Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte sigara kullanımı: Sigara insan sağlığı için en büyük tehlikelerden ve dünyada ki ölümlerin 5’lik kısmında etkili olan sigara sağlık açısından en büyük düşmanlardan biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle gebelik döneminde sigara kullanımı, anne karnındaki bebeğin gelişimi ve sağlığı açından oldukça önemlidir.

Gebelikte Sigara Kullanımının Zararları

Gebelikte sigara kullanımının zararları: Bilindiği üzere günümüzde çoğu kanser türünün temel nedeni sigara tüketimine dayanır. Bu durum gebelik sırasında gerek anneyi gerekse bebeği de olumsuz yönde etkiler. Bebek vücut direncini anne sağlığından alır.

Özellikle gebelik dönemlerinde bebek sağlığı açısından zararlı olan tüm maddelerden uzak durulması gerekir. Gebelikte sigara içmenin anne ve bebek sağlığı açısından zararları ise;

• Erken doğuma neden olabilir

Hamilelik döneminde normal sayılan doğum süresi 38 ve 40 hafta olduğu bilinir. Gebelik döneminde sigara kullanımı bu süreyi çok daha erkene çekebiliyor.

• Erken membranrüptürüne neden olabilir

Doğum sırasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok daha önce açılmasına neden olabilir.

• İntruaterin gelişimi geriliğine neden olabilir

Sigara kullanımı, bebeğe kan yolu ile giden oksijen ve besin değerinin azalmasına sebep olarak bebein gelişiminde gerilemeye neden olur.

• İntrauerinexitusa neden olabilir

Bebeğin anne rahminde anmi ölmesine sebep olabilir.

• Preaklampsine neden olabilir

Tansiyonun yükselmesine, idrarda protein çıkmasına, vücutta aşırı ödeme, görme bozukluğuna ve gebelik zehirlenmesine sebep olabilir.

• Hipertansiyon yani yüksek tansiyona neden olabilir

Nikotinin damarları büzücü, daraltıcı etkisi ile anne adayının tansiyonunun yükselmesine sebep olur.

• Respiratuardistres sendromuna neden olabilir

Doğum sonrasında bebekte solunum sıkıntısı çekmesine sebep olur. Prematür denilen, erken doğum sonrasında bebeğin akciğerlerinde yeterince gelişme olmadığından solunum sıkıntısı çeker. Bu durum ölümcül durumlara da neden olabilir.

• Annenin sütündeki miktarda azalma olmasına neden olabilir

Gebelikte sigara içilmesi lohusalık döneminde annenin süt miktarında azalmalara neden olur.

Unutmayın ki gebe iseniz ve sigara kullanıyorsanız, henüz doğmamış olan bebeğinize sigara içiriyorsunuz. Sigara içmeye devam eden annelerin bebekleri sigara içmeyen veya devam etmeyen annelerin bebeklerine göre daha az kiloda doğar. Eğer gebelik döneminde çok sigara kullanırsanız bebeğinizin kilosu daha düşük olur. En kötüsü de nikotin bebeğinizin gelişimi için gerekli olan oksijeni de yok eder. Bebeğinizin gelişimi tehlikeye girer.  Sigara içen bir hamilenin zayıf ama herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan bir bebeğini sıkıntısız doğurduğunu hayal edin. Doğum sonrasında bebek kilo alır ama 7 yaşına geldiğinde yaşıtlarına oranla çok daha zayıf ve kısa boylu olur. Okula başladığında ise sigara kullanmayan annelerin çocukları çok daha çabuk okuma ve yazma öğrenir.

Anne Olmak Zor ve Sorumluluk Gerektiriyor

Anne olmak zor ve sorumluluk gerektiriyor. Bu nedenle her anlamda sağlığınızın iyi olması gerekir. Sigara içen her insan, içmeyen insanlardan daha fazla hastalığa yakalanıyor ve neredeyse çoğunda  çok ciddi sağlık sorunları meydana geliyor. Gezegenimizde her yıl akciğer sorunları sebebiyle vefat eden bağımlı kadınların sayısı 30.000’dir. Unutmayın sigarayı bırakırsanız çocuklarınızla geçirmiş olduğunuz yıllar artacaktır.

Sigara dumanı aktif içiciler için ne kadar Zaralı ise pasif içiciler içinde o kadar zararlıdır. Bu durum çocuklar için daha endişeli bir hal alır. Onların bünyesi daha güçsüzdür ve gelişim çağında olmalarından dolayı oksijene, temiz havaya olan ihtiyaçları büyüklerine göre daha çoktur. Bu yüzden çocuklarınızın yanında sigara kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir