Hamilelikte Pilates

Hamilelikte pilates konusuna bu yazımızda yer verdik. Bilindiği gibi uzmanlar tarafından hareketli bir yaşamın her yaş grubuna her daim sıklıkla tavsiye edilir. Hareketli bir yaşamın ve düzenli egzersizlerin insanın yaşamına olumlu etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Hareketin ve sporun dahil olduğu bir yaşamın kişiye kan akışını düzenlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kronik hastalıklardan korumak, sağlıklı bir fiziğe sahip olmak gibi saymakla bitmeyecek birçok faydası vardır. Ancak konu hamile kadınların spor yapmasına geldiğinde tüm bu bilinenlere rağmen araştırarak uygun spor faaliyetini kontrollü bir şekilde yaşama katmak en doğrusu olacaktır.Ancak hamilelik çok önemli bir süreç olduğundan pilates veya herhangi başka bir spor yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.         

Hamilelik ve Pilates

Hamilelik ve pilates sporu beraber ele alındığı zaman pilates sporu kontrollü ve kişiye uygun gerçekleştirilirse hamile kadınlar için uygun olabileceği görülür. Alman fizyolog Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz olan pilates, cinsiyet ayırmaksızın her yaş grubuna hitap eden, kas dengesini sağlayan ve omurga sağlığını düzenleyen bir spordur. Ancak bilindiği gibi hamilelik, kadınların gerek fiziksel gerek duygusal açıdan en hassas olduğu ve en çok değişim içinde oldukları dönemdir. Bu dönemde gerçekleştirecekleri her hareket dikkatle seçilmiş olmalıdır. Tüm dünyada yaygınlıkla hastane ve fiziksel tedavi merkezlerinde uygulanan pilates egzersizleri, anne adaylarının hamilelik ve doğum sürecini rahat bir şekilde atlatmaları için kullanılır.

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda meydana gelen fiziksel değişimlerin anne adayının hayatını olumsuz şekilde etkilememesi, bebeğin sağlığı ve annenin rahat, ağrısız bir süreç geçirmesi adına bu egzersizler uzmanlar tarafından düzenlenir. Uzmanlar tarafınca düzenlenen pilates egzersizleri anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadığı; bebeğin rahime yaptığı baskının yol açtığı sorunlar, vücut ağırlığının belli bir bölgeye yoğunlaşması sonucu oluşan bel ve sırt ağrıları, ödem toplama gibi sıkıntılı durumları en aza indirger ve anne adayının süreci rahat geçirmesini sağlar.

Hamilelikte Pilatesin Yapılması Tavsiye Edilen Zaman

Hamilelikte pilatesin yapılması tavsiye edilen zaman ise hamilelik ve pilates hakkında merak edilen bir diğer konudur. Bu zaman dilimine bakacak olduğumuzda her ay yapılabileceğini görüyoruz fakat hamileliğin her evresinin birbirinden farklı olması gibi bu hareketler de her zaman dilimi için ayrı düzenlenmiş olmalıdır. Uzmanlara göre her hamilelik kendine hastır ve hamileliğin her dönemi de diğer dönemlerinden farklıdır. Bu sebeple hamilelik döneminde yapılacak olan pilates egzersizleri kişiye ve zamana özel düzenlenmiş olmalıdır. Daha öncesinde düzenli egzersiz yapmayan, hareketsiz bir yaşam süren hamileler hamileliklerinin ilk üç ayında kısa yürüyüşlerle kendilerini bu hafif egzersizlere hazırlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir