Hamilelikte Oluşan Varislerden Kurtulma Yolları

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişim meydana gelir. Bu değişimler hem iyi yönlü hem de kötü yönlü olabilir. Varis, bu kötü yönlerin başında gelir. Bu yazımızda hamilelikte oluşan varislerden kurtulma yolları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Varis Nedir?

Varis nedir sorusunu öncelikle cevaplamak gerekir. Varis, derinin gözle görülebilecek kadar altında olan kıvrılmış, bükülmüş ve şişmiş damarlardır. Bu damarlar genelde mavi ya da mor renkleriyle ortaya çıkarlar.

Varisin Sebepleri Nelerdir?

Varis, genelde kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Fazla kilo alma, uzun süre oturma, uzun süre bacak bacak üstüne atma, gebelik dönemi, dar giyinmek, hormon tedavisi, doğum kontrol hapları varisin sebepleri nelerdir sorusunun cevabı olabilir.

Hamilelik Döneminde Varis

Hamilelik döneminde hızlı kilo alma görülür bu sebeple de tüm kadınlarda varis oluştuğu düşünülebilir fakat bu düşünce yanlıştır.

Her hamile kadında varis olmaz. Özellikle hamilelikten önceki hayatlarında spor yapan ve uzun süre ayakta durmamaya özen gösteren kişilerde varis oluşumu daha azdır. Varis rahatsızlığı aynı zamanda genetikle de ilişkilidir. Eğer anne adayının genetiğinde varis varsa, hamilelik döneminde varis görülmesi kaçınılmaz olur.

Hamilelik Döneminde Oluşabilecek Varislerden Korunma Yolları

Hamilelik döneminde gerek kısa zamanda fazla kilo almaktan kaynaklı gerekse genetik kaynaklı olarak varis oluşabilir. Eğer ailenizde varis varsa siz de hamileliğinizin ilk zamanlarından itibaren varis konusunda önlem almalısınız.

Hamilelik döneminden oluşabilecek varislerden korunma yolları arasında sağlığınızın el verdiği süre zarfında yürüyüş yapmanızı önerebiliriz. Hafif tempolu yürüyüş, bacak kaslarınızı ve damarlarınızı açacağı için varis oluşma ihtimali azalır. Ayrıca gün içinde yapacağınız hamile pilatesi ve hamile egzersizi ile yalnız bacaklarınızı değil tüm vücudunuzu çalıştırıp varislerden uzak durabilirsiniz.

Varis çorabı giyebilir, varis kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzdan da varis hakkında bilgilendirme alabilir ve varisten nasıl korunacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bu dönemde bacaklarınızı sıkacak kıyafetlerden, uzun süre bacak bacak üstüne atıp ya da bağdaş kurup oturmaktan kaçınmalısınız. Unutmayın ki varisin genetik sebepten sonra en büyük sebebi damarların uzun süre sıkılmasıdır.

Hamilelikte uyku pozisyonu yan yatımdır fakat bu durumda varis rahatsızlığı etkileneceği için siz bu pozisyonda yatsanız bile sık sık yön değiştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir