Hamilelikte İnsomnia

Hamilelikte İmsomnia birçok gebe için sorun teşkil ediyor. İmsomnia tıp dilinde uyku uyuyamama hastalığı olarak biliniyor. İmsomnia hamilelik süreci gibi birçok stresli süreçte ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler uyumak için yeterli zamanları olmalarına rağmen uykuya dalmakta sıkıntılar yaşadıklarını dile getiriyor.

Uyuyamama sonucu oluşan uykusuzluk kişilerin hayatlarını olumsuz olarak etkiler. Bu hastalıktan toplumun büyük bir bölümü etkilendiği gibi gebeler de etkilenmektedir. Çünkü imsomnianın stres durumlarında ortaya çıktığı halk dilinde konuşulur. İmsomnia bazı insanların hayatlarında çok kısa süre kalmakta bazılarının da uzun yıllar bu hastalıktan etkilendiği söylenebilir.

Hamilelikte İmsomnia’nın Ortaya Çıkışı

Hamilelikte imsomnia’nın ortaya çıkışı hamile kişinin ayına ya da stres seviyesine göre değişebilir. Hamilelikte İmsomnia birçok gebenin yaşamış olduğu bir durumdur. Anne adayının yaşadığı sosyal çevre, psikolojik etkenler, hormonal değişimler stres seviyelerini etkiler. Bu sebeple uyuma düzenleri bozulup değişebilir.

İşte bundan dolayı düzenli bir uyku rutini oluşturup devam etmelidirler. Bu sayede çok önemli olan gece uykuları düzene girecektir. Birçok uzman gece uykularının insanın sağlığı açısından çok önemli olduğunu savunur. Özellikle aksam saat 10 ile gece 3 arasındaki uyku vücudumuz için gerekli en verimli uykudur. Ayrıca bu saatlerde hamileler için oldukça gereklidir. Artık bebek anne karnında gereken düzgün gelişimi tamamlayabilir.

Hamilelikte İmsomnia’nın Tedavisi

Hamilelikte İmsomnia’nın tedavisi kolay fakat zaman alabilecek bir olaydır. Hamilelikte İmsomnia durumundan müzdarip iseniz hamilelerin oldukça fazlaca yaptığı gün içi şekerleme sürelerinizi kısaltmanız gerekiyor. Kendinize göre ayarladığınız uyku saatine kadar da uyumamanız gerekiyor. Yorgunluğa yenik düşerek uyuya kalırsanız bir sonraki uyku saatinizde yine İmsomnia şikayetleriniz artış gösterebilir.

Kafein hamile bayanlarda tüketilmemesi gereken maddeler içerisindedir. Yine de hamilelik sürecince kafain tüketiyor iseniz bu durum da sizin hamilelikte İmsomnia yaşamanıza sebebiyet verir. Özellikle uyku vaktinde içilen kahveler uykusuzluğa yol açtığı gibi uyku düzeninizi de bozar. Gebelikte sırt ağrıları oldukça fazladır. Eğer sırt ağrıları sebebiyle uyuyamıyorsanız eşinizden masaj yardımı alabilirsiniz.

Hamilelikte tuvalet ihtiyacı fazla olduğu için gece yatmadan önce fazla sıvı almanız sürekli tuvalete kalkmanıza sebep olacağı için sıvı tüketiminize dikkat etmeniz de gerekiyor.

Son olarak da psikolojik durumunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Doğum korkuları, gelecek kaygılarını düşünmemeye ve kafanızdan çıkarmaya çalışmalısınız. Bebeğin de sizin psikolojinizden etkilendiğini bir an olsun aklınızdan çıkarmamalısınız. Stresli geçen gebelik dönemlerinde anne karnındaki bebek bu durumdan etkilenir. Eğer bebeğinizin doğumdan sonra iyi bir gelişim düzeyi seyretmesini ve psikolojisinin güzel bir zeminde yeşermesini istiyor iseniz düzenli uyumalısınız. Uzmanların son zamanlarda yaptıkları çalışmalara göre bebeğin birçok gelişim alanının temeli anne karnında atılıyor, bu da bebeğin gelecekteki yaşantısını etkiliyor ve yön veriyor. Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir