Hamilelikte Korona Virüs Salgın Süreci /Neler Yapmalısınız?

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisine alan Korona Virüs salgını COVİD-19 adı ile hamilelilikte korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler kapsamında yeniden araştırmalara konu oluyor ve hastalık süreci merakla takip ediliyor. Genç Yaşlı demeden kronik rahatsızlığı olanların yanı sıra özellikle gebelerin heyecanlı ve korkulu bekleyişleri daha da önem kazanıyor. Bu kapsam da gebe bir anne adayı iseniz bazı özen ve gerekli hijyen kuralarını uygulamanız gerekiyor. Cesaretli bir şekilde heyecana mahal vermeden son derece soğukkanlı bir şekilde uzman hekim desteği ile tedavinize hızlıca devam etmelisiniz. Bu kapsamda oldukça dikkatli olmalı bazı temizlik ve sosyal mesafe kuralarına da uymayı ihmal etmemelisiniz.

  • Kişisel hijyeninize her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda elleriniz sıklıkla yıkamalı el ve vücut bütünlüğünüzü duş alarak korumalısınız. Ayrıca ayrı tabak ve bardak kullanımına, ayrı havlu ve dezenfektan teknik araçları ile kişisel bakımınıza özenle dikkat etmelisiniz.
  • Hamilelikte korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler kapsamında; Nezle, baş dönmesi, yüksek ateş gibi durumlarda hızlıca doktora gitmeli ve test yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Kalabalık ortamlardan uzak durmalı maske takmalı temastan da olabildiğince uzak kalmalı ihtiyacınız ölçüsünde dışarı çıkmalısınız.
  • Bunun dışında virüs salgını etkisi ortadan kalkana dek kesinlikle dışarı çıkmamaya, sosyal ortamlarda bulunamamaya özen göstermelisiniz. Hamile hastaları Çin araştırmaları sonucunda virüs semptomu    %10 olduğu açıklanmış  %1 ‘in altında ise yaşamsal risklerinin olduğu ve virüsün anne adayları için bir tehdit oluşturduğu belirtiliyor.
  • Araştırmalar neticesinde gebe anneler için henüz büyük bir yaşamsal tehdit oluşturduğu kesin bir dille ifade edilemese de virüs temas yolu ile bulaşıyor. Bu açıdan hamile anne adayları normal bir bireye göre iki kat daha fazla hastalığa karşı dikkatli olmaları gerektiği özenle tavsiye ediliyor.
  • Anne adayı iseniz bu süreçte kesinlikle temizlik kurallarına büyük ölçüde dikkat etmeli tek kullanımlık mendiller ve maske kullanımına öncelik vermelisiniz. Grip, soğuk algınlığı ve her türlü gribal bir enfeksiyona benzeyen semptomlarının yanı sıra ciddi düzeyde yüksek ateş belirtileri olan kişilerden uzak durmalı; hem kendinizi hem de bebeğinizi risk altına sokmaktan olabildiğince uzak durmalısınız.
  • Hamilelikte korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler kapsamında dezenfektan kurallarının yanı sıra sosyal mesafe kuralarına dikkat etmeli doktorunuzun önerileri eşliğinde sosyal hayatınızın ve beslenme şekilleriniz yeniden düzenlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir