Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması görülmesi diğer hormanal nedenler gibi ortaya çıkar. Erkek ya da kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde daha sık görülmesinin yanı sıra, daha önce hiç reflü sorunu yaşamayan anne adayı, gebe kaldığı sürede mide yanması yaşayabilir. Özellikle gebelik döneminde gelişen hormonlar sonucunda, anne adayının vücudunda birden farklı değişiklikler görülür. Bunlardan biri de yani gebelik hormonlarının, sindirimin yavaşlamasına sebep olmasıdır.  Bu da tüketilen besinlerin kana karışmasını geciktirir, akabinde midenin boşalması geciktiği için mide yanması ortaya çıkar. Kaslar da hamilelik sürecinde değişime uğrar, bilinen dış kaslar değil, karın içindeki kaslarda da gevşemeler oluşabilir. Mide kası veya diğer adıyla, mide kapakçığı hamilelik döneminde daha fazla gevşer. Bunun sonucunda ise tüketilen besinler, yemek borusuna kaçabilir. Böylece mide yanmasını etkileyen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Gebeliğin özellikle son iki ayında, rahim daha fazla büyümeye başlar, mideyi yukarı doğru iter; gebeliğin son aylarında gerçekleşen yanmanın nedenlerindendir.

Mide Yanması Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte mide yanması tabii ki her kadının vücut yapısı farklı olduğu için, hamilelik süreci de bu yönde değişebilir. Mide yanmasının süresi ya da oluşma durumları, kişilere göre değişen bir süreçtir. Bazı annelerde gebeliğin ilk aylarından itibaren, yani ilk üç aylık süreç içinde görülebilir. Bazı gebelerde ise ilerleyen aylarda meydana gelebilir. Genel olarak her kadında, hamileliğin 3. Trimester döneminde, daha fazla mide yanması şikâyeti ortaya çıkabilir. Sebebi, rahmin büyümesi ve rahmin mideyi yukarı itmesidir.

Maalesef mide yanması ilgili nedenler ile hamileliğin dokuzuncu ayına kadar devam edebilir. Fakat zaman zaman bu yanma azabilir ya da artabilir. Gebeliğin son ayında mide yanmasında azalma olur.  Doğumdan sonra da tamamen biter. Bazı gebelerde ise, bebeğin başının mesaneye baskı yapması sonucu gelişen hamilelikte mide yanması durumu ilk aylarda olduğu gibi sonra da devam edebilir.

Hamilelikte Mide Yanması Beslenme Düzeni

Mide yanması, özellikle hamilelikte mide yanması anne adayları için önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Daha önce reflü hastalığı olan anneler, bu konuda tecrübeli olacaktır.  Bu nedenle nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda, daha fazla bilgiye sahip olabilirler. Ama tabii ilk defa bu sorunla karşılaşan anne adayları yoğun şekilde stres yaşayabilir. Bu nedenle ayrıca beslenme düzenlerini de düzenlemeleri gerekir. Bunun için, az az yemek ve sık yemek yemeniz önem taşır. Mideye dokunan besinlerden uzak durmanız ve sıvı tüketimine dikkat etmenizde önemlidir. Vücut duruşuna dikkat etmeli, yemekten sonra biraz yürüyüş yapmanız önerilir. Ayrıca mide asidini yatıştırmak için, uyumadan önce bir şeyler atıştırmak da tavsiye edilir. Aynı zamanda başı yukarıda tutmak da iyi gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir