Hamilelikte Nefes Darlığı Görülme Sebepleri

Hamilelikte nefes darlığı çoğu anne adayının şikayetçi olduğu durumlar arasında yer alır. Gebelik sürecinde, vücutta meydana gelen değişimler sonucu ortaya çıkan durumlardan biri denilebilir.Anne adayı hormonlardan kaynaklı farklı durumlara maruz kalır. Hormonal değişimlere bağlı olarak solunum sistemi etkilenir ve nefes darlığı belirtileri ortaya çıkabilir.Özellikle akciğer, kalp hormonların düzensiz şekilde yükselip alçalmasından etkilenir. İlgili organlar, her zamankinden farklı çalışır ve annenin nefes alıp vermesinde değişimlere yol açar. Ayrıca bebeğin gelişimiyle de rahim büyür ve annenin diğer organlarını sıkıştırır.Rahim genişler ve diyafram kasını yukarı iter, böylece ciğerleri sıkıştırır, bu durumda ciğerler normale göre küçülür. Anne adayının nefes alıp vermesini zorlaştırır. Aynı zamanda bebeğin annenin karnındaki pozisyonu ve ağırlığı da annenin solunum yolunu etkileyen bir durumdur. Fakat gebeliğin ilk altı aylık dönemindeki nefes darlığının nedeni, hormonlar diyebiliriz.

Hamilelikte Nefes Darlığı Belirtileri

Gebeliğin ilk aylarında başlayan, hormonol değişimler nedeniyle anne adayı birçok durumlar karşılaşır. Fakat tabii gebeliğin sürecine göre ve kişiden kişiye değişen sebepleri de olabilir. Özellikle bebeğin ilk üç aylık döneminde, yani bebeğin ilk büyüme evresi annenin direk solunumun etkileyen bir unsurdur. Ayrıca annenin fazla kilosu varsa, bu da bir tür nefes sorunu yaratabilir. Özellikle anne adayı; kansızlık, alerji, soğuk algınlığı, ciğer ve kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar yaşıyorsa; hamilelikte nefes darlığışikayetlerinde daha çok maruz kalabilir. Böyle bir durumda, bebeğin gelişmesine bağlı şikayetlerde artacaktır.

  • Gebelik döneminde eğer; derin nefes almakta güçlük çekme, göğsünüzde veya boğazınızda sürekli bir sıkışıklık hissi oluşması, baş dönmesi gibi semptomlar yaşıyorsanız, nefes darlığı yaşıyorsunuz demektir. Kontrol olmanızda fayda vardır.

Hamilelikte Nefes Darlığını Önlemek Önerilenler

Hamilelikte nefes darlığı yaşıyorsanız, öncelikle önlem amaçlı duruşunuzu düzeltmenizi önerebiliriz. Oturuş pozisyonu doğru nefes alış verişinize yardımcı olacaktır. Yürürken, ayakta dururken ya da otururken de özellikle omurganızın dik durmasına dikkat edebilirsiniz.

  • Pozisyon değiştirin, ani gelişen nefes darlığı hissi, bebeğin hareketlerine bağlı gelişebilir.Bu yüzden, yattığınız veya oturduğunuz yerde daima pozisyonunuzu değiştirmenizi önerebiliriz.
  • Uyurken bedeninizi her zaman desteklemeye özen gösterin. Hamilelikte nefes darlığı yaşıyorsanız, uyurken birden fazla yastıkla başınıza destek oluşturabilirsiniz. Başınızı, sırtınızı, belinizi ve bacaklarınızı ayrıca karnınızı yastıklar ile desteklemenizde fayda vardır.
  • Kilonuza dikkat edin, özellikle hızlı ve aşırı kilo almaktan kaçının. Gereğinden fazla kilo almaya müsait bir yapıysa sahipseniz, beslenme düzeninizi dikkat edebilir ve egzersiz hareketlerine önem verebilirsiniz.
  • Nefes egzersizleri yapın; doğru nefes alma yöntemi, solunum kaslarınızı da doğru kullanmanızı kolaylaştırır. Böylece nefes alışverişiniz daha kolay olur. Her gün en yarım saatinizi nefes egzersizi için ayırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir