Hamilelikte Meditasyon Süreci ve Önemi

Gebelik süreci anne adayı için; fizyolojik olduğu kadar psikolojik olarak ta büyük değişim süreci altına girdiği bir dönem olarak hamilelikte meditasyon aşaması oldukça önem taşıyor. Ana odaklanma aşaması olarak meditasyon anne adayının stres ortamından uzaklaştırıyor ve adeta zihnini boşaltması için ona büyük ölçekte yardım desteği sağlamış oluyor. Meditasyon geleneği sadece ruhsal olarak değil aynı zamanda sizi bir anne adayı olarak vücut bütünlüğünüz de dinlendiriyor ve çokça yatıştırıcı bir özellik taşıyor. Gebelik süresince annenin içinde bulunduğu psikolojik süreçler ve bebeği bekleme süreci normal bir kadınınkinden oldukça faklı bir şekilde ilerliyor. Bu süreçte anne adayı heyecanlı normalden daha kırılgan, hassas ve duygusal olarak her şeyi en zirvede yaşayabiliyor. Bu kapsamda annelerin meditasyon sürecine katılmaları yapabiliyorlarsa da bir meditasyon eğitim seansına katılmaları kendileri için büyük ölçekte fayda sağlıyor. Ayrıca bu eğitimler annenin sağlıklı bir ruhsal gelişim kazanmasına da adeta ön ayak oluyor.

Meditasyonun Faydaları / Gebelik Sürecine Katkısı

Anne adayları olarak meditasyon alışkanlığı kazanmanız hem sizin için hem de daha sessiz ve sağlıklı bir ortamda büyümesi için bebeğinize muazzam derecede katkı sağlayacaktır. Hamilelikte meditasyon kötü enerjiğini yok edilmesi ve zihninizi boşaltılması işlemi olarak oldukça önemli bir süreç aşaması olarak kendini gösteriyor. Meditasyon süreci ayrıca;  gebe anne adaylarının yanı sıra aile ortamı ve arkadaş çevresine son derece katkı sağlayan bir etkinlik olarak kendini gösteriyor. Bu kapsamda meditasyon evresi gebelik süresi boyunca bebeğe çok büyük bir rehabilite desteği kazandırıyor. Sessiz ve sakin bir ortamda hamilelik evresi geçiren annenin bebeği; doğduktan sonra hem sakin yapılı hem de dost canlısı ve hümanist bir birey olarak etkinlik kazanıyor.

Hamilelik süresi ve aşama kaydeden her türlü sağlıklı gebelik devresi anne,  bebeği ve etrafında gelişen sosyal çevre için büyük önem taşıyor. Hamilelik süresi boyunca meditasyon etkinliğine yönelmeli, işin ehli meditasyon uzmanlarından destek alarak çeşitli eğitim seanslarına katılmayı ihmal etmemelisiniz. Bu süreçte olabildiğince iç huzurunuzu yakalamalı;  gürültülü, negatif ve stres oluşturan ortamlardan uzaklaşmaya muhakkak önem vermelisiniz. Hamilelikte meditasyon aşaması ve rahatlama süreci; oldukça önemli görülen bir dinlenme aracı olarak gerek psikolojik uzmanlarca gerekse pedagog hekimlerce gebeler için önemle tavsiye ediliyor. Bu aşamada meditasyon; güvenli bir psikolojik destek seansı olarak başarıyla rehabilitasyon faaliyetlerine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir