenli bir şekilde takip edilmesi isim bulma telaşı, heyecanı ve mutluluğu, anne adaylarının en çok bu dönemde ki davranışlarına örnek olarak gösteriliyor.

İk Üç Ay ve Hamilelik Süresince Aklınızda Bulunsun

Gebelikte heyecanlı ve meraklı bir bekleyiş devresi olan ilk üç anne adayı olarak çok fazla dikkat etmeniz gereken bir dönem olarak uzmanlarca önemi giderek daha fazla vurgulanıyor. İlk üç ay ve hamilelik süresince aklınızda bulunsun bu aşamada en çok sizin ve bebeğinizin sağlığı ve güvenliği önem taşıyor. Bu kapsamda beslenme planınızı doktorunuzla birlikte özverili bir şekilde yeniden planlamalı, sebze meyve tüketimini önemle artırmalısınız. Her aşamada küçükte olsa doğa yürüyüşleri yapmalı oksijenli ortamlarda basit aktivite ve spor aktivitesi seansları yapmalısınız. Demir ve vitamin eksikliğine karşı besleneme şeklinizi yeniden düzenlemeli C vitaminin içeren portakal mandalina, turunç gibi meyveleri ve doğal sıktığınız meyve sularını çokça tüketmelisiniz. Kahve tüketiminde uzak durmalı kafein içeren her türlü içeceği hayatınızdan çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Periyodik bir şekle doktorunuza muayene olmalı sıvı tüketimi ve özellikle su tüketimine ağırlık vermelisiniz. Kendiniz yorgun hissettiğinizde kısa periyotlar halinde şekerlemeler yapmalı;   ayaklarınız uzatarak ya da sık ve kısa bir şekilde yürüyüşler yaparak rahatlamayı denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir