Hamilelikte Meydana Gelen Bulantılar

Gebelik süresince meydana gelen annenin sıkça yaşadığı sorunlardan birisi olan hamilelikte meydana gelen bulantılar her anne adayında farklı bir şekilde kaynaklanıyor. Bu açıdan değerlendirilirse bulantılar her anne adayında başka bir şekilde görülüyor. Kimi anne adayı çok şiddetli bir şekilde bulantı sürecini yaşıyorken; kimi gebe annelerse yok denecek kadar az hafif şiddetli bir şekilde bu durumun üstesinden gelebiliyor. Her aşaması ayrı bir hastalığı tetikleyen ve kaynağında başka ciddi nitelik oluşturabilecek mide bulantıları genellikle ilk üç aydan sonra ortadan kalktığı görülüyor.

Hamilelikte meydana gelen bulantılar olağan bir gebelik sürecinin bir kalıntısı olarak görülüyor. Bu aşamada bulantı süreci sabah başlayıp gün içinde devam eden periyodik devam eden bir bulantı zamanı olarak nitelendirilmemelidir. Tam aksine bulantı seviyesi çok fazla olduğu için ve hiç bitmediği için bu bulantıya sabah bulantısı adı veriliyor. Genel olarak mide bulantıları 14. Haftaya kadar sürüyor. Bu zamandan sonra meydana gelen bulantılar ise normal kabul edilmeyip uzmanlarca kaynağında duygusal süreçlerin yattığı söyleniyor. Mide bulantılarının ise 12 haftaya kadar devam ettiği biliniyor.”

Gebelik Sürecinde Mide Bulantılarının Nedenleri / Tedavi Edilmesi

  • Hamilelik süresi içinde anne adayları çok sayıda psikolojik ve fizyolojik değişim gösteriyor. Bu kapsamda mide bulantısı;  fizyolojik olarak anneyi olumsuz bir şekilde etkileyerek gün içinde anne adayının sosyal yaşamının daha çok aksamasına neden oluyor. Gebelik sürecinde mide bulantısının nedenleri/tedavi edilmesi psikolojik, bedensel ve anne adayının kendi duyarsız eksikliğinden kaynaklanan çok sayıda nedene ev sahipliği yapıyor.
  • Açlık ve düşük kan şekeri, güçlü keskin ve şiddetli kokular, hormonal değişiklikler, sindirim sisteminde hamileliğe bağlı değişimler neden olarak gösteriliyor. Uzmanlarca bu kapsamda kan şekerinin dengede bırakılması için anne adayının uzun saatler aç kalmamsı, sindirim sistemine iyi gelen besinlerin tercih edilmesi ve doktor kontrolünde bulantı sayı ve şiddetini denetlenmesi gerektiği önemle vurgulanıyor.
  • Hareketten yoksunluk, yağlı ve aşır tatlı besinler, aşırı tuzlu yiyecekleri, stres, kabızlık, hamilelik süresince kafa karışıklığı, endişe ve korku da gebelerin hamilelik süresince içinde bulundukları bulantı nedenleri olarak gösteriliyor. Bu noktada sağlıklı bir gebelik için sağlıklı sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermeli, aşırı yağlı tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Hafif seviyede seyreden spor ve hareketler yapmalı ayrıca yürüyüş yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Hamilelik süresince endişeye kapılmamalı; eğlenceli aktivitelere katılarak korku endişe ve üzüntüyü de kolaylıkla bertaraf edebilmeyi öğrenmelisiniz.

Mide Bulantısı ile Başka Hangi Yöntemlerle Başa Çıkabilirsiniz?

  • Hamilelik süresince ilk dönemlerde anne adaylarının progesteron ve östrojen hormonu aşırı derecede duyarlılık kazanıyor. Koku, tad ve her türlü dışarıdan gelen uyarıcılar daha çok keskin ve rahatsız edici olmaya başlıyor. Mide bulantısı ile başka hangi yöntemlerle başa çıkabilirsiniz?  Soruları eşliğinde mide bulantıları çok sık artan bir anne iseniz muhakkak bazı yöntem ve tedavi olanaklarına kulak vermeyi ihmal etmelisiniz.
  • Midenizi bulandıran kokulardan olabildiğince uzak durmalı sigara,  parfüm, egzoz kokusu, yemek kokusu gibi her türlü uyarıcıdan bir süre uzak durmayı denemelisiniz. Her gün 15-20 dakika yürüyüşler yapmalı ‘’hareketsiz bir gebelik sürecine son! ‘’diyebilmeyi bilmelisiniz. Evde eşinizden, ailenizden ya da ergenlik çağında olan çocuklarınızdan yardım istemeli; ev ve iş hayatında müşterek bir şekilde görev paylaşımı yapmaktan çekinmemelisiniz. İlk üç aylık gebelik süresince psikolojik olarak kaygı ve karmaşa halinden bir an evvel kurtulmalı;  sabırla süreci koordine etmeyi öğrenmelisiniz.
  • Küçük ama sık öğünler yaparak kan şekerinizi denetim altına almalı dışarıdaysanız badem, elma, muz gibi besinleri tüketmeye devam etmelisiniz. Kaynamış suyun içinde birkaç dakika bekleyen zencefili içerek günde 2 bardak tüketmeye dikkat etmeli; bu sürede sıvı tüketimine ve su içemeye özellikle daha çok önem vermelisiniz.
  • Hamilelik süresi boyunca bulantılardan kurtulmak ve sağlıklı bir gebelik için doktorunuzun kontrolünde dengeli ve düzenli bir besleneme planı oluşturmalısınız. Bu sayede daha mutlu ve sağlıklı bir gebelik aşamasının içine girerek kaliteli bir gebe- hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir