Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin İpuçları

Hamilelik dönemi yalnızca rahim bölgesinde değil vücudun her bölgesinde geçirilen bir dönemdir. Özellikle bebek kilo almaya başladıktan sonra anne adaylarının sırt ve bel ağrıları artar. Bu durum bazen annenin ağrıdan ağlamasına kadar gider. Tüm bunların önüne geçmek adına hamilelikte sırt ağrısı için ipuçları yazılarından sizler için derlemeler yaptık.

Sırt Ağrısının Sebepleri

Hamilelik döneminde annelerin neredeyse hepsi sırt ve bel ağrısı çekerler. Bunun sebebi hem bebeğin büyümesi ve ağırlaşması hem de annenin vücudunun taşıyabileceği kilodan fazlasını kısa sürede almasıdır. Ayrıca yanlış uyku pozisyonları, egzersiz yaparken bedeni çok zorlamak, az su içmek de bel ve sırt ağrılarında etkili olur.

Bir diğer sebep ise karın bölgenizdeki kasların zayıf olmasıdır. Bebeği taşımakta zorlanan karın kaslarınız sizin ya tamamen öne ya da tamamen arkaya eğilmesine sebep olacaktır.

Hamilelik dönemindeki sırt ağrısının sebepleri genellikle bunlar olmakla birlikte farklı hastalıklardan kaynaklı ağrılar da olabilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısına Çözüm

Hamilelik döneminde sırt ağrısının tamamen geçmesini beklemek imkansızdır; ağrılar yalnızca azaltılabilir. Hamilelikte sırt ağrısına çözüm maddeleri ise şu şekildedir:

• Hamile egzersizleri ve hamile pilatesleri. Bu hareketler size göre hafif ve az gelebilir fakat bedeniniz için oldukça faydalıdır.

• Bel ve sırt bölgenizde olan ağrılar genelde yanma hissiyle gelir. Bu hissi geçirmek amacıyla ağrı olan bölgeye soğuk veya sıcak kompres yapabilirsiniz.

• Duruşunuzu nasıl şekillendirdiğiniz ağrının ya dostu ya da düşmanıdır Ayakta ya da otururken dik durmaya özen göstermelisiniz. Dik durun fakat kendinizi sıkmayın. Sırtınızı esnek bırakın ve sırtınızın esnek olduğunu düşünün. Otururken de dizlerinizi ve boynunuzu sıkmaktan kaçının çünkü bu sıkmalar da sırt ağrısı yaratabilir. Oturma sırasında belinizi ve sırtınızı destekleyecek minder kullanın. Uyurken de hafif sert bir zeminde yan ve çapraz yatmaya özen gösterin. İdeal yatış tarzı başın ve omuzların geride olduğu ve kalçanın da ileride olduğu yatış şeklidir.

• Rahat ayakkabı giymeniz bu 9 aylık süreçte çok önemli. Ayakkabılarınız ayağınıza tam olmalı ve ayak bileğini desteklemelidir. Ayrıca babet ya da topuksuz terlik gibi düz tabanlar; bunlara ek olarak topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Tabanı hafif kalın ve yumuşak olan babetler ve spor ayakkabılar bu dönemde tercih edilebilir.

• Ağır eşyaları asla kaldırmayın. Eğer kaldırmak zorundaysanız da önce yere çömelin, eşyayı alın ve tüm bedeninizle ayağa kalkın. Bu esnada sırtınızı dik tutmayı da unutmayın.

• Büyüyen karnınız destek isteyebilir. Karnınıza destek kuşağı bağlayarak ya da hamile külodu giyerek onu destekleyebilirsiniz.

Sırt Ağrısı Türleri

Her hastalık, her çözüm, her insan bir olmadığı gibi her sırt ağrısı da bir değildir. Bu sırt ağrı türleri genelde kalça, karın, boyun, sırt ve bel ağrılarının kısımlarına ve derecelerine göre belirlenir. Ortopedi uzmanı, ağrınız için size en uygun çözüm önerilerini sunacak ve ağrınızın fazla olmasına karşı en uygun ilacı verecektir.

İlk Üç Ayda Sırt Ağrısı

Bu ayda bebek henüz kilo almaya ve uzamaya başlamadığından ilk üç ayda sırt ağrısı sebebinin hamilelik olması zordur. Daha fazla zaman geçmeden muhakkak önlem alınmalıdır.

İkinci ve Üçüncü Üç Ayda Sırt Ağrısı

İkinci ve üçüncü üç ayda sırt ağrısı sebebi yukarıda sayılan maddelerden dolayı olduğu gibi asiyatik kaynaklı da olabilir. Asiyatik, genişleyen rahim sebebiyle karın altındaki tüm vücudun ve hatta sinir sisteminin ağrıması durumudur. Bu ağrı genelde doğumdan sonra geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir