Hamilelikte İshal Neden Olur?

Bu yazımızda sizlerle hamilelikte ishal neden olur sorusunun yanıtını anlatmaya çalışacağız. Hamilelik sırasında yaşanan ishal durumları çok sık rastlanılan durumlardan birisidir. Kabız ve ishal özellikle hamileliğin ilk zamanlarında sıkça hamile kişilerin çokça dert yandığı durumlardır. Hormonlarda meydana gelen değişmeler sebebiyle vücudun birçok sistemi gibi sindirim sistemi de bu durumdan etkilenir. İshal olan anne adaylarının dikkat etmesi gereken durumlar bulunur. Hamilelikte ishal gibi bir sağlık durumu yaşamamak için gebe annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

Sık sık gelen şiddetli kramplarla başlayan ve tuvalete gitme isteği oluşturan ishak, gebeleri zor durumda bırakır. Hamilelikte ishalin sebebi ise aniden değişen hormonların sindirim sistemine de etki göstermesidir. Bu sebeple hamileler sık sık ishal olabilir. İshal sorunu annelerde hamileliğin sonuna doğru artış gösterebilir. Dikkatli olunduğu ve iyi beslenildiği taktide hamilelikte görülen ishal herhangi bir problem yaratmaz. Hamilelikte ishal neden olur aslında çok basit bir durumdur.

Hamilelikte İshalin Sebebi

Hamilelikte ishalin sebebi büyük ihtimalle hormonlarda yaşanan değişimlerin sindirim sistemine yansımasıdır. Gebe vücudu kendi işleyişi dışına çıkarak hormonlardan dolayı daha farklı bir vücut işleyişine kavuşur. Salgılanan hormonlar vesilesiyle sindirim sistemi dolayısıyla da bağırsak faaliyetleri etkilenir. Bu sebeple çoğu hamile gebelikte ishal sorunu yaşar.

Hamilelikte İshal İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelikte ishal için neler yapılmalı konusunda birkaç ipucu vereceğiz. Hamilelik anne adayları ve bebeğin durumu için çok önemli bir süreç olmakla birlikte hamilelikte ishal neden olur artık biliyoruz. İshal için yapılacak şeylerin başında hamilelik için çok önemli bir faktör olan beslenme düzeni gelir. Beslenme düzeninizde yapacağınız küçük değişimler sayesinde ishal durumuna çare bulabilirsiniz.  Hem sağlıklı hem de dengeli beslenmeniz bağışıklık sistemini düzenler bu sayede çoğu hastalığa karşı da korunabilirsiniz. Beslenmenizde lif ağırlıklı besinleri tercih etmemeniz sizi ishalden koruyacak ve bağırsak hareketlerinizi düzene sokacaktır.

Ayrıca ishal olduğunuz süre zarfında bol su tüketmelisiniz. İshal doğası gereği vücudunuzda sıvı kaybına ve bununla birlikte birçok vitamin ve minarelin kaybına sebep olur. Kaybedilen sıvının acil bir takviye ile tekrar vücuda alınması gerekir.

İshal olduğunuz süre boyunca yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Katı besinler tüketerek, örneğin, muz ya da haşlanmış patates sindirim sisteminizi düzene sokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir