Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımının Bebek Üzerindeki Etkileri

Hamilelikte sigara ve alkol kullanmanın bebek üzerindeki etkileri saymakla bitmez. Bu nedenle her ne kadar anne bedenine de zarar veriyor olsa da bebeğin bedeni bu maddelerden korunmalıdır. Sadece hamilelik döneminde değil normal dönemlerde bile kullanıldığında, kullanan kişiye büyük zararlar veren sigara ve alkol hamilelik döneminde özellikle uzak durulması gereken şeyler arasındadır. Gebelik esnasında bir sürü hormon değişimi olur, sigara kullanan kişilerde özellikle bu değişimlerin olumsuz etkileri oldukça fazla yaşanır. Gebelik öncesi alkol ve sigara kullanan kişilerde de gebelik ya da üreme konusunda sorun yaşandığı görülmüştür.

Sigara Kullanmak Düşüğe Neden Olur Mu?

“Sigara kullanmak düşüğe neden olur mu?” sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda düzenli sigara kullanmanın düşük yapma riskini arttırdığı söylense de her sigara içen kişinin düşük yapacağı kesin olarak belirtilmemiştir. Fakat düzenli olarak sigara ve alkol tüketen kişilerin özellikle hamileliğin ilk 3 ayı çok dikkatli olması gereklidir. Çünkü bu süreç düşük riskinin en yüksek olduğu dönemdir. Bırakamayanlar bile bu dönemde mutlaka kullanmamaya özen göstermelidir. Sigaranın hem bebek hem de anne üzerinde yarattığı bu olumsuz etkinin en büyük nedeni de içerisinde bulunan kimyasallardır. Uzun süre kullanıldığında solunum yolu rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklara neden olan sigara, alkol gibi kimyasallar bebeğe de bu tür zararlar verebilir.

Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar

Sigaranın bebeğe verdiği zararlar birkaç madde altında toplanabiliyor olsa da aslında kanıtlanmamış birçok zararı daha vardır. Henüz ortaya çıkmayan bu zararlardan bebeğini korumak annenin elindedir. Ayrıca doğumdan sonra da bebeği bu tür kimyasallardan uzak tutmak önemlidir.

• Erken doğumun başlıca sebeplerinden birisi sigara ve alkoldür. 38. Haftadan önce doğumlara neden olur.

• Doğum sırasında su kesesinin açıldığını herkes bilir. Bu kesenin doğumdan öncesi açılması birçok soruna yol açabilir. Özellikle sigara ve alkol kullanan anne adaylarında bu sendroma çok sık rastlanır.

• Bebek anne karnında durduğu sırada annenin kanından beslenmektedir. Sigara ve alkol kullanan annenin kanında oksijen az olduğu için bebek yeteri kadar oksijen alamaz. Bu da bebekte gelişim bozukluğuna neden olabilir.

• Bebeğin anne karnında ölmesi de sigaranın verdiği zararlardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir