Hamilelikte Panik Atak

Panik atak, son yıllarda birçok insanda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genelde sinirsel ve duygusal olarak tabir edilen bu hastalık solunum yoluyla da alakalıdır. Panik atak, heyecanlanma, üzülme ya da kaygı durumlarının aşırı olması durumunda nefes alamama, öksürme ve hatta ileriye giderek bayılma durumudur. Hamilelikte panik atak zorlayıcı ve endişe verici olabilir. Bu yazıda sizler için bu konuyu anlatacağız ve çözüm önerilerinde bulunacağız.

Hamilelik ve Panik Atak

Anne adayındaki kaygı, stres durumu ve bebek hakkında çok fazla düşünmek panik atağı tetikler. Bebeğin sağlıktan yoksun doğma ihtimali, düşük ihtimali, bebeğin gelişememiş olması gibi düşünceler annede panik atağın belirtisi olan nefes darlığı, aşırı terleme, ağlama isteği gibi durumları getirebilir. Hatta öyle ki anne adayı bayılabilir. Doğum öncesi olduğu kadar doğum sonrası da anneyi fazlaca düşündürür. Özellikle anne adayının ilk bebeği ise panik atağa yakalanma ihtimali daha da artabilir. Hamilelik ve panik atak arasındaki ilişki stresle de doğru orantılıdır.

Panik Atak Belirtileri

  • Boğazda tıkanıklık ve göğüste sıkışma hissi

• Boğazda tıkanıklık ve göğüste sıkışma hissi

• Çok hızlı kalp çarpıntısı

• Birazdan ölecekmiş gibi bir hisse kapılma

• Nefes almada zorluk çekme

• Ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissetme

• Titreme ve ter oluşumu

• Felç geçirecek gibi yorgunlaşma

• Ani üşüme hissi

• Baş dönmesi ve mide bulantısı

Panik atak belirtileridir. Her kişide aynı belirtiler, aynı derecede olacak diye bir kural olmadığını unutmayın.

Hamilelikte Panik Atak

Hamilelikte panik atak herhangi bir zamanda yaşanabilir. Annenin stresli, üzüntülü, düşünceli, kaygılı olduğu zamanlar panik atakla sonuçlanabilir. Bu ataklar gece uykusunda bile gelebilir.

Hamilelikte Panik Atak Tedavisi

Normal kişilerde panik atak tedavisi ilaçlarla ve psikolojik terapilerle yapılabilir fakat bu durum anne adayları için geçerli değildir. Hamilelikte panik atak tedavisi ilaçlarla değiş psikolojik seans tedavisiyle yapılır. Bu tedaviler için uzman psikolojik ya da psikiyatristle iletişime geçilmelidir. İletişime geçilme olayı hamilelikte ilk panik atak görüldüğü anda yapılmalıdır ki son üç aylık dönemde daha büyük problemler yaşanmasın.

Eğer atak geldiğinde doktora ulaşamayacak yerde ya da zaman dilimindeyseniz odanızı değiştirmeli, pencere kenarında bir müddet oturmalı, nefes egzersizleri yapmalı ve su tüketmelisiniz. Bunlar, nefessiz kalma ve nabzınızın artması durumlarını düzeltecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir