Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü Nasıl Oluşuyor?

Anemi hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri miktarında görülen bir azalmaya bağlı olarak gebelikte anemi; hamilelikte kan değeri düşüklüğü nasıl oluşuyor?  Soruları yeniden gündeme geliyor. Anemi doktorlara göre; gebelikte son derce normal ve sıradan bir olgu olarak anlatılıyor. Hamilelik süresince anne ve bebeğe oksijen ve besin aktarımı sağlanması için kanın plazma hacminde normalden daha fazla bir artış görülüyor. Toplam kan hücresinde meydana gelen   oranındaki artış seviyesi plazma vücutta genel seyrini devam ettirirken hücrelerin daha çok seyrelmesine neden oluyor. Hemoglobin seviyesi gebelik süresince normal akışta devam eden anomi değerini 10,5 gm/dL’ye düşürebiliyor.

Gebe olan anne adayları hamilelik süresince bebeğe olan besin takviyesinin sağlıklı ve fazla olması ile daha çok tehlike altında oldukları görülüyor. Anne adayının vücudun ürettiği kan pompalama miktarının fazla olması anemi için daha çok risk oluşturuyor. Hamilelik döneminde erken tanı tedavisinde ivedilikle fark edilen anemi kolayca üstesinden gelinebilecek türde tedavi edilmesi kolay bir hastalık olarak görülüyor. Demir eksikliği, Folat eksikliği ve B12 Vitamin eksikliği olarak oluşum nedenleri sıralanan anemi dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekli ile tedavi edilebilir bir kansızlık türü olarak ortaya çıkıyor. Anemi değeri Vücudun kan üretme potansiyeline ve kırmızı kan hücrelerinin ne kadar süre ile sağlıklı bir oluşum gösterdiğine bağlı olarak değişiyor.

Gebelikte Anemi Belirtileri Ve Nedenleri

• Hamilelikte anne adaylarının sıkça başına gelen hastalıklardan olan anemi; kan hücrelerinin etkilenebileceği annenin kan potansiyeline bağlı bir şekilde oluşuyor. Demirin yeterli olarak besin takviyeleri ile alınmaması ve anne aydının vücudundaki kanın bu demiri emmesi sonucunda oluşan anemi beslenmenin önemini bir kez daha vurguluyor. Gebelikte anemi belirtileri ve nedenleri uzmanlarca anne adaylarının regl dönemine de dikkat çekiliyor.

• Adet kanamaları, ülser, polip veya kan bağışı kırmızı kan hücrelerinin yeniden dolup azalması ile ciddi oranda tahrip ve tahrişler meydana getiriyor. Bu kapsamda anemi bütün anne adaylarının kan değerlerinin düzeyinin normalin çok fazla altına düşmemesini ve sağlıklı bir kan akış sürecinin de gerçekleşmesini öngörüyor.

• Zayıflık, nefes darlığı ve baş dönmesi, hızlı ve düzensiz kalp atışı ritmi gebelikte anemi belirti ve nedeni olarak gösteriliyor. Ayrıca göğüs ağrısı, soğuk cilt, dudak ve tırnaklar, soğuk el ve ayaklar, psikolojik duygusal kargaşa ve konsantrasyon bozukluğu da anemimin belirti ve diğer nedenlerinden olarak kendini gösteriyor.

Hamilelikte Anemi Tedavisi

• Anne adayları gebelik süresince anemi ile tedavi görmeye ve bu kapsamda uzman hekim kontrolünde yeni besin listesi programları ile yeniden kendini güncelliyor. Hamilelikte anemi tedavisi demir eksikliğinin giderilmesinin yanı sıra transfüzyon yöntemleri ile demir ve kan takviyesi şeklinde gerçekleşiyor.

• Tıp bilimi uzmanları anemi kapsamında besin öğesi planlamalarını sil baştan yeniden düzenleyerek hamile bir bayanın günde en az 3 porsiyon 30 mg. Demir almasını öneriyor. Anne adayı olarak sizler; Demir bakımından zengin bir içerikte olan yağsız kırmızı et ve yumurta tüketimin hzılndırmalısınız.

• Brokoli, lahana, ıspanak gibi koyu ve yeşil yapraklı sebze tüketimine öncelik vererek; demir ihtiyacınızın bu yollarla karşılamayı bilmelisiniz. Ve fasulye, mercimek gibi temel bakliyatları da yemeklerinize katarak demir ihtiyacınızı almaya çalışmalısınız. Hamilelikte demir gereksinimini karşılayamayacak olan gebe anne adayları ise C vitamini takviyeleri yapmalı, bu vitamin ihtiyacının olabildiğince karşılamaya çalışmalıdır.

•  Çilek, Portakal, Turunçgiller ve meyve suları, kivi domates, biber gibi vitamin içere meyve gruplarını yoğun bir şekilde tüketerek anemi tedavisi faydalı çok sayıda önlemler alabilirsiniz. Ayrıca bu meyveleri posası ile tüketebileceğiniz gibi taze sıkılmış bir şekilde de tüketebilirsiniz.

• Hamilelikte anemi ayrıca; tedavisi uzman hekim kontrolünde gerçekleşen; çözülmesi için anne adaylarının gebelik süresince etkili tedavi yöntemleri geliştirebildikleri bir kansızlık hastalığı olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir