Hamilelikte Kahve Tüketimi

Gebelik süresi boyunca anne adaylarının besin değerlerine ve hamilelikte kahve tüketimi zamanlarına normalden çok daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Bu süreçte uzmanlar gebelik süresince kafein, çerçevesinde kahve ve çay tüketiminden olabildiğince uzak durulmasını öneriyor. Anne adayları olabildiğince her türlü besinin fazla tüketilmesinde uzak durmalı bunun yanında kafein tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunun bilincine varmalıdır. Aşırı kafein ve kahve tüketimi annede fizyolojik olarak ciddi tehdit oluşturtabilecek etkilere neden olabiliyor. Bunlar arasında aşırı miktarda kahve içilmesi ile kalp sorunları, yüksek kalp çarpıntısı ve kalp ritmi bozuklukları bebek ve annenin sağlığına ortak olarak büyük oranda ciddi sağlık sorunları doğuruyor.

Kahvenin tüketiminin kulak arkası edilerek tüketilmeye devam edilmesi ayrıca düşük doğumlara varabilecek ciddi nitelikteki etki ve sonuçlara neden oluyor. Kafein tüketiminin sonuçlarından bazı anne adayları ya bilgi sahibi olamıyor ya da bu durumu görmemezlikten gelerek adeta bebeğinin canına kastetmiş oluyor. Çünkü kafein madde özelliği annenin kan hücrelerine hızlı bir şekilde yayıyor. Bu durum Anneden bebeğe pompalanan kan hücreleri ile bebeğin eşindeki akımı % oranında azaltıyor ve bebeğin yaşamsal fonksiyonlarına ciddi miktarda hasar meydana getiriyor.

Gebe Annede ve Bebekte Kafein Düzeyi / Kahvenin Etkileri

 Anne adayalrının sıvı tüketimi dâhilinde zaman zaman kafein olarak kahve tüketimine ağırlıklı bir şekilde yönelebiliyor. Bu durum hem kendi sağlıklarına hem de bebeklerin gelişim safhasına son derece negatif etkilerde bir sonuç ortaya çıkarıyor. Gebe annede ve bebekte kafein düzeyi kahvenin etkileri bu bağlamda son derce önemli bir süreç aşaması hakline geliyor. Anne adaylarının tükettiği kahve ve kafeinler en çok bebeğe zarar vererek bebeğin kilo dengesi ve kan pompalama süreci önemli ölçüde etkileniyor.

  Çünkü kafeinin zararlı etkilerini anne adayları; vücutlarını da hızlı bir şekilde eriterek yok edebiliyor. Bebekler ise henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için vücutları kafeini eritme noktasında gelişmemiş bir şekilde adeta içine hapsediyor. Bebekte henüz oluşmayan metabolizma sayesinde kafeini olduğu gibi kendi bünyesinde hissedecek bebeğin sağlıklı kan dolaşımı ve eş bağı ciddi hasarlar görecektir.

 Çünkü bebek kan ihtiyacını ve besin enzim potansiyelini anneden bebek kordonu bağı ile sağlamaktadır. Kahveyi başlı başına tüketmenizin yanında alkol ile birlikte tüketmeye başlamanız haklinde ise bu ciddi tehdit unsurunu iki kat daha Bebeğin hayata artırmış olacaksınız. Bebeğin hayati fonksiyonlarına nükseden bu zehir ve kafein unsuru hem anne adayı olarak size hem de bebeğinize ciddi tahribatlara neden olacaktır.

Kafeinin Bebek Üzerindeki Olumsuz Sonuçları

 Anne adaylarının tükettikleri kafein ve kahveler en çok bebekte ciddi hasarlara neden oluyor. Kafeinin bebek üzerindeki olumsuz sonuçları ve negatif etkileri ise bilim dünyasında yeniden araştırmalara konu oluyor. Anne adaylarının psikolojik,  fizyolojik ve sosyal olarak duygu durum geçişleri değişiyorken; bebek bu değişimlerden olabildiğince uzak tutulmaya çalışılıyor.

 Vücuda doğrudan giriş sağlayan kafeinden ise bebeği uzak tutmak neredeyse imkânsız gibi görünüyor. Anne adayı kahveyi içtikten kısa bir süre sonra kafein bebeğin henüz oluşmayan metabolizmasını adeta alt üst ediyor. Bebek kafein aldıkça kilo kaybına uğruyor. Günlük olarak 2000mg. Kafein tüketildiği zaman bebeğin kilosunda 60-70 gr azalma meydana geliyor.

 Araştırmalar dâhilinde farklı denek iki bebek karşılaştırılmış; ikisine farklı miktarlarda kafein takviyesi ile tedavi altına alınmış.  Sonuç olarak kafein miktarını fazla alan bebeğin daha çok kilo kaybı yaşadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kafein maddesi hem bebek hem de anneye yaşamsal fonksiyonlarına ciddi etkilerde bulunan risk ve tehdit unsuru içeren sonuçlara dayandırılıyor.

  Bu kapsamda uzmanlar anne adayları kahveyi çok seviyorsa çok nadiren ve az miktarlarda içilebilir dese de genel kanı; kahvenin hiç bir şekilde tüketilmemesi yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir