Hamilelikte Ödem Oluşmasının Sebepleri

Hamilelikte ödem birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Anne adayının vücudu normale göre, daha fazla kan ihtiyacı duyar. İki can içinde vücut kan üretmeye zorlandığı için, normale göre daha fazla su tutar. Suyun büyük bölümü damar dışına kaçar ve hücrelerin arasında birikir. Biriken su ise dokularda şişliğe yol açar ve ödem ortaya çıkar. Fakat özellikle bazı anneler ödeme durumuna daha yatkın olur. Kimi gebelerde ise daha az görülebilir.

Gebelik döneminde oluşan ödem sebepleri şöyledir:

• Anne adayının kilosunun gereğinden fazla olması.

• Düzensiz ve sağlıksız beslenme, yani vitamin ve mineral açısından zengin olmayan besinler tüketilmesi.

• Protein eksikliği, fazla tuz tüketimi

• Anne adayının varis problemi

• Yaz aylarında görülen sıcaklık artışı

• İkiz ya da üçüz gebelik durumu.

• Annenin oturma pozisyonu; bacak bacak üstüne atmak, uzun süre ayakta kalmakta hamilelikte ödeme yol açabilir.

Hamilelikte Ödem Belirtileri

Hamilelikte ödem kilonun artış gösterdiği gebeliğin son evrelerinde daha çok görülür. Araştırmalara göre de gebelerin ödem sorununu, son aylarda özellikle rastladığı tespit edilmiştir. Ödem; vücuttaki bazı bölgelerde şişliktir. Ayakların şişmesi sonucunda ise anne adayları eski ayakkabılarını dahi giyemez ve daha büyük numara ayakkabı giyebilirler. Ayrıca yürürken zorlanabilirler aynı zamanda parmaklardaki yüzükler dahi anneyi rahatsız edebilir. Karıncalanma, güçsüzlük hissi  gibi semptomlar da ödemin belirtileri arasındadır. Genelde ayak bileklerinde ve ayakta görülen ödem belirtileri, ellerde, dudak ve yüzün diğer farklı alanlarında da görülebilir.

Hamilelikte Ödem Atma Yöntemleri

Hamilelikte ödem sorunu yaşayan bir anne bu durumdan kurtulmak için bazı noktalara dikkat edebilir. Beslenme düzeni, kilo dengesi başlıca dikkat edilmesi gereken etkenlerdir. Aynı zamanda sindirime yardımcı besinler tüketmek, ödem atılmasını sağlayacaktır. Ödemi vücuttan atan doğal besinlerden faydalanabilir.

Ayrıca fazla tuzlu besinlerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda karbonhidratlı besinlerden de olabildiğinde uzak durmakta fayda vardır. Yemek öğünlerinde özellikle protein açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca anne adayı gün içinde dinlemeye özen göstermeli ve ayaklarını uzatarak dinlenmelidir. Kendinizi yoracak işlerden kaçınmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmanızda gebelikte şişkinlik sorunlarınız için oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir